Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kostelec nad Orlicí

První písemná zmínka (1316) o Kostelci jako o opevněném kostele a o ohrazené kostelní osadě je ve Zbraslavské kronice.

Město Kostelec nad Orlicí má výhodnou polohu je na hlavním tahu silnice I/11 Praha-Ostrava, na železniční trati Praha - Hradec Králové - Letohrad - Hanušovice. Pro vodáky je zde řeka Divoká Orlice tekoucí od přehrady Pastviny u Žamberka k Hradci Králové. Město je vhodné k ubytování, pro poznávací výlety do blízké krajiny s letní turistikou a zimními horskými lyžařskými centry Deštné v OH, Říčky a Rokytnice v OH. Město působí milým dojmem na každého, kdo k nám zavítá.

Se svými částmi (Kostelecká Lhota, Koryta a Kozodry) má rozlohu kolem 35 km2 (katastrální výměra je 2 619 ha). Leží v nadmořské výšce 290 m n. m., s průměrnou roční teplotou 7,8 C. Většina obytné zástavby je rozložena nad údolní nivou řeky Orlice.

Na území města žije 6179 obyvatel stav k 5. 2. 2004. Za třicetileté války mělo město přes tisíc obyvatel, v roce 1836 už 2565, v roce 1890 se uvádí počet 3793, roku 1900 téměř 5000, roku 1937 to je 5 639 obyvatel.

Geografická poloha
Převážná část Kostelecka je pokryta druhohorními usazeninami, hlavně opukou, které se v nižších polohách objevují všude, kde zasahovalo moře. Třetihorní útvary se až na malé výjimky prakticky nevyskytují, zato čtvrtohorní pokrývají celé údolí řeky i široké okolí. Mohutné vrstvy štěrků, písků a hlíny dosahují mocnosti až 8 metrů. Starší naplaveniny obsahují ponejvíce hlínu. Místy naváté spraše tvoří úrodná pole. Hlíny tmavohnědé barvy se výrazně liší od hlín v jiných končinách a jsou bohatou zásobárnou materiálu pro cihelnu v Kostelci. Mladší naplaveniny obsahující písek a štěrky objevující se v soutoku Tiché a Divoké Orlice jsou dobrým stavebním materiálem. Nejznámější písník je v oblasti Rašovic.

Od řeky Orlice terén směrem k severu stoupá. Je přerušený průtahem silnice I/11 se stromořadím starých lip mezi novým zámkem a Častolovicemi. Dál se rozkládá typická zemědělská krajina s ornou půdou scelenou do rozsáhlých honů, místy členěných polními cestami s alejemi ovocných dřevin. Intenzívně obhospodařované pozemky jsou nejúrodnější z celého Rychnovska. Nad poli protéká Štědrý potok zčásti hustě lemovaný břehovými porosty. Za potokem terén vytváří zvednutou náhorní rovinu, která zanedlouho prudce klesá do údolí řeky Kněžné. Harmonicky utvářené a zvlněné údolí Divoké Orlice přechází do drsnějšího podhůří Orlických hor.

Zámecký park s rozlohou 40 ha má anglickou architekturu. Vzácné stromy staré přes 120 let a keře dovezené hrabětem Kinským ze světa jsou arboretem pro poučení i klidné procházky.

Město je význačným rekreačním střediskem Podorlicka ve východních Čechách. Ve městě jsou dva zámky Starý zámek a Nový zámek, které patří rodu Kinských, dále kostely (sv. Jiří, sv. Anny a sv. Václava), kaple (sv. Kříže, sv. Floriána a kaple Navštívení Panny Marie Pod strání) a sochy s církevními náměty (mariánský sloup se sochami sv. Vojtěcha, sv. Václava a sv. Františka; empírová kašna se sochou nymfy (poč. 19. stol.); pseudogotické sousoší Nejsvětější Trojice (1874); sv. Jan Nepomucký (1693); sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého (1693); Sv. Jan Nepomucký (1733); Sv. Antonín Padovský (1747); Sv. Vincenc Ferrer (1753); Sv. Florián (1766); Busta Fr. J. Zoubka (1935 L. Beneš).

Město Kostelec nad Orlicí zřídilo mateřské školy (MŠ Krupkova a MŠ Mánesova), základní školy (ZŠ Náměstí /detašovaná pracoviště ZŠ Skála a ZŠ Příkopy/, ZŠ Komenského, ZŠ Kostelecká Lhota).

Dále jsou ve městě školy, které nezřídilo Město jako jsou střední (Obchodní akademie T. G. Masaryka, Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola, Centrum odborné přípravy chladicí a klimatizační techniky); Zvláštní internátní škola; Dětský výchovný ústav; Základní umělecká škola; Dům dětí a mládeže.

Město Kostelec nad Orlicí v oblasti kultury poskytuje (Městskou knihovnu, Sdružený klub Rabštejn, Kino Rabštejn, Galerie Žofín).

V oblasti sportu se ve městě nachází Stadion mládeže; Sokolovna; Tělocvična Zemědělské školy; Bowling; Koupaliště; Tělocvična Zvláštní školy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.kostelecno.cz, na kterých najdete další informace.

 

 

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA