Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Oslnovice

Historie
Po levé straně silnice z Vysočan do Korolup, leží v uzavřeném údolí, a přesto v nejvyšším místě vranovského regionu Oslnovice. Obec, jejíž název se vyskytoval dříve ještě v podobě Osnovice a v něm. podobě Höslowitz.

Původně snad  obec měla patřit pod panství hradu Cornštějn, ale brzy přešly pod Bítov, o čemž máme historický doklad v němž se dokládá, že r. 1498  král Vladislav propustil Bítov s příslušenstvím z lenního svazku a dal jej Burjanu Bítovskému z Lichtemburka.

V roce 1572 získala obec právo odúmrtní. Dále roku 1612 přechází z majetku bítovského panství Wolfa Strejna ze Švarcenavy k Bedřichu Jankovskému z Vlašimi. Pečeť obce byla v r. 1749 německá "Dorf Eoslowitz".Kolem roku 1771, kdy patřila hraběti Gabrianimu, bylo obyvatelstvo smíšené, díky přistěhování většího počtu občanů německé národnosti.

V roce 1850 měly Oslnovice 153 obyvatel. Nato však došlo k postupnému osídlování obyvatelstvem českým potud, že koncem 19. století žil v obci jediný Němec. Vedle zemědělství proslula známým chovem dobytka a vyráběly se tu cementové tašky. K volbám r. 1935 přišlo 100 voličů, kteří dali hlasy stranám takto: AGR (49), ČSL (31), ČNS (11), tedy stranám českým, což byla, kromě Zblovic, v regionu naprostá výjimka.

Současnost
V katastru obce leží chatové osady Chmelnice, Farářka, Penkyřák a Stušice.

Kulturní památky
Z kulturních památek najdeme v obci secesní kapli Nejsvětějšího srdce Ježíšova a kapličku na návsi zasvěcenou Panně Marii.

Zajímavosti
Obcí, která není ze silnice Vysočany-Korolupy prakticky vidět, prochází cesty k jedné z nejfrekventovanějších rekreačních oblastí Hatimov.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vranovsko.cz/php/obce_ram.php?Obec=oslnovice, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA