Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dolní Nivy

Dolní Nivy leží v hornatém koutě severozápadních Čech v okrese Sokolov. Je to území plné rozmanitosti a mnohotvárnosti. Oblast vynikala značným přírodním bohatstvím a již od středověku byla využívána hojná ložiska vzácných a užitkových rud. Dějiny tudy šly někdy klidněji, někdy bouřlivěji. Svědectví nacházíme ve starých letopisech, archivních dokumentech, ve starých kronikách a v četných archeologických nálezech.

Historie
Nejstarší dochovaná historická písemná zmínka je v listině vydané roku 1353, podle níž bratři Bedřich, Jindřich a František Pressaterové prodali dvůr u Sokolova zvaný Schönwerth (Nivy) za 280 hřiven Albrechtu Nothaftovi. Další ze starších zmínek pochází z roku 1464, kdy Kryštof Nothaft propůjčil dva dvory v Nivách Jindřichu Hisserlovi z Lokte. Původně jediná ves Nivy (Neugrün), se patrně v 1. polovině 16. století rozdělila v rámci svého růstu na dvě samostatné části Dolní Nivy (Unterneugrün) a Horní Nivy (Obernegrün), které pak ve 2. polovině 19. století vytvořily dvě samostatné obce. Písemné zmínky o tomto rozdělení nalezneme v loketském urbáři v roce 1523 a v roce 1553 v deskách zemských.

Po konfiskaci ve 20. letech 17. století získali panství Nosticové, když před touto konfiskací vlastnili panství Šlikové. V roce 1848 byla panská správa nahrazena obecní samosprávou. Do roku 1874 byly Dolní Nivy a Horní Nivy součástí politické obce Svatava, poté se staly samosprávnou obcí. Nivy, posléze pak Dolní Nivy a Horní Nivy byly vsi, v nichž se obyvatelstvo živilo v naprosté převaze zemědělstvím, i když v jejich okolí bylo občas provozováno hornictví. V 17. až 18. století se rozvíjelo pěstování chmele, později zemědělství ustupuje těžbě hnědého uhlí.

Části obce:
•    Dolní Nivy
•    Boučí

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.dolninivy.cz/, na kterých najde další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA