Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Knovíz

Historie
Prehistorické osídlení území dnešní obce dokládá řada archeologických nálezů z mladší doby kamenné /období asi před 6000 lety/ přes pozdní dobu kamennou. Na katastrálním území obce v letech 1892 - 93 bylo nalezeno sídliště lidu popelnicových polí z mladší doby bronzové a tato kultura z let 1300 až 800 před Kristem nazvána "knovízskou".

První písemná zmínka o vsi je z roku 1086, kdy český král Vratislav I., věnoval nově založenému kolegiálnímu kostelu na Vyšehradě mimo jiné zboží také v Knovízi 11 usedlostí s poddanými, mezi kterýžmi byli také tři rudníci (lidé, kteří těžili rudu). Jiná část vsi, čítající 4 usedlosti, patřila ženskému klášteru benediktinek u sv. Jiří na Pražském hradě. Tuto část Knovíze daroval v roce 1305 král Václav II. do vínku privilegovanému královskému městu Slaný.

Zbytek vsi zůstal v držení církevním a byl pronajímán drobné místní šlechtě. V husitských bouřích církev o zdejší zboží přišla a vedle města Slaného se v držení části vsi vystřídaly rody ze Světic, Sestřenkové ze Slavic, Martinicové, Kladenští z Kladna a ze Žďáru. Roku 1588 se čtyři někdejší církevní statky dostávají zpět pražské kapitule, u které s krátkou předbělohorskou přestávkou zůstávají už trvale. Druhá část vsi patřila po Bílé hoře Michnům z Vacínova, kteří ji připojili k panství Toužetín. U panství Toužetín pak část Knovíze zůstala i při změnách jeho majitelů (Sitzendorfové a od 1692 Švancenberkové).

Současnost
Současná obec se rozprostírá po obou stranách silnice, leží v údolí Svatojiřského potoka. Její dominantou je kostel Všech svatých obklopený hřbitovem na vyvýšenině na jihozápadním okraji obce.
K farnímu původně gotickému kostelu ze 14. století byla v 18. století přistavěna sakristie a kostel roku 1846 pronikavě upraven. Dále byl opravován v letech 1894, 1908, 1915 a naposledy 1993-4.

Předností současné obce je velmi klidné prostředí po vybudování dálnice, která obec míjí ve vzdálenosti asi 500 m a zejména velmi rychlé spojení s Prahou, které trvá asi 20 minut.

Příroda
Při výjezdu z Knovíze ve směru na Brandýsek vidíme po levé straně zajímavé pískovcové skalní útvary, kterým se podle lidové tradice říká "Husova kazatelna".

Čerpáno z oficiálních stránek obce, na kterých najdete další informace http://www.knoviz.cz/

 

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA