Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zámek Uherčice je učebnice slohů

Koncepce uherčického zámku zahrnující šlechtické obydlí s reprezentačními prostory, hospodářskými budovami a okrasnou zahradou představuje významný krajinotvorný soubor jižní Moravy. Zámecký areál vznikl na místě dřívější gotické tvrze pocházející ze sklonku 15. století. Přibližně v polovině 16. století proběhla přestavba původní tvrze na renesanční zámek.

Zdejší území bylo osídleno už na přelomu 9. a 10. století. Ves Uherčice patřící k hradnímu obvodu Bítova je v písemných pramenech poprvé zmíněna v roce 1312. Držbu poněkud zpustlých Uherčic legalizoval Král Vladislav II. panu Leopoldu Krajířovi z Krajku. Noví vlastník ves nově osídlil, a vybudoval tam své sídlo. Do přelomu 15. a 16. století tak vzniklo stavební jádro dnešního zámeckého souboru, které tvořila trojkřídlá jednopodlažní gotická tvrz. Ta byla na čtvrté straně uzavřena zdí se vstupní branou.

zámek Uherčice
Foto: Hlavní nádvoří - arkáda západního křídla a severní křídlo -  historická fotografie z 20 - 30. let

K přestavbě dřívější tvrze v renesanční zámek došlo za Krajířů z Krajku přibližně v 2. polovině 16. století. Do roku 1554 byla hotova nejstarší renesanční část zámku s nádvořím. V další stavební fázi byla uskutečněna stavba lichoběžníkového dvora s dvoupatrovými renesančními arkádami. V též době byl postaven i východní arkádový dvůr, který byl přístupný branou s věží. Zahájenou přestavbu Krajířů posléze dokončovali Strejnové ze Švarcenavy.

Od roku 1628 byl zámek společně s panstvím v držení Jakuba z Berchtoldu, který se od té doby nazýval z Uherčic. Barokní úpravy zámku probíhaly za Berchtoldů někdy kolem roku 1670, kdy došlo k výzdobě interiérů kaple, spojovacích chodeb a více než dvanácti sálů bohatými štuky. Jejich autorem byl Baldassare Fontana. Exteriér zámku před rokem 1696 upravoval proslulý stavební mistr Francesco Martinelli z Vídně.

Po krátkém držení zámku ve vlastnictví Hartigů a Nimptschů (1731 – 1768) získal zámek držitel brtnického pantství Tomáš Vinciguerra Collalto. Uherčice pak zůstaly v majetku rodu Collaltů až do roku 1945. V úvodu 19. století se tak zámek dočkal klasicistních interiérových úprav. Změny se dotkly zejména banketního sálu, přilehlých místností a průhledů do volné krajiny.

zámek Uherčice
Foto: historické vyobrazení zámku Uherčice z roku 1892

K zámeckému areálu přiléhá bývalá barokní zahrada a rozsáhlý lesopark. Okrasná zahrada, založená již v 16. století měla nejprve ráz francouzského parku s lipovými alejemi, protínající i samotné Uherčice. Severně od okrasné zahrady byl kolem roku 1800 založen přírodně krajinářský park. V něm byly na návrších vybudovány romantické stavby. Dodnes se nám dochovaly jen dvě - obelisk a umělá hradní zřícenina.

Renesanční zámek s barokními úpravami situovaný ve východní části rozlehlého zámeckého areálu byl veřejnosti zpřístupněn teprve v létě 1996. Od roku 2002 je zámek Uherčice národní kulturní památkou.

zámek Uherčice

V poměrně rozlehlém areálu je během dlouhodobé památkové obnovy otevřen veřejnosti jen menší prohlídkový okruh. Ke zpřístupněným interiérům patří zámecká kaple, klasicistní banketní sál a pět komnat reprezentačního západního křídla včetně komorního barokního divadla. 

Vnitřní prostory zámku jsou sice v současné době v nejrůznějších fázích rekonstrukčních a restaurátorských zásahů, ale mají obdivuhodnou velmi vzácnou štukovou a malířskou výzdobu. Návštěvníci tak mají ojedinělou možnost na zámku Uherčice posoudit míru devastace této památky a nahlédnout do procesu rozsáhlé obnovy památkového objektu.

Dopravní dostupnost
Renesanční zámek Uherčice najdou návštěvníci ve stejnojmenné obci asi 40 km západně od Znojma, nedaleko hraničního přechodu Vratěnín – Drosendorf. Neplacené parkoviště je vzdáleno asi 200 od vstupu do zámku okrajovou částí parku. Parky jsou volně přístupné bez časového omezení, v návštěvních hodinách také vstupní arkádové nádvoří. Nejbližší vlakové stanice se nacházejí ve Znojmě, Šumné, Moravských Budějovicích a Jemnici. 

Fotografie: www.zamek-uhercice.cz

Přechozí články z České republiky:
Kokořín - prokletý hrad 
Za medvědem na Smrk
Kašperské Hory - památky, příroda a houbaření na Šumavě
Zbrašovské aragonitové jeskyně a Hranická propast
Mikulovský zámek
Lysá hora s novou tváří 

Článek byl zobrazen 4 745 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA