Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hrad Velhartice má světově unikátní kamenný most

Romantický šumavský hrad Velhartice je bývalým sídlem výrazné postavy z okolí českého krále Karla IV. - Buška z Velhartic. Návštěvníky určitě překvapí nejen svým nevšedním obranným systémem, ale určitě také zalesněnými stráněmi jednoho z nejkrásnějších pošumavských údolí.

Jako rodové sídlo pánů z Velhartic byl hrad založen v letech 1290 až 1310. Stavbu zahájil Bohumil z Budětic, pokračoval Bušek starší a jeho syn Bušek mladší dílo dokončil. Oba Buškové byli věrnými služebníky a komořími krále a císaře Karla IV.


Autor: Martin

Hrad bezpochyby patří k dispozičně ojedinělým dílům české hradní architektury, jimž vévodí zříceniny starého gotického paláce Rajského domu s protější věží Putnou. Zcela nevšedním stavebním prvkem je gotický kamenný most se čtyřmi lomenými oblouky spojující Rajský palác s předsunutou věží Putnou. Právě čtveřice jeho oblouků dělá z tohoto místa jedinečný architektonický prvek. Tato 32 metrů dlouhá, tři metry široká spojnice mezi věží Putnou a palácem Rajský dvůr sahá do výšky 10 metrů. Obdivuhodné je, že most nedoléhá ani k jednomu objektu. Budovy byly spojeny dřevěnými padacími můstky, které tvořily součást obranných opatření.


Autor: Martin

Dalšími vlastníky hradu se v roce 1395 stali páni z Hradce, kteří se později postavili proti králi Jiřímu z Poděbrad. V době odboje katolické šlechty sem Menhart z Hradce, ve snaze zabránit korunovaci Jiřího z Poděbrad, tajně převezl české korunovační klenoty. Ty byly ukryty ve válcové věži stojící ve východní části hradního areálu.

Panství kolem hradu se utěšeně rozrůstalo i za držení pánů z Rožmitálu. Známý příslušník tohoto rodu Zdeněk Lev z Rožmitálu byl počátkem 16. století významným politikem, a tak se postaral, aby městečko Velhartice získalo některá práva – například právo dvou výročních trhů ročně nebo právo dolování u Velhartic.


Autor: Martin

V roce 1628 získal hrad španělský dobrodruh Martin de Hoeff Huerta, který zde nechal přistavět renesanční zámeckou část s arkádami zvanou Huertův palác a pivovar v podhradí. M. Huerta byl původem švec, kterému se v průběhu třicetileté války podařilo loupežemi nashromáždit velké jmění. Tento válečný zbohatlík získal hodnost generála a později i šlechtický titul svobodného pána z Velhartic.

Od roku 1637 se majitelé Velhartic rychle střídali, což v konečném důsledku znamenalo jeho úpadek a částečně i proměnu ve zříceninu. Ke konci 18. století začíná hrad postupně upadat. K částečným opravám hradu došlo za Karla Sturmfeldera z Oppenweileru roku 1848 a za Henneberg-Spiegelů roku 1930. Poslední majitelé - Windischgrätzové hrad opustili v roce 1945, poté přešel hrad do státních rukou.

Návštěvnické veřejnosti je hrad zpřístupněn od července 1999 včetně zrekonstruovaného Rajského paláce, mostu a obranné věže Putny spolu s částí zámeckého křídla, kde se nachází expozice na téma „Zábava, hry a volný čas v době renesance“. Nádherná poloha a výjimečně pojatá expozice o životě na renesančním zámku, který přiléhá k původnímu gotickému mostu zachovanému z původního hradu je velkým lákadlem pro návštěvníky všech věkových kategorií. Hrad i zámecké křídlo stojí rozhodně za zhlédnutí. Prohlídkové okruhy pro návštěvníky jsou dva – hrad a zámek. Hrad nabízí prohlídku hradních prostor s tematickou expozicí o životě ve středověku.


Autor: Marek  Prokop

Zámecký okruh nabízí prohlídkovou trasu po zámku s výstavní expozicí na téma – každodenní činnosti šlechtické rodiny v 16. a 17. století na venkovském sídle. Součástí je prohlídka renesančně zařízených sálů včetně rytířského a prezentace her a zábav v době renesance. Pozoruhodnou součástí nabídky pro návštěvníky je i promítání audiovizuálního pořadu o historii a obnově hradu, který svým provedením patří k ojedinělým projektům v oblasti historických památek. Před hradem pak můžete navštívit skanzen lidové architektury. Je to nový prohlídkový okruh, který je zpřístupněn teprve od roku 2009. Jedná se o volnou prohlídku souboru staveb lidové architektury.

Kousek od hradu v údolí míval chalupu Jan Werich, který do těchto míst často jezdil odpočívat a rybařit. Ze silnice je možné si chalupu vyfotit, ale chodit se k ní nemůže, protože je oplocená.

Každý hrad má své pověsti či legendy a ani Velhartice nemohou být výjimkou. Podle dávného vyprávění prý kdysi dávno odešel jeden z místních mládenců do války a pak byl pohřben ve Velharticích. Jeho milá měla ještě jednoho ctitele, který už její věčné odmítání nemohl snést a rozhodl se pro pomstu. Prý pomocí černé magie dokázal oživit mrtvého vojáka a tajně doufal, že svou dívku unese. Naštěstí však včas zasáhly nadpřirozené síly a děvče zachránily.

Jisté je, že zdejší lokalita byla používána jako pohřebiště už za časů Velkomoravské říše. Proslýchá se, že právě tehdy došlo k jeho znesvěcení praktikami černé magie a bylo nutné vícero pokusů, než se podařilo zlé síly zahnat. Pověst připomíná bizarní vlastnost kostelní zdi, na níž se vytváří obrys dívčího obličeje. Jestli je to jen špína na staré omítce či zda obraz vzniká vzlínáním vlhkosti nebo zasáhly jiné energie, dodnes nikdo neví.

Návštěvnické informace
Hrad je vzdálen od Klatov 22 km a od Sušice asi 16 km. Dostanete se sem, busem, autem, pěšky, i na kole. Parkoviště se nachází asi 350 metrů od hradu.

-ar-

Přechozí články z České republiky:
Březnický zámek má unikátní knihovnu
Hrad Zvíkov je skvost českého stavitelského umění
Zámek Buchlovice
Rytířský hrad Bouzov
Kuks je perlou českého vrcholného baroka

Článek byl zobrazen 8 861 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA