Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chrášťany

Obec Chrášťany se nachází v okrese České Budějovice, kraj Jihočeský. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 717 obyvatel.

Obec Chrášťany se nachází v rekreační oblasti středního Povltaví (okres České Budějovice) a leží 3,5 km od pravého břehu Vltavy mezi Týnem nad Vltavou (od nás 10 km jižně) a Bernarticemi (od nás 8 km severně).

K částem obce Chrášťany patří Doubrava, Doubravka a Pašovice.

Pamětihodnosti

Kostel svatého Bartoloměje

Historie
Z nálezů četných pohřebišť na nedalekém vrchu Chlum je možno odvodit, že zdejší kraj byl obydlen již v pozdější době kamenné, bronzové i železné až do příchodu Slovanů.

Jméno obce původně psáno jako Chrasczan (r. 1352 - 85), Chrastyan (r. 1399 - 1405), v roce 1468 král Jiří zapisuje ves jako Chrasstieny.

První kronika obce Chrášťan byla založena v r. 1922 a prvním kronikářem byl Josef Blecha, řídící učitel v Chrášťanech, který se ovšem této úlohy ujal až v r. 1924. Podle mínění kronikáře byly Chrášťany při určování názvu v mluvě obecné méně lesy porostlé, spíše porostem, chrastím, z něhož jméno svůj původ vzalo.

Chrášťany patří mezi nejstarší osady dřívějšího vltavotýnského okresu. Založení kostela v Chrášťanech se připomíná r. 1384. Zdejší krajina náležela k panství Slavníkovců. V dalším období patřily Chrášťany střídavě k panství újezdeckému, bechyňskému nebo týnskému. Po zřízení pražského biskupství mu bylo k užívání dáno panství týnské (r. 973), jehož součástí byly tehdy i Chrášťany.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.chrastany.eu/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA