Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dolní Dvůr

Obec se nachází asi pět kilometrů severovýchodně od Vrchlabí a náleží pod okres Trutnov. Většina obce leží v údolí potoků Klínového a Kotelského, ostatní leží v údolí potoků Husího, Zlatého a Hádeckého. Těch údolí a potoků je zde ovšem víc; Bílý, Černý, Kamenná strouha, Tetřeví. Žije zde poměrně málo obyvatel, ovšem v letních i zimních měsících se stává vyhledávaným místem turistů, rekreantů a návštěvníků.

Historie
Vznik Dolního Dvora se datuje k roku 1945, kdy obec dostala oficiálně svůj název. Do té doby se jmenovala Niederhof a byla osídlena převážně Němci. To, že zde žili převážně lidé německé národnosti, způsobil český král Otakar Přemysl II., který Němci osídlil ve 13. století mimo jiné i Trutnovskou župu. Samotné osidlování území budoucí obce započalo někdy na začátku 14. století.

Někdy v těchto dobách vznikly dvě salaše; horní (později nazývané Horní Dvůr) na soutoku Klínového a Husího potoka a dolní (později nazývané Dolní Dvůr) na soutoku Klínového a Kotelského potoka. Do těchto salaší se vyháněl na léto panský dobytek. Dále zde byla vybudována pila, železná huť a s tím vyrostly i chalupy pro pasáky, taviče, pilaře a dřevaře. To byly první začátky obce - zatím bezejmenné.

V roce 1530 kupuje nejvyšší český horní hejtman Krištof Gendorf z Gendorfu Lánov, Vrchlabí a Novou ves. Tedy bez dnešního Dolního Dvora – toto území bylo v majetku královského zboží. O třináct let později kupuje Krištof Gendorf i tuto část od Ferdinanda I.

V roce 1547 kupuje Gendorf za 3.365 kop pražských grošů lánovské hamry, což byly zřejmě hamry a tavírna v Horním Dvoře. Nový majitel buduje nová důlní díla; těží se především železná ruda a stříbro.

V roce 1563 Gendorf umírá, a panství dědí jeho dcera Eustacha, ta však umírá po pěti letech. Panství bylo rozděleno třem dcerám a část Lánov, nynější Dolní Dvůr a okolí, dědila Kateřina Markvartová. Roku 1590 připsala druhá dcera Rozina Miřkovská svůj díl panství svému manželu Vilémovi ze Stropčic, který koupil i ostatní dva díly. Na sklonku jeho života byl pořízen soupis majitelů domů a pozemků v Dolním Dvoře, a to k 24. dubnu 1601.

Od tohoto data jsou vedeny všechny převody majetku v obci jako v obci samostatné. Možno tedy počítati den 24. dubna 1601 za den vzniku samostatné obce Dolní Dvůr – tehdy Niederhof.

V roce 1602 byla založena první pozemková kniha. První rychtář v obci byl v roce 1599 jmenován vrchností Friedrich Held a zastával úřad do roku 1619.

První znak obce je z roku 1601 a jsou na něm dvě zkřížená hornická kladiva; Niederhof byl hlavně hornickou obcí.

Vilém ze Stročice se účastnil protihabsburského odboje a po jeho porážce v bitvě na Bílé hoře musel panství prodat koncem roku 1624 Albrechtovi z Valdštejna, vévodovi z Fridlantu. Ten je v roce 1634 v Chebu zavražděn na pokyn Ferdinanda II a jeho majetek je zkonfiskován.

Už v roce 1635 jej za válečné zásluhy dostává od Ferdinanda II svobodný pán Rudolf z Morzinů, pod podmínkou důsledné katolizace panství.

V dalších letech spravovali panství různí příslušníci tohoto rodu.

V roce 1833 převzal panství Rudolf Morzin, který vyplatil své sourozence a ujal se správy sám. Rudolf byl vynikajícím hospodářem a lesním odborníkem. Lesy a celé panství doznalo vynikající úrovně lesního hospodářství.

Za jeho správcování byly vybudovány mnohé kamenné cesty, které sto let věrně sloužily a nebýt socialistického budovatelského nadšení, mohli bychom je užívat i dnes.

Skonem Rudolfa 22. září 1881 vymírá rod Morzinů po meči. Vlády se ujímá jeho jediná dcera Aloisie, provdaná r. 1853 za komořího hraběte Heřmana Černína z Chudenic. V roce 1907 přebírá panství syn Rudolf a ten jej pak, 16. dubna 1919 prodává mladé Československé republice.

Pamětihodnosti

Kostel
Kolem r. 1790 zastavena práce v huti a jejích hamrech na Rudném náměstí – místo uznáno vhodným pro stavbu kostela. Dne 20. srpna 1797 byla podána žádost o povolení stavby farního kostela. Po mnoha jednáních přišlo povolení ke stavbě 1. 8. 1802 (tedy po čtyřech a půl letech). Vrchlabská vrchnost poskytne stavební materiál, obec opatří místo a obyvatelé zdarma zajistí pomocné práce a doprava materiálu.

Stavba byla zahájena nejspíše kolem 21. 10. 1802. Nejdříve stavba postupovala rychle, pak se začala zastavovat, v hladovém r. 1804 se v novostavbě kostela vařila tzv. Rumfordská polévka a rozdávala se potřebným zdarma. Kostel dostavěn až v roce 1806.

Zvonkohra
Dne 7. května 1995 byla v Dolním Dvoře hezká oslava. Světila se nová zvonkohra – druhá v naší republice – vysvěcení a slavnostní mši sloužil královéhradecký biskup Monsignor Karel Otčenášek. Při oslavách zpíval vrchlabský chrámový sbor. Díky zvonkohře můžete v Dolním Dvoře prožít 5 ročních období a to jaro, léto, podzim, vánoce, zima. Zvonkohra hraje denně ve všední dny v 10 a v 17 hodin, v sobotu a v neděli v 10, 12 a v 17 hodin.

Tipy na výlet

Krkonošské muzeum Vrchlabí
Moderní audiovizuální expozice je instalována v hlavní budově krkonošského muzea - v suterénu a přízemí augustiniánského kláštera.

Jestliže většina návštěvníků si pod pojmem muzeum představuje především soubory zajímavých předmětů či dokladů, které dokumentují vývoj či stav přírody a společnosti, vrchlabská expozice překvapuje zcela novým pojetím a účinkem. Na první pohled by se mohlo zdát, že je popřením "klasického" muzea., avšak ve skutečnosti je obohacuje o rozměr času, o zachycení děje a vztahů mezi jednotlivými prvky přírodních poměrů.

Sami autoři nazvali výsledek své tvůrčí práce divadlem o přírodě. A vskutku, jako na jevišti se zde ke společnému účinku spojují zvuk, světlo a scéna - dvourozměrný či trojrozměrný obraz. Hudba a charakteristické zvuky přírodních živlů umocňují výklad profesionálního komentátora. Souběžně s ním jsou osvětlovány jednotlivé části expozičních prostor, vitríny, modely a exponáty, jsou prosvětlovány transparentní fotografie a promítány seriály diapozitivů.

Obsah a tématické členění expozice představují zevrubnou učebnici ekologie a souběžně seznamují návštěvníka s jedinečnou přírodou krkonošského národního parku. Moderní technika se pokouší vyjádřit to, co nejsou schopny "klasické" expozice, neustálý pohyb a proměny přírody probíhající podle přísných ekologických zákonů.

Kámen a život nabízí daleko více - při prohlídce se například ocitnete v modelu jeskyně, podíváte se do staré hornické štoly a budete procházet horským potokem, který je oživený rostlinami, rybami a ptáky.

Ski areál Špindlerův Mlýn
Špindlerův Mlýn je nejznámější horské středisko České republiky. Mimo kvalitního zimního vyžití je Špindlerův Mlýn ideálním místem pro letní dovolenou.

Skiareál Špindlerův Mlýn zajišťuje v areálech Svatý Petr a Medvědín letní provoz dvou moderních lanovek s přepravou horských kol. Konečné stanice obou lanovek jsou nejenom výchozím místem turistických tras, ale poskytují i překrásné pohledy na hřebeny Krkonoš včetně pohledu na nejvyšší horu České republiky - Sněžku (1602 m). Špindlerův Mlýn je místem pro turistiku v nadmořské výšce 700 - 1 400 m n. m.

V areálu Svatý Petr jsou denně v provozu od května do října tenisové dvorce s možností pořádání turnajů, od června 2001 je v provozu nová sjezdová a dualová trať pro horská kola. Závodní tratě pro horská kola jsou k dispozici pro trénink s využitím dopravy lanovou dráhou Na Pláně. Areály Svatý Petr a Medvědín jsou startovacími místy pro paragliding.

Špindlerův Mlýn dále nabízí velkou ubytovací kapacitu, kryté bazény, půjčovny horských kol, množství restaurací, diskoték a vináren s tancem. Pro návštěvníky jsou dále k dispozici fitness centra, squash, letní bobová dráha.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.dolnidvur.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA