Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Trhový Štěpánov

Historie a památky
Z pamětihodností vyniká především kostel sv. Bartoloměje ze 12. stol. se zachovalou hradební zdí a z vyhořelého zámku se zachoval pouze erbovní kámen z r. 1668 a dále je to jeden z nejstarších a nejlépe udržovaných židovských hřbitovů v Čechách z r. 1438 s náhrobky až 300 let starými. Na náměstí jsou dva pomníky: socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1842 a Pomník, padlým v 1. světové válce z r. 1922. Technickou památkou z konce 19. stol. je dosud funkční kovárna v č. p. 16.

Současnost
Obec s bohatou historií i současností leží 10 km severovýchodně od města Vlašim. První písemná zmínka v historických pramenech je z r. 1126 a v r. 1290 byla biskupem Tobiášem z Bechyně povýšena na město. Pravděpodobně z té doby má historickou pečeť i městský znak. Ve 14. stol. se východně od obce dolovalo zlato a Trhový Štěpánov zaznamenal největší rozkvět. Byl sídlem děkanátu zahrnujícího 64 farností. Majiteli byli pražští biskupové a později arcibiskupové. Po r. I422. když arcibiskup Konrád z Vechty přestoupil k husitství, se stal Trhový Štěpánov majetkem světské šlechty. Jeho majiteli byli např. Zdeněk Zručský z Chřenovic. Trčkové z Lípy, hraběnka Waldsteinová a další. V městě byl r. 1668 vystavěn na místě původního hradu zámek, který v r. 1741 vyhořel a již nebyl obnoven.

Trhový Štěpánov má v současnosti 855 obyvatel a patří k němu tyto obce: Dalkovice (73). Dubějovice (91), Sedmpány (112), Střechov nad Sázavou (105) a Štépánovská Lhota (3) - celkem 1239 obyvatel.
Rozkládá se na svahu nad levým břehem Štěpánovského potoka, jehož dolní část je přírodní rezervací (mihule potoční, řada druhů ptáků i rostlin). Nad obcí je vrch Paseka (516,4 m n. m.), jehož vrcholem probíhá 15o východní délky, naproti vévodí kraji Javornická hůra (583,1 m n. m.). V okolí jsou krásné lesy, několik rybníků a z vyšších míst je nádherný pohled do krajiny.

Obyvatelstvu i návštěvníkům nabízí své služby nejen pošta, lékaři (praktický, zubní, dětský i ženský), ale je zde základní i mateřská škola, soukromá hudební škola, 3 prodejny potravin, 2 restaurace, 2 drogerie, obchod s koberci i textilem, další 2 prodejny textilu, obchody s obuví, průmyslovým zbožím a papírnictví.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ceskysmaragd.cz/obec.asp?place=8, na kterých najdete další informace.


 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA