Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Skalka

Obec Skalka je malá vesnice ležící 9 km severovýchodně od Kyjova.

Znak tvoří šikmo rozdělený štít. V zelené horní polovině umístil heraldik Jiří Mráka žlutý hrozen s listy, přičemž vycházel ze zemědělského a vinařského rázu obce. V dolní části je bílá skála na modrém pozadí, symbolizujícím potok protékající skaleckým údolím.

Název obce je odvozen od pískovcové skály vypínající se do nadmořské výšky 308 m  n. m., která je dominantou obce a součástí nového praporu i znaku. Tento skalní útvar se nachází v zalesněné stráni nad Skaleckým potokem, jenž protéká dolní částí obce.

Obec se skládá z částí Dědina, Pod Skalú, Drahy, Za Humny a Za Kaplí. Skalka se poprvé připomíná v roce 1318, kdy král Jan Lucemburský potvrdil její držení Janovi z Hradce, který ji vzápětí směnou předává mezi statky olomouckého biskupa, a biskupem byla následně udílena v léno.

Na návsi uprostřed obce stojí kaple, zasvěcená sv. Josefu. První zmínky o ní  zachycuje pamětní spis s datem 26. října roku 1898: „Obecní zastupitelstvo obce Skalky usneslo se v letech Páně 1898 na památku 50tiletého jubilea jeho Veličenstva císaře krále Františka Josefa, uprostřed vsi vystaviti kapli, která má sloužiti Bohu, vlasti a celému národu slovanskému“.

Pozemek  na stavbu této kaple byl zakoupen od Štěpána Čechala za 40 zlatých. V roce 1904 za starosty Jana Zelinky (č. 7) byla provedena sbírka na vnitřní úpravu a vybavení kaple v hodnotě 600 zlatých a za faráře Františka Pohanky v roce 1907 děkanem Josefem Brázdilem vysvěcena.

Další zmínky o opravách kaple jsou v pamětním spise z roku 1983, kdy se vyměňoval krov, věžka a krytina s okapovými žlaby, a v roce 1984 byla kaple nově omítnuta. Věž měla původně tvar osmibokého jehlanu, nyní je ukončena cibulovitou bání. Velká změna nastala v roce  2001, kdy byl v těsném sousedství kaple zbourán dům č. 17. Následně se upravilo okolí kaple,  prostranství před ní se vydláždilo, vybudovalo se malé parkoviště a kolem kaple byla vysázena zeleň. Rekonstrukce pokračovala výměnou okapových svodů a obnovením fasády. V roce 2005 byla opravena vnitřní část kaple, bylo vymalováno, zakoupen nový lustr a dvě nástěnná svítidla. Veškeré opravy se uskutečnily za přispění občanů Skalky, obecního úřadu a ježovské farnosti s farářem p. Svatoplukem Pavlicou.

V uličce Za Kaplí se nachází obecní dům. Na místě bývalé obecní stodoly byla postavena budova obecního úřadu, která je v užívání od roku 1957. Později se zde přistavila požární zbrojnice. Po modernizaci a celkové přestavbě v roce  2001 slouží opět  občanům. Je zde obecní úřad, místní knihovna a zasedací místnost, která je využívána i při různých kulturních akcích a rodinných příležitostech. V podkroví se nachází dva byty.

V letech 1958 nastal v životě občanů Skalky velký obrat. V tomto roce začalo společné hospodaření zemědělského družstva na pozemcích, které majitelé dobrovolně, či z donucení vnesli do JZD. Nejdřív existovalo jedno zemědělské družstvo jen na katastru Skalky. Po sloučení okolních vesnic vzniklo družstvo „JZD Vlast Ježov“, pak Zemědělské obchodní družstvo a od roku 1994 hospodaří akciová společnost „Podchřibí Ježov“ na pozemcích katastrálního území Ježov, Skalka, Labuty, Vřesovice, Moravany, Žádovice, Kelčany, Hýsly, Čeložnice, Kostelec, Osvětimany, Bohuslavice a Vlkoš. Tato akciová společnost má sídlo ve Skalce, v části obce Za Humny, kde svými budovami a prostranstvím tvoří velkou část vesnice. Dříve v JZD  nacházela obživu většina občanů Skalky. V dnešní době tato společnost zaměstnává 78 osob.

Od roku 1961 se postupně začalo s výstavbou chodníků, tenkrát silnici lemovaly aleje ovocných stromů. Kolem nových chodníků vznikly záhony s růžemi a okrasnými keři. V dnešní době má v úpravě předzahrádek převahu travnatá plocha. V dolní části Dědiny byl v roce 1968 vybudován pomník vojínů padlých v první a druhé světové válce a upraveno prostranství okolo něj.

V roce 1989 byl v obci zaveden zemní plyn. K plynofikaci se připojily téměř všechny domy. V letech 1994 až 1996 se ve Skalce vybudoval vodovod.

 obci Skalka bylo k 31. 12. 2005 hlášeno 178 obyvatel. I když je nás málo, obec stále žije. Jak a čím se tu lidé zabývají? Aktivní jsou zahrádkáři, místní skupina Červeného kříže i  drobní majitelé vinic, kteří své vinohrady udržují a o vinice se vzorně starají. Pak dobrá vína pro svou potřebu vyrábějí a uchovávají v pěkném prostředí v Drahách, ve svých vinných sklípcích, v unikátní sklepní uličce. Jedná se o jedinečnou ukázku sklepní architektury, nejstarší sklepy jsou ze začátku minulého století. V dokončovací fázi je nově budovaná vinárna-lahvovna soukromého vinaře.

To vše potvrzují návštěvníci i cykloturisté a také účastnící jízdy po Kyjovské vinařské stezce. V roce 2005 jim k odpočinku a ochutnávce skaleckých vín  vyhrávala Varmužova cimbálová muzika.

Zahrádkáři kromě oblíbených zájezdů a dalších akcí pořádají každé dva roky výstavu vín. Tyto akce probíhají většinou v nedalekém vinném sklepě „Skalák“, ležícím u silnice na Ježov. Sklep byl majetkem Zemědělského obchodního družstva, od roku 2002 má tento objekt nového soukromého majitele, který dokončuje velké stavební úpravy. V brzké době zde bude také zajištěno ubytování.

Za zmínku stojí, že se v obci dosud zachovala výroba velikonočních kraslic technikou „rýsování“, t.j. vyškrabováním barvy až na bílý povrch vajíček speciálním rydlem, a také vyšívání a šití slováckých krojů. Ty se oblékají už jen čas od času na hodky, konané koncem července. Je sloužena slavnostní mše svatá v kapličce nebo na prostranství před kaplí a večer se koná taneční zábava na přírodním Výletišti, což je jediné větší kulturní místo v obci. Sloužilo k taneční zábavám již v letech 1948-1950, do roku 1965 se taneční parket před zábavou upravoval tak, že se v sousedním lesíku nahrabalo jehličí a nasypalo se na hliněný podklad. V šedesátých letech se vybudoval betonový povrch. Poslední velkou úpravou prošlo toto místo v roce 2003, kdy byly položeny kabely pro nové elektrické vedení, vybudována vodovodní přípojka do výčepu a dokončen nový přístřešek pro muzikanty. Za teplého počasí je tady krásné posezení a možnost pobavení při pěkné hudbě a tanci.

Výletiště je také využíváno při pořádání již tradičního Dne dětí. Pro sportovní vyžití slouží areál s fotbalovým hřištěm a tenisovým kurtem, který využívají i zájemci z okolí.

V časných jarních měsících se můžeme pokochat krásou rozkvetlých květů na zachovalé stepní stráni „Hošťálka“ s velkým množstvím vzácných rostlin, z nichž nejčetnější je koniklec velkokvětý. Pěkná projížďka na kole vede po družstevní silnici od sídla akciové společnosti ve Skalce k Josefínskému dvoru a dále k rekreační oblasti „Kameňák“, nebo do Vřesovic a zpět do Skalky přes obec Labuty.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.skalkaobec.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA