Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Frýdlant - nejstarší hradní muzeum ve střední Evropě

Frýdlant se právem řadí nejen k nejvýznamnějším památkovým celkům v severních Čechách, ale také k nejrozsáhlejším. Jsou v něm totiž spojeny dva architektonické útvary – středověký hrad a renesanční zámek. Gotický hrad byl postaven na vysoké čedičové skále přímo nad řekou Smědá, která protéká Frýdlantem v Čechách.

Ve vynikající obranné pozici na vrcholu skalního ostrohu byl hrad Frýdlant postaven tak, aby měl bezpečně pod kontrolou širé okolí. Nepřístupný z východu, západu i jihu. Zranitelnější byla pouze severní strana. V těchto místech však výhodu příkrých skal zastoupil hluboký vodní příkop.

První písemné zmínky o existenci původního hradu se datují z roku 1278. Středověký hrad byl vybudován na strategicky významném místě, kudy vedly obchodní stezky do Žitavy. V 16. století byly provedeny renesanční úpravy hradu a byl postaven renesanční Dolní zámek. V 18. století přikročili majitelé k barokním úpravám a v 19. století ke klasicistním a romantickým.

Prvními majiteli hradu Frýdlant byli Ronovci, kteří patřili k nejmocnějším českým šlechtickým rodům ovládajícím široké okolí. Za panování Přemysla Otakara II., který se s nejvyšší pravděpodobností jejich stále rostoucí moci zalekl, se hodně změnilo. Ronovcům bylo frýdlantské panství odejmuto v zájmu upevnění královského postavení vládce. Zakrátko bylo sídlo prodáno Biberštejnům, v nichž král viděl věrné a silné spojence, kteří se významně podíleli na dalším rozšiřování hradu.

Počínaje rokem 1558 se zde usídlili Redernové, kteří byli nejen zdatní obchodníci a válečníci, ale také podporovatelé stavebních prací a umění. Melichar z Redenu byl významným válečníkem své doby a dokonce prezidentem císařské vojenské rady. Slávu si vydobyl zejména ve válečných taženích proti Turkům. Hradní sídlo bylo v této době rozšířeno o Dolní zámek postavený v renesančním slohu.

Po bitvě na Bílé hoře se dřívější hrad rozšířený o renesanční zámek stal majetkem proslulého vojevůdce Albrechta z Valdštejna. Pořídil ho za 150 tisíc zlatých a postupně se postaral o vybudování ohromné hospodářské domény. Statky frýdlantského panství v době třicetileté války zásobovaly jeho armádu.  Frýdlantsku se tehdy říkalo Terra felix – Šťastná země.

Poslední vlastníci Frýdlantu, kterými byli Clam-Gallasové, zpřístupnili historický objekt veřejnosti už od roku 1801. Frýdlantská pamětihodnost se tak stala nejstarším hradním muzeem, což byl tehdy ve střední Evropě unikát. Významný šlechtický rod Clam-Gallasů zde pobýval až do roku 1945, kdy Frýdlant přešel do vlastnictví státu. Po roce 1945 byly veřejnosti zpřístupněny i obytné a reprezentační prostory v budově nového zámku.

Z dřívějšího vzhledu gotického hradu se do současnosti nedochovalo vše v původní celistvosti. Dnes je hrad mohutný dvoupodlažní objekt s menším nádvořím nepravidelného tvaru, kterému vévodí válcová věž – tzv. bergfrit. Renesanční zámek s kaplí byly budovány na konci 16. a začátkem 17. století stavitelem Markem Spazziem di Lancio. K posledním stavebním úpravám většího rozsahu došlo v 60. letech 19. století, když bylo přestavováno kastelánské křídlo.

Rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou má rozsáhlé sbírky nesmírné historické a umělecké ceny. Historicky hodnotné jsou i domy před hradem. Současná výstavní expozice zahrnuje nejstarší hradní muzeum ve střední Evropě, kapli s hodnotným mobiliářem a dvě zámecká křídla. Expozice hradního muzea je zaměřena na třicetiletou válku a osobnost Albrechta z Valdštejna. Za zmínku stojí historické listiny a dokumenty vztahující se především k třicetileté válce.

Příznivci historie si mohou prohlédnout v interiérech hradu rytířský sál, zbrojnici a obdivuhodnou sbírku dýmek. Zbrojnice opatruje více než tisíc zbraní vojenských i loveckých v zastoupení zbraní chladných i palných. Původ nejstarších exemplářů lze zařadit do poloviny 12. století a nejmladší pocházejí z I. světové války. Rozsáhlá kolekce historických zbraní od dob husitských válek a po I. světovou válku je stejně zajímavá jako zámecká obrazárna s díly barokních a nizozemských mistrů. Ze stěn na návštěvníky ze svých portrétů shlížejí mimo jiných šlechtici Martinic, Gallas, Straka z Nedabilic a hrabě Antonín Spork, což jsou díla Petra Brandla a Karla Škréty.

Pozoruhodný je také dětský pokoj s hračkami z konce 19. století, který zaujme určitě nejen nejmenší návštěvníky. Interiéry zámku nabízejí k prohlídce další reprezentační místnosti a apartmá hraběte a hraběnky, koupelnu i zámeckou kuchyni s funkčními kamny a grilem, měděným a cínovým nádobím. Nedílnou součást prohlídkového okruhu tvoří také renesanční zámecká kaple sv. Anny. Kolem zámku se nachází rozlehlý nádherný park.

-ar-

Přechozí články z České republiky:
Kulturní Hradec Králové
Karlovy Vary - město lázní a festivalů
Uherské Hradiště hýří vínem a folklórem
V Pardubicích to žije nejen perníkem
Zlín je město spojené se jménem Baťa a filmovou tradicí

Článek byl zobrazen 7 084 krát.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA