Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rousměrov

Současnost
Obec Rousměrov je nevelká obec s dnes 117 obyvateli. Sestává ze dvou sídelních celků - Rousměrova a osady Laštovičky. Obě části jsou postaveny při státní silnici 1/37 Žďár nad Sázavou - Velká Bíteš. Z Rousměrova vede východním směrem silnice do blízkého Bohdalce. Obě silnice vytváří tangenty zástavby ve tvaru V a přirozeně určují velikost obce. Katastrem prochází železniční trať Brno - Havlíčkův Brod - Praha. Zastávka je v Laštovičkách.

Historie a turistické zajímavosti
První zmínky o obci se datují od roku 1407. V seznamu památek není zapsán žádný objekt. Nad obcí u silnice k Laštovičkám leží smírčí kámen na paměť zabití rychtáře švédskými vojáky. Druhý smírčí kámen je u silnice na Bohdalec. Při polní cestě jižním směrem od obce Rousměrova stojí kříž obklopený památnými stromy - 4 lípy.

Sídlo má zachovanou historickou strukturu, zejména do kruhu obestavěnou náves. Část štítů je otočena do návsi, část k silnici. Náves byla postupně zastavěna domy chalupníků.

Klášterská osada Rousmírov (15. stol.) na místě dnešních Laštoviček zanikla. Kolem roku 1609 obnovena a nazývána Rousměrovsko, Nový Rousměrov, ves Nová Rousměrovská, Suk, do období 1. republiky se užíval název obce Rozměrov a vznikem 1. republiky došlo k upravení názvu na Rousměrov.

V r. 1658 v ní byly 3 pusté domy. Byla zrušena vrchností, protože obyvatelé se živili loupežemi a krádežemi a na jejím místě byl postaven panský dvůr Schwalbenfeld - Vlaštovičky. Dvůr byl zrušen v r. 1786, po zrušení kláštera Žďárského a rozdělen na rodiny. V r. 1805 zde bylo 9 domů s 38 obyvateli. V r. 1900 to bylo 10 domů s 56 obyvateli. Farností patřily do Horních Borů, školou od r. 1857 do Ostrova. Do r. 1857 děti navštěvovaly soukromou školu rousměrovskou, do r. 1815 docházely do borské a sklenské.

Rousměrov byl v 15. století pravděpodobně přemístěn a znovu vybudován na území bývalé vsi Kreuzdorf (14. stol). Patřil ke statkům Žďárského kláštera. Na začátku 17. stol. zde bylo 8 usedlíků, v r. 1749 11 stavení (7 statků, 3 chalupáři), v r. 1900 24 domů se 163 obyvateli. Přiškolen od r. 1857 do Skleného.

V r. 1991 je v obci 38 trvale obydlených domů se 43 byty, z toho 10 domů s 12 byty v Laštovičkách.

Památné kameny
Rousměrovští nechali vytesat do kamene poněkud divný kříž a uložili ho na místo pomsty nešťastné ženy. Dnes ho naleznete v levém silničním příkopu asi 200 metrů za Rousměrovem ve směru na Laštovičky. Je dlouhý 87 a široký 43 centimetrů.

Podle některých pamětníků připomíná výše vzpomínaný pomníček zmrzlé poutníky, kteří vážili cestu na zelenou horu. Spali venku, protože je Rousměrovští odmítli ubytovat a v polovině května přišel takový mráz, že poutníci zmrzli.

Asi kilometr pod vsí směrem na Bohdalec se však krčí v dřevěné zahrádce ještě jeden kámen. Má být původu cyrilometodějského a písmo na něm určitou spojitost naznačuje. Ještě nikomu se ho nepodařilo rozluštit, ale dost mi připomíná hlaholici z největšího jaderského ostrova Krku. Právě od Jadranu totiž věrozvěstové přinesli hlaholici na Moravu a ve zjednodušené podobě na cyriliku a později azbuku se toto písmo na Balkán vrátilo.

Kámen prý může pamatovat i svatého Petra.

I tento výtvor se stal terčem zájmu zlodějů. Pachatel však byl trápen snem, že ho musí vrátit na své místo. Naštěstí tak učinil a od té doby mohl spát a my všichni máme o jednu památku víc.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecrousmerov.cz/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA