Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lukovany

Historie
Lukovany leží ve zvlněném terénu Bobravské vrchoviny 10 km SZ od města Ivančic, na dně hlubokého zářezu,jímž protéká jeden z bezejmenných přítoků Balinky. O existenci osady se dovídáme z přídomku bratrů Zdislava a Arnošta z Lukovan (1269), kteří měli s největší pravděpodobností také své sídlo (tvrz s dvorem, jehož torzo se nalézá východně od lukovanského farního kostela, jsou však připomínány poprvé až v roce 1544). Od roku 1897 vede do této vesnice spojovací silnice okresní ze Zakřan.

Domů zde bylo počátkem XVII. stol. 24, z nichž po válce 30leté 9 bylo pustých. Roku 1790 bylo zde 39 domů, 235 obyvatel. V roce 1900 87 domů a 678 obyvatel, Čechů - katolíků.

První známí majitelé zdejšího statku byli Zdeslav a Arnošt, bratři z Lukovan (Lochwan). Podepsáni jsou jako svědci na dvou listinách z roku 1269. Jednou z těchto listin Černín z Popovic prodal klášteru Oslavanskému svůj statek ve Studyni, druhou bratr jeho Arkleb, komorník zemský, schválil kup. V půhonných knihách vyskytuje se v l. 1407-1414 Čáslav z Lahkovan (Lokovan), jenž podal půhon na Bočka a Hrona z Čechčovic o věno své manželky.

Příbuzný Čáslavův Vítek z Lukovan prodal r. 1410 s Markétou, svou manželkou, v dědině Babicích u Olbramovic 2 1/4 lánu a 1/2 dvorce za 25 kop gr. klášteru Oslavanskému. Roku 1455 sestry Anna, Machna a Kateřina z Lochvan obdržely od bratra Alše z Doloplaz, jinak ze Skrbně a Miroslavě ves Radostice s příslušenstvím, na něž Anna přijala na spolek r. 1480 manžela Matěje Staňka z Bezděkova. V XVI. stol. držely Lukovany bratři Pertold, Vilém a Čeněk z Lipého a postoupili je r. 1542 s tvrzí, dvorem a kostelním podacím Janu Bulovi z Bořitova, který už roku 1544 prodal je Bohunce z Perštejna, majitelce panství Rosického. Vrchnost má zde nyní dvůr a hájemství.

Duchovní správa připomíná se tu v XVI. a ještě v XVII. stol. r. 1629, patronátní právo měli držitelé statku. Po zániku fary stal se Lukovanský kostel v I. polovici XVII. stol. filiálkou Rosického a roku 1768, kdy se v Popovicích nově zřídila duchovní správa, filiálkou kostela Popovského.

Památky

Kostel sv. Václava
Jednolodní orientovaná stavba s půlkruhovým závěrem a vestavenou čtyřbokou věží v průčelí. Boční fasáda hladká, prolomena 2  okenními osami lunetového tvaru a 1 klíčovou střílnou. Kolem oken šambrány v omítce. Kněžiště prolomeno po 1 okenní ose kruhového tvaru, v závěru nika půlkruhově zaklenuta.Ze severní strany k lodi přistavená obdélná přízemní sakristie, prolomena 3 okenními osami pravoúhlými. Průčelí členěno risalitem věže, prolomeno v přízemí pravoúhlým vchodem s kamenným ostěním. Nad vchodem štukový reliéf z páskové voluty.Nad ní vsazena koule. Nad ní okno lunetového tvaru. Na nároží věže sgrafitová armovaná. Zvonicové patro prolomeno sdruženým románským oknem, nad ní 1 okenní osa půlkruhově zaklenuta. Podstřešní profilovaná římsa nese střechu sedlovou nad kněžištěmzvalenou. Věž zastřešena cibulí a makovicí s křížem. Loď zaklenuta valenou klenbou. Triumfální oblouk odděluje presbyterium od apsidy zvýšeným zdivem. Pod kostelem zbytky chodeb.

Slohové určení:
před r. 1300 - sloh románský
r. 1715 a 1747 zbarokisováno
r. 2000 - 2002 rekonstrukce střechy a fasády

Kostel sv. Václava - (ohradní zeď)
Kolem kostela ohradní zeď z kamenných kvádrů. Zeď uzavírá prostor nepravidelného oválného půdorysu. Nejvyšší výška zdi je asi 2 m, nejnižší přibližně 80 cm nad terén. Lomový kámen nepravidelné velikosti. Zeď tvořila původně hradbu kolem kostela. Dříve byl kolem kostela hřbitov.
Slohové určení: základy z počátku 14. stol.

Kostel sv. Václava - (pamětní kříž)
Na obdélníkovém stupni čtvercový třikrát odstupňovaný hranol, na něm čtyřboký sokl s rytými rámy s vybranými rohy. V rámu maiskulní nápis: vpředu: FVNDAT OBEC L VCHKOW ANSKA 1805. minuskultní nápis vlevo: obnoven roku 1867. Sokl ukončen vyloženou profilovanou římsou, na němž kříž s patkou. Na patce rám kasulového tvaru. Patka ukončena římsou. Paže Krista v horizontální poloze, bederní rouška stažena a rozpuštěna u pravého boku. Hlava skloněna k pravému rameni. Nad hlavou nápis INRI.
Slohové určení: r. 1805 - klasicistní

Život  v obci
V obci se nachází fotbalové hřiště, tenisový kurt, kondiční cvičení mladších i starších žen v KD, cvičení maminek s dětmi v MŠ.

Kultura:
Svatováclavské hody 28. 9., Myslivecký ples 16. 1., Ostatková zábava TJ Sokol Lukovany 4. 2., Branný závod ve zručnosti adovednosti pro děti, Pálení čarodějnic.

Škola: v obci se nachází mateřská škola pro asi 25 dětí.

Základní služby pro obyvatelstvo:
Prodejna smíšeného zboží, pohostinství s letní terasou a kulturním domem, kadeřnictví, opravna os. automobilů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.lukovany.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA