Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kunčice nad Labem

Obec se rozkládá v podhůří Krkonoš v údolí vytvořeném řekou Labe. Od města Vrchlabí, které je výchozí branou do Krkonoš, je obec vzdálena 4 km. Obcí prochází silnice III. třídy, která je spojnicí měst Hostinné a Vrchlabí. Nad řekou Labe, která tvoří hranici s obcí Horní Kalná, prochází prastará cesta, tzv. kalenská příčnice (XII. století), nadmořská výška kolem 460 m n. m.

Na severovýchodní straně údolí prochází obcí železniční trať č. 040 Chlumec nad Cidlinou - Trutnov a ze železniční stanice Kunčice nad Labem odbočuje trať do Vrchlabí. Po obou stranách údolí se táhne zalesněný svah.

Historie
Počátky obce jsou spojeny s kláštercem benediktinů zvaným Vrchlabské proboštství, který stál jihovýchodně od Klášterské Lhoty. Proboštství bylo založeno kolem poloviny 13. století. Patronkou proboštství byla královna Kunhuta a od jejího jména je odvozeno pravděpodobně i jméno obce.

Vznik obce je kladen do 60. let 13. století. Vedle českého názvu obce se začíná od počátku 16. století objevovat název německý - Pelsdorf. Snad se takto projevilo dosídlení německými kolonisty, vedenými jakýmsi Pelzem. Stará německá pověst však vypráví jiný příběh. V obci přebývali lovci kožešin (Pelzjägr). Jednou se jim naskytla nevídaná příležitost, do rány jim přišel medvěd. Neváhali a ulovili ho, ovšem k nemalému zármutku medvědáře, kterému huňáč utekl.

Kunčice byly zpočátku obcí zemědělskou, ale již na přelomu 16. a 17. století zde František Matzer provozoval jednu z prvních papíren v Čechách. Po polovině 19. století byla přeměněna na brusírnu dřeva. V 18. a 19. století bylo dalším významným zdrojem obživy místních obyvatel domácí tkalcovství. Velmi důležitá pro další rozvoj obce byla stavba Rakouské Severozápadní dráhy. Kunčické nádraží, později důležité jako křižovatka s dráhou do průmyslového Vrchlabí, bylo předáno do provozu roku 1870.

První zmínky o vyučování dětí v Kunčicích máme z roku 1760 a již roku 1813 měla obec vlastní budovu školy, která sloužila do roku 1886, kdy ji nahradila nová, která slouží svému účelu dodnes.

Nejvýznamnější památkou Kunčic je kaple Panny Marie. Původní zděná klasicistní kaple byla postavena r. 1847 za významného přispění vrchního Vrchlabského panství Jana Křikavy. Tato kaple však nedostačovala potřebám obce a proto byla po vzoru kaple v Klášterské Lhotě rozšířena r. 1906 o zajímavou lehkou hrázděnou přístavbu lodě.

Společenský život obce dotvářely různé spolky. Vedle Německého školského spolku to byl především spolek hasičský, založený r. 1893, dále pak Spolek Němců v Čechách a Spolek veteránů. Česká menšina se sdružovala především v místní pobočce Sokola.

Česká menšina posílila výrazněji po r. 1918. V roce 1930 v obci žilo 554 Němců a 128 Čechů. Po Mnichovské dohodě v r. 1938 prchali, jako z celých Sudet obecně, Češi a po r. 1945 naopak následoval odsun Němců.

Tipy na výlety
Obec má výhodnou výchozí pozicí pro výlety do Krkonoš i okolí. Vlakovým spojením se dostanete do Trutnova (40 min.) a Svobody nad Úpou, horského střediska Rokytnice nad Jizerou (60 min.), nebo do města Vrchlabí – výchozí brány do Krkonoš (7 min.) a odtud dále autobusem do Špindlerova Mlýna.

Špindlerův Mlýn – známé horské středisko je vzdáleno 20 km.

Nejbližší koupaliště je v obci Dolní Kalná – vzdálenost 7 km. Ke koupání a rekreaci lze využít rovněž rybník ve Vrchlabí – vzdálenost 5 km. Ke koupání a osvěžení lze využívat i řeku Labe, která rovněž poskytuje možnost rybaření. V zimním období mohou okolních kopců využívat především lyžaři – běžkaři.

Zoologická zahrada Dvůr Králové nad Labem
Královédvorská zoologická zahrada vznikla na území původního soukromého parku s překrásnou budovou - kopií renesančního zámku (originál leží u Vídně), kterou nechal jako letohrad postavit začátkem 20. století (1905) továrník Richard Neumann. Po znárodnění textilního průmyslu v roce 1945 vzniklo ve „vile“ městské Vlastivědné muzeum, jehož součástí se postupně staly klece s evropskými zvířaty - základ budoucí ZOO.

ZOO leží v podhůří nejvyšších českých hor - Krkonoš, v malebném údolí potoka Netřeby. V této půvabné přírodní scenérii byly vytvořeny expozice, které zachovávají přirozené podmínky života chovaných zvířat. Velká stáda našich kopytníků obývají prostorné výběhy a od návštěvnických stezek je odděluje pouze příkop. Šelmy a primáti jsou od návštěvníků odděleni bezpečnostním sklem, což umožňuje bezprostřední kontakt se zvířaty.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.kuncice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA