Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bernartice

Historie
Jméno obce se odvozuje od majitele Bernarta, jehož rodina je v souvislosti s obcí zmiňována v roce 1375. Patřila tehdy zřejmě, stejně jako dnes, k nedalekému Borovsku, které se časem ovšem velmi změnilo.

Ve středověku zde stál hrad, který je zmiňován již v roce 1289. Obec se rozvíjela, měla svůj kostel, školu, spolky, po první světové válce zde žilo 225 obyvatel. S napuštěním vodní nádrže Želivka se však většina Borovska ocitla pod vodou. Dnes má osada 7 stálých obyvatel a správou náleží k Bernarticím.

Obec Bernartice zažila patrně největší rozkvět v 19. století, kdy byla na řece postavena parní pila a válcový mlýn, které jsou dnes také zatopeny. S rozvojem pracovních příležitostí došlo i k růstu počtu obyvatel, takže byla na počátku 20. století zřízena škola. Předtím děti docházely do Dolních Kralovic. V roce 1921 získala škola i vlastní budovu.

Počátek 20. století znamenal i rozvoj spolků, v roce 1902 byl založen hasičský sbor, který dbá v obci o požární bezpečnost, ale také o zábavu a kulturu. Proto se stal součástí hasičské zbrojnice i taneční sál.

Velké změny přinesla Bernarticím stavba vodní nádrže Želivka - Švihov, několik obcí či jejich částí, se kterými byl po staletí spojen život obce bylo zatopeno. Bylo tedy nutné zvykat si na nové vazby. V Bernarticích byl zřízen hřbitov, který nahradil zrušený, ze zatopených Dolních Kralovic.

Současnost
V 96 domech dnes žije 225 obyvatel, kteří se živí převážně v zemědělství, v obci jsou také dva obchody, hostinec a další služby. Malebné údolí, ve kterém leží Bernartice, láká turisty k toulkám přírodou a houbaření.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zelivka.cz/article.asp?article_id=43, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA