Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Baťův kanál slavil 75 let

Unikátní historická vodní cesta nedávno oslavila své 75 narozeniny. Bylo 2. prosince roku 1938, když byla vodní cesta Otrokovice - Rohatec, jak se tehdy nazývala, oficiálně předána do provozu a začaly po ní jezdit první nákladní lodě s uhlím. Dnes tuto technickou památku známe spíše pod názvem Baťův kanál a za tu dlouhou dobu se také mnohé změnilo.

V současnosti je Baťův kanál se svými 13 plavebními komorami a několika desítkami mostů jednou z nejvyhledávanějších turistických destinací Východní Moravy. Navštívili jsme půjčovnu lodí a přístaviště ve Spytihněvi. Ve zdejším areálu u plavební komory Spytihněv, hned vedle jezu s vodní elektrárnou a na páteřní cyklostezce, se nachází turistické centrum s veřejně přístupnými sprchami a WC, oblíbená letní restaurace Na Rejdě s nabídkou grilovaných ryb, půjčovna lodí a hausbótů a domovský přístav výletní lodě Morava. 

jez ve Spytihněvi (foto Palickap)
Foto: jez ve Spytihněvi (foto Palickap)

Pokud chcete poznat Baťův kanál a jeho okolí, nemohli byste zvolit lepší výchozí místo. 

Na hausbótu

Dovolená na hausbótu je jednou z možností, jak pobýt v kraji delší dobu a poznat vodní cestu a její okolí opravdu důkladně. Ve Spytihněvi si můžete vybrat z široké nabídky lodí, od menší a se základním vybavením pro 2 až 4 osoby až po větší hausbót s vlastní sprchou, teplou vodou a pohodlným zázemím až pro 7 osob. Na lodi můžete strávit prodloužený víkend i celý týden.

hausbót Áda
Foto: hausbót Áda

Při týdenní výpůjčce zvládnete doplout až na stávající konec vodní cesty ve slovenské Skalici a při tom budete mít čas zastavit se na prohlídku okolních měst a kulturních i historických památek. Za povšimnutí určitě stojí královské město Uherské Hradiště s moderním aquaparkem či atraktivním Slováckým muzeem, romantické vinné sklepy Plže v Petrově, kde se pokaždé najde někdo, kdo vám rád nabídne víno k ochutnání i prodeji, proplouvat budete kolem skanzenu lidových staveb ve Strážnici a starobylá slovenská Skalica vás překvapí svojí krásou a osobitostí.

hausbót Happy
Foto: hausbót Happy

Pro řízení spytihněvských hausbótů nepotřebujete žádný průkaz, stačí, když vám je víc jak 18 let, a při základní šikovnosti vás ochotný personál s obsluhou lodě seznámí a během chvíle loď řídit naučí. Na některé lodě je možné vzít sebou i jízdní kola, takže můžete dělat výlety i do vzdálenějších míst, např. na hrad Buchlov, zámek v Buchlovicích, navštívit Velehrad či archeoskanzen a vodní svět s proskleným tunelem pod hladinou rybníka v Modré.

loď Morava
Foto: loď Morava

Dovolená na hausbótu je ideální volba pro rodiny s dětmi a všechny, kteří chtějí aktivně a pohodlně poznávat krásy zdejšího kraje.

Výletní lodí Morava

Pro ty z Vás, kteří mají méně času nebo okolím Baťova kanálu jen projíždějí, se nabízí svezení výletní lodí Morava s kapacitou 60 osob. Loď je v provozu od dubna do listopadu, přičemž od června do konce září obsluhuje řadu pravidelných linek mezi Spytihněví, Napajedly, Otrokovicemi a Uherským Hradištěm.

loď Morava v plavební komoře
Foto: loď Morava v plavební komoře

Na palubu můžete i s jízdními koly či in-line bruslemi, díky čemuž můžete spojit sportovní výkon či delší výlet s pohodlnou plavbou osobní lodí. Cestujícím je na horní slunečné i dolní kryté palubě k dispozici řada míst k sezení, bar s točeným pivem, místními víny a celou řadou dalších alkoholických a nealkoholických nápojů, káva, čaj a široký sortiment pochutin. Návštěvníci mohou pořídit množství propagačních a upomínkových předmětů, pro osoby se zdravotním omezením je loď přístupná díky zvedací plošině pro vozíčkáře a řadou bezbariérově přístupných přístavišť. Všechny plavby jsou s průvodcem a na lodi neschází WC.

loď Morava
Foto: loď Morava

Pro větší skupiny nabízí provozovatel výletní lodě Morava plavby na objednávku, v nichž se spojuje plavba na lodi s návštěvou hřebčína či zámku v Napajedlech, ochutnávka krajových specialit a degustace místních vín. Na lodi také není problém uspořádat svatbu, firemní oslavu či veselý narozeninový večírek. Návštěvníci tak mají možnost seznámit se s Baťovým kanálem a užívat si pohodové chvíle se svými blízkými.

- PR článek -

 

Článek byl zobrazen 5 558 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA