Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lazinov

Historie
Nebudeme daleko od pravdy, když označíme Lazinov za starobylou obec, kde osídlení na tomto místě je již tisícileté. I když nemáme na této lokalitě přímých archeologických nálezů, je známo, že osídlení údolí Křetínky podle historických pramenů se připomíná již v první polovině 11. století. I název obce je odvozen od staročeského slova laz označujícího obdělaná pole a pastviny na svazích kopců. Vlastní obec byla založena v úžlabině v levobřežním svahu údolí Křetínky a výběr místa nebyl náhodný, úžlabina chránila tehdy chatrné dřevěnice moravských zemědělců před nepřízní počasí a navíc byla protékána malým potůčkem pramenícím výše po svahu pod lesem a poskytujícím potřebnou pitnou vodu jak pro obyvatele tak jejich dobytek.

Název Lazinov se však ustálil až během doby - někdy ho ve starých dokumentech nacházíme ve zcela jiné podobě - jako Lazonov nebo Lazenovice, nářečně i jako Laziňov.

V historických pramenech se setkáme se jménem obce až roku 1420 jako součásti letovského panství pánů z Lomnice a obec jim zůstali ve zbylé polovici, když druhou část prodali v roce 1447 Vaňkovi z Boskovic. Různými majetkovými převody se na výnosu z obce podílely oba mocné rody v tomto kraji - tedy páni z Boskovic a páni z Lomnice. Majetkově byla obec konečně sjednocena až v 16. století, kdy se stala trvalou částí letovského panství a od té doby její osud byl spojen historicky s šlechtickými majiteli Letovic, což prakticky trvalo až do konce 19. století.

I po církevní stránce je Lazinov spojen s Letovicemi, protože náleží od svého počátku k farnosti letovské. Lazinov byl z počátku velmi malou obcí čítající jen několik málo chalup a hospodářských stavení. Roku 1674 se přípomíná pouze 16 osedlých stavení s výměrou zemědělské půdy jen 1 a čtvrt lánu. Roku 1790 zde bylo již 19 domů a 156 obyvatel, r. 1834 domů 35 a obyvatel 211, roku 1900 je počítáno 42 domů se 352 obyvateli.

Dnes po dalších sto letech má obec 80 obytných domů, z nihž trvale osídlenýchje 49, rekreačně využívaných objektů je 31 a obec má 144 stálých obyvatel.

Turistické zajímavosti

Přehrada
Údolní nádrž na říčce Křetínka byla vybudována v letech 1972 - 1976 a do plného provozu byla předána v roce 1978. Hlavním posláním tohoto vodního díla je vyrovnávání toku řeky Svitavy. Dále je přehrada využívána pro rekreaci, rybolov a vodní sporty. Na březích přehrady je zakázáno stanování, kempování a rozdělávání ohňů. Vyjímka platí pouze pro rekreační zařízení Svitavice. Délka vodní nádrže je 4.7 km, největší šířka je 397 m  ( od mostu přes Bohuňovskou zátoku ke Svitavici ), největší hloubka je 27 m a zatopená plocha je 105 ha.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.lazinov.net.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA