Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Houbaření v Beskydech

Rostou? To je v těchto dnech snad nejčastěji pokládaná otázka. Právě totiž vrcholí houbařská sezóna a tak nadšení houbaři pořádají do lesů doslova nájezdy. Jednou z vyhlášených houbařských oblastí jsou také Beskydy. Víte kam na houby do Beskyd vyrazit, abyste si přinesli plné koše? Máme pro vás pár tipů!

Někoho možná zamrzí, že už máme skoro po létě, ale řada lidí se právě na chladnější a deštivější počasí vyloženě těší. Jsou to houbaři, kteří pravidelně brázdí lesy celé republiky. Zalesněné pohoří Beskyd je ideálním místem nejen pro milovníky turistiky, nebo cykloturistiky, ale v hojných počtech láká právě také houbaře. V sezóně, která je právě teď v plném proudu, v nich najdete rozmanité druhy jedlých hub, ale také další lesní plody. Při hledání hub se krásně protáhnete, nadýcháte čerstvého vzduchu a uděláte něco pro své zdraví. Takže o víkendu rozhodně neseďte doma a vyrazte na houby do Beskyd!

houbaření v Beskydech

Jaké houby najdeme v Beskydech?

Rozsáhlé lesní porosty Beskyd jsou ideálními stanovišti pro růst takových hub, které potřebují kyselejší půdu. Mezi nejvíce sbírané a nejvyhledávanější druhy hub, kterých v Beskydech roste opravdu požehnaně, patří hřiby pravé (rod Boletus), nazývané častěji praváky, smrkové hřiby (Boletus edulis) či bílé hřiby. Ty můžete objevit prakticky všude, hojně rostou jak ve smrčinách a pod jinými jehličnany, tak i v listnatých lesích pod vzrostlými buky a duby. Hřib pravý nejčastěji roste od srpna do října a výjimečně je možné jej nalézt ještě koncem listopadu. Výhodou těchto hub je, že se málokdy objevují osamoceně – většinou je objevíte ve společnosti několika dalších sourozenců, což nejednoho houbaře potěší. Jde o velmi chutné houby, které se dají v kuchyni využít na mnoho způsobů. Praváky jsou nejoblíbenějšími houbami na území České republiky a právě v Beskydech někdy můžete narazit na opravdu krásné kousky. 

houbaření v Beskydech

Dalšími zástupci beskydských hub, které patří mezi velmi oblíbené, jsou tzv. modráky. Jde o hřib kovář (Boletus erythropus) a koloděj (Boletus luridus), které jsou zajímavé tím, že se jejich dužina po rozříznutí na vzduchu zabarví do modra. Kováře najdete v podhorských i horských polohách, schovává se především pod smrky a jedlemi. Hřib koloděj je více teplomilný, proto se vyskytuje spíše v nižších polohách. V Beskydech se ve velkém sbírají také kozáky, zejména tedy kozák březový (Leccinum scabrum) a kozák habrový (Leccinum pseudoscabrum).  Jde o snadno rozpoznatelné houby vyrůstající často v početných skupinách. Setkat se s nimi můžete už v květnu a vyskytují se až do počátku prosince. Jde o nejběžnější a nejvyhledávanější hřibovité houby, které jsou vynikající v guláších, omáčkách a skvělá je z nich i smaženice.

houbaření v Beskydech

Při toulkách beskydskými lesy možná narazíte také na muchomůrky růžovky (Amanita rubescens), kterým se říká také masáky. Jde o výtečné a velmi chutné houby, jejichž sběr je však možné doporučit jen zkušeným mykologům. Růžovku je totiž možné snadno zaměnit s prudce jedovatou muchomůrkou tygrovanou (Amanita pantherina). Rozpoznávacím znakem růžovky může být vroubkovaný prsten, který je u muchomůrky tygrované hladký, nebo také fakt, že se maso růžovky po naříznutí zabarví do růžova, zatímco u muchomůrky tygrované zůstane bílé. Kromě muchomůrky tygrované je možné v Beskydech narazit ještě na muchomůrky zelené (Amanita phalloides), které jsou považovány za nejjedovatější houby na světě. Rostou jednotlivě i ve skupinách přibližně od června až do počátku listopadu zejména v nižších polohách. 

houbaření v Beskydech

Beskydy jsou však domovem také několika vzácných druhů hub, jako je například hřib horský (Boletus subappendiculatus) rostoucí převážně ve smrčinách či pod jedlemi. Přestože je hřib horský jedlý a velmi chutný, neměli by jej houbaři v beskydských lesích sbírat. Jde o vzácnou houbu, dokonce o ohrožený druh, který je uveden v Červeném seznamu hub České republiky a je tak nutné dbát na jeho ochranu. Velmi vzácný a kriticky ohrožený je rovněž hřib Moserův (Boletus rubrosanguineus), který je však jedovatý. Podobá se známějšími hřibu satanu (Boletus satanas) a patří mezi modrající hřiby. Rozpoznáte jej podle sytě červené nožky i kloboučku. Během posledních několika let byl v Beskydech pozorován také výrazný úbytek hřibu přívěskatého (Boletus appendiculatus), který se objevuje zejména v nížinách, jak ve světlých listnatých lesích (pod duby, buky a habry), tak i na hrázích rybníků. Také tento hřib je zařazen do Červeného seznamu ohrožených druhů hub, a proto se jeho sběr nedoporučuje.

houbaření v Beskydech

Kde v Beskydech rostou?

Snad každý, kdo na houby pravidelně chodí, má nějaké to svoje místečko, kde vždy zaručeně na nějaké kousky narazí. Je jasné, že málokdo své tajemství prozradí a tak začínajícím houbařům nezbývá než hledat. Ale i kdybyste dostali nějaký tip na místo, kde budete údajně zaručeně úspěšní, nemusí tomu tak být. Uvést konkrétní místo, kde houby rostou je totiž nemožné.  Houby si totiž dělají, co chtějí a tam kde jste jich v minulosti našli desítky, dnes nemusíte objevit ani jednu. Návod, kam byste se měli konkrétně vypravit, abyste si odnesli plné košíky, vám tak nikdo nedá. 

V Beskydech však existují vyhlášené houbařské oblasti a ověřená „naleziště“.

Nejvíce úspěšní můžete být v lesích v okolí obcí Ostravice, Čeladná, Horní Bečva, Morávka a Staré Hamry. Vyrazit je však možné také do kopců v okolí Lysé hory, nejvyšší hory Moravskoslezských Beskyd (1324 m. n. m.), Smrku, přehrady Šance, ale také na Visalaje, Pustevny či Bílý Kříž. Oblíbenou houbařskou oblastí je také česko-slovenské pomezí, zejména Jablunkovský průsmyk. 

Pár houbařských rad na závěr

O víkendu počítejte s tím, že rozhodně nebudete v lesích sami, proto je lepší si přivstat, nebo na „lov“ vyrazit někdy přes týden. Pokud se vydáte na houby do kopcovitého terénu, choďte vždy do kopce, i když je to pro vás náročnější. Pokud budete hledat houby po cestě z kopce, s největší pravděpodobností převážnou většinu z nich přehlédnete.

houbaření v Beskydech

Buďte k lesu ohleduplní!

Lesy jsou nyní vystaveny pravidelným nájezdům nadšených houbařů. Rozumné houbaření lesu samozřejmě nijak neškodí, ale co mu rozhodně neprospívá, je rozkopávání hub, u kterých zjistíte, že nejsou jedlé, jejich zašlapávání či rozhrabávání povrchu půdy. Také pamatujte, že byste se měli v lese chovat tiše a vždy si odneste také veškeré odpadky, které vyprodukujete.

- jap -

Na hradě Velhartice ožívá historie
Cestování a ubytování po České republice
Dolní oblast Vítkovice
Pronájem hausbótu - romantická dovolená na vodě
Dovolená v Českém ráji

Článek byl zobrazen 22 390 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA