Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hora Svaté Kateřiny

Památka

Barokní kostel
U 15. června 1556 se datuje první zmínka o starém kostelíku. Roku 1599 nastupuje na faru Šimon Weber poté, co jeho předchůdce podhlehl moru. Jeho působení je úzce spjato se vznikem domu Páně. Stavba kostela trvala pouze jeden rok. Druhou říjnovou neděli roku 1611 byl na místě starého kostelíka vysvěcen nový. V následujících třech letech zde zuřil mor a vyžádal si mnoho obětí, včetně faráře Webra, jeho ženy a jejich pěti dětí. Weberovo jméno společně se jménem důlního mistra Jiřího Sattlera bylo vylito v roce 1616 Pavlem Münnichem z Loun na kateřinském náměstí do velkého zvonu, který dodnes visí na věži kostela. Řada katolických farářů začíná roku 1569 Friderikem Huneckenem, který se zasadil o rekatolizace severních Čech.

Do 80. let je kateřinská farní obec spravována převážně kostelem v Boleboři.Pod vedením katolických kněží probíhají v kostele různé stavební úpravy. Patří mezi ně empora na západní straně. Kostel získává přístavbou dvorní komory dvou arkýřů půdorys kříže. V roce 1779 přechází do rukou České dvorní komory a tím i do rukou panovníka země (vláda Josefa II.). V roce 1783 začíná přestavba kostela, která se táhne až do pozdního léta 1786. Nejdříve byla upravena podlaha a zhotovena nová dlažba. Následovalo vybavení sakristie a kazatelny. Byly "vybourány dveře ze sakristie na ulici".

Roku 1784 se znovu postavila již rozpadlá horní kaple. Vzhled horní kaple zřejmě vystihuje sociální situaci horního města po ústupu dolování. Farář Janka nechal na oltářním obraze znázornit Krista, "jak v poušti nasytil mnoho tisíc lidí několika chleby" a doufá, že si jeho obec vezme z obrazu příklad.
V památném roce 1786 byla stržena stará střecha kostela spolu s dřevěným stropem a přistoupilo se k opravě kostela. A už uprostřed června stál nový krov spolu s falcovanými prkny a šindeli pokrytá celá střecha. Bylo toho opravdu třeba, neboť krátce nato nastalo deštivé období. Špatné počasí bylo i příčinou, že práce na rákosovém stropu postupovala liknavě. V září bylo vše, co bylo třeba obnovit ukončeno, rákosový strop i hlavní oltář vymalovány. Malířem byl Josef Fux, kateřinský rodák. Podle údajů je při malbě stropu Josefu Fuxovi 43 let. Po ukončení malířských prací se sloužila 17. neděli po Svatodušních svátcích slavnostní bohoslužba, kterou celebroval prelát oseckého kláštera. Farář Janka ve svém kázání představil také obnovenou budovu kostela a tři velké Fuxem vytvořené nástropní malby : Narození Krista, Setkání Krista s hříšnicí v domě farizeje Šimona a Ukřižování Krista.

Nástropní malby spadají svým slohem do 18. století. Pohyby a gesta znázorněných osob ukazují na dobu baroka. Dne 1. května 1788 se loučí Karel Janka "jako nově jmenovaný děkan v Chomutově".
K dějinám kostela se v zápisech až do roku 1894 opakuje: "V roce 1786 dostal kostel zásluhou c. k. apoštolského Jeho Veličenstva Josefa II. svůj tvar a vzhled".

Až po dnešní dobu přestál farní kostel mnoho kritických situací. Téměř každý rok sděluje kronika o špatném počasí, požárech, jako o nebezpečí z uhození blesku.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.horasvatekateriny.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA