Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tuněchody

Obec Tuněchody leží 5 km severovýchodně od města Chrudim, v úrodném kraji zlatého pruhu Polabské nížiny. První zmínky o existenci obce jsou z roku 1349, kdy je obec uvedena jako Tunochod.

Dominantou obce je kostel sv. Jana Křtitele z roku 1350. Nad Tuněchody se na jižní straně vypíná návrší Habrov, kde ve 14. a 15. století stávala tvrz. K obci patří i několik oddělených zástaveb vzdálených několik set metrů, a jsou to Cihelna, Valachovna, Rozvodna, Habrov a Kalousov. Ze zajímavých staveb se musíme zmínit o krásné škole z roku 1931, pomníku padlých z roku 1919, sokolovně z roku 1958, vysokonapěťové rozvodně, cihelně a několika starých domech ze 17. a 18. století. V roce 1904 byl založen hřbitov.

Pro turisty
Pravděpodobně si všimnete některé z budov, které připomínají historii naší obce. V obci jsou dva soukromé obchody s potravinami, jeden soukromý obchod s rybářskými potřebami a dvě hospody. Můžete za námi přijet vlakem i autobusem. Od roku 1953 je zde autobusová doprava ve směru na Chrudim, Holice a Pardubice. Před tím tu byla jen dráha na trati Chrudim - Borohrádek, zajímavostí je, že ta oslavila v roce 2000 sto let.

Cyklotrasy

4112: Horní Bradlo – Křižanovice – Slatiňany – Chrudim – Sezemice
Délka značeného úseku trasy = 13 km.

Trasa začíná na národní trase č. 1 Praha-Brno. Prochází hřebenovými partiemi Železných hor, protíná údolí Chrudimky pod Křižanovicemi a kolem lesního komplexu Hůra vede k zámku ve Slatiňanech, odkud pokračuje pobřežní cestou k mlýnu u Janderova.

U hřiště v Janderově začíná značený úsek stále po břehu Chrudimky až k sídlišti U Stadionu. Městem je trasa vedena ulicemi Na Ostrově a po cyklostezce k divadlu, Čs. partyzánů, Lázeňskou, Podfortenskou, Střeleckou, Rubešovou, parkem Stromovka, kde odbočí do Tovární a zahne k Májovu. Dostane se do Vestce a Tuněchod na hranici okresu. Okresem Pardubice pokračuje do Černé za Bory a Sezemic, kde se napojí na síť vyznačených tras v okolí Kunětické hory.

Úsek Slatiňany – Chrudim je veden převážně po písčité cestě, která vyžaduje úpravu povrchu a místy i rozšíření průjezdního profilu. Druhá část trasy má povrch asfaltový, ze žulových kostek, případně z betonových panelů.

4177: Samařov – Smrkový Týnec – Škrovád – Kunčí – Kočí – Tuněchody
Délka značeného úseku trasy = 25 km.

V Samařově se trasa napojuje na trasu 4119 Skuteč – Prachovice. Prochází obcemi Liboměřice a Licibořice na jižní okraj Smrkového Týnce. Zde odbočuje k hájovně a lesní komunikací vede ke Kochánovickým rybníkům. Pokračuje na Kochánovice, restauraci Monako, Škrovád, mlýn Skály, Kunčí, Orel, Tři Bubny, Kočí, Dolní Bezděkov, Vejvanovice, Úhřetice a Tuněchody, kde se napojí na trasu 4112.

Trasa nejprve umožňuje výhledy z hřebenů Železných hor, aby se vzápětí schovala do uklidňující hloubky lesů. Po krátké návštěvě údolí Chrudimky se kolem kostela sv. Jiří na Třech Bubnech a sv. Bartoloměje v Kočí pomalu dostává do polabské roviny.

Povrch trasy je asfaltový mimo krátkého písčitého úseku za Škrovádem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.tunechody.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA