Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Karlovy Vary - město lázní a festivalů

Světoznámé lázeňské město Karlovy Vary se nachází asi 120 km západně od Prahy blízko hranic s Německem. Jedinečnost Karlových Varů tkví především v lázeňské léčbě a zdejších minerálních pramenech. Lázeňství není však jedinou devizou města v srdci Evropy.

Karlovy Vary jsou městem festivalů, kongresů a seminářů, místem setkání významných osob ze světa politiky, vědy a kultury. Už od roku 1946 se tu každoročně koná nejprestižnější filmový festival v naší zemi - MFF Karlovy Vary. Je to nejvýznamnější mezinárodní filmový festival kategorie A ve střední a východní Evropě a jediný festival kategorie A v České republice. Atmosféru festivalu, který každoročně představí v ČR nejnovější filmy z celého světa, dokresluje unikátní místo jeho konání.

Celý festival je soustředěn do historické části města, jejímž středem se vine lázeňská kolonáda propojující dvě základní centra festivalového dění - hotel Thermal a Grandhotel Pupp. Světoznámý hotel stojí v Karlových Varech díky podnikavosti cukráře J. G. Puppa. Ten vykoupil dva společenské sály (Saský a Český), které stály na místě původního velkohotelu. Jeho cílem bylo přestavět sály tak, aby tvořily jeden pompézní celek. V jeho stopách pokračovali i jeho potomci.

Karlovarská nej…
K nejznámějším karlovarským pojmům bude určitě patřit bylinný likér Becherovka, minerální voda Mattoni, sklo Moser, lázeňské oplatky a karlovarský porcelán Thun. Karlovy Vary jsou největším lázeňský městem České republiky a Alžbětiny lázně patří k největším lázeňským zařízením u nás. Lázeňství v Karlových Varech má více jak 600letou tradici, lázně byly a jsou vyhledávány hosty z více než 80 zemí světa. Mlýnská kolonáda je nejznámější a nejoblíbenější promenádou.


Foto: Jelení skok

Nejznámějším přírodním léčivým zdrojem v celé ČR je karlovarské Vřídlo a nejkrásnější pohled na město se nabízí z rozhledny Diana. Diana se tyčí v 547 m n. m. v lázeňských lesích nad Grandhotelem Pupp. Stojí tu už od roku 1914 a nabízí úžasnou vyhlídku na celé Karlovy Vary a jejich okolí. K rozhledně dojdete pěšky po lázeňských stezkách, nebo vyjedete lanovkou. Můžete také vystoupit v mezistanici Jelení skok. Z jiné perspektivy se můžete na město podívat právě odtud. Socha kamzíka stojícího na skále a hledícího na město patří ke Karlovým Varům stejně jako minerální voda, lázeňské oplatky a Becherovka.

Historie lázeňství
Lázeňské město bylo založeno roku 1349 českým králem a římským císařem Karlem IV. Věhlas, vznik a vývoj města Karlových Varů byl nerozlučně spojen s léčivými účinky jeho teplých minerálních pramenů.  Teplým zřídlům na území dnešních Karlových Varů prý lidé přisuzovali léčivou moc už dávno před založením Karlových Varů. První léčba se ale uskutečnila na sklonku 14. století, kdy Karel IV. koupal své nemocné nohy v minerální vodě jednoho z pramenů.

Lázně se těšily přízni mnoha šlechtických rodů i bohatých měšťanů už v 16. století. Kvůli několika přírodním pohromám se z této doby zachovalo jen málo budov. Nejničivější přírodní pohromou byl pro Karlovy Vary požár (1604), který ušetřil jen 3 domy. Zbytek města lehl popelem. Většina architektonických památek pochází z 18. a 19. století, kdy město zažívalo období rozkvětu.

Pro lázeňství v Karlových Varech vyvěrá 13 minerálních pramenů s teplotou od 30°C do 72°C . Složení minerální vody je světově ojedinělé, stejně jako je jedinečné její blahodárné působení na lidský organismus. Je využívána k pitné kúře a ke koupelím. Prameny mají prakticky stejný obsah minerálů, liší se pouze teplotou a množstvím kysličníku uhličitého. Chladnější prameny mají obvykle lehce projímavý účinek, prameny teplejší mají vliv tlumivý, zpomalují vylučování žluče i žaludečních šťáv.

Alžbětiny lázně
Jednou z nejkrásnějších architektonických dominant Karlových varů jsou Alžbětiny lázně. Lázně najdete ve Smetanových sadech. Lázně byly založeny roku 1906 a pojmenovány po císařovně Elizabetě - Sissi. Již od svého počátku sloužila tato reprezentativní budova k léčebným účelům. I když se nacházejí přímo v centru města, jsou oázou blahodárného klidu, kterou navozuje park s tryskající fontánou.

V Alžbětiných lázních je nabízeno nejkompletnější spektrum léčebných procedur, od tradičních lázeňských po zcela nové, relaxační a wellness procedury, při kterých jsou využívány přírodní léčivé zdroje Karlovarska - vřídelní voda a rašelina.

Promenádní kolonády
Karlovy Vary jsou známé jako město kolonád. Přibližně na půli cesty mezi hotelem Thermal a Grandhotelem Pupp, najdete největší a nejteplejší karlovarský gejzír. Vyvěrá na povrch v obdivuhodné síle. Vřídlo je schopné vytrysknout do výšky 12 m. Vřídelní kolonádu s gejzírem horké minerální vody krylo od 16. století už mnoho staveb. V promenádní hale najdete kromě vřídelní fontány, ještě dalších 5 vývodů pramene. Z těch si můžete nabrat vřídelní vodu do pohárku buď v její přirozené teplotě (72°C), nebo ochlazenou.


Foto: Mlýnská kolonáda

Pod střechou Mlýnské kolonády, která nese 124 korintských sloupů, se nachází orchestřiště a pět minerálních pramenů. Její prostory zdobí alegorické plastiky a sochy. Slavný architekt Josef Zítek ji původně zamýšlel jako dvoupodlažní a ještě honosnější. Po svém dokončení údajně nebyla kolonáda přijata s velkým nadšením, protože prý neladila s charakterem lázeňského centra.

Dřevěná stavba Tržní kolonády, která byla postavena ve švýcarském stylu, měla podle plánu zastřešovat zřídla jen pár let. Když už však stála nad prameny Tržním a Karla IV. více než sto let, přistoupilo město k jejímu zachování a kompletní rekonstrukci. Zámeckou kolonádu najdete nad kolonádou Tržní. Dělí se na kolonádu Horního pramene a kolonádu Dolního pramene. Ve vnitřních prostorách té dolní je umístěn reliéf Ducha pramenů. Sadová kolonáda původně sloužila jako promenáda Blanenského pavilonu. Kolonáda byla v nedávné době kompletně zrekonstruována. Na kolonádě a kolem ní najdete 3 minerální prameny.

Památky a zajímavosti
Nejvýznamnější církevní památkou města je určitě kostel sv. Máří Magdalény od slavného architekta Kiliána Dientzenhofera. Barokní chrám byl postaven na místě bývalého gotického kostela. Při prohlídce si všimněte cenného oltářního obrazu. V podzemí chrámu se nalézá unikátní pohřební kaple.

Výraznou stavbu pravoslavného kostela sv. Petra a Pavla z roku 1898 nepřehlédnete ani omylem. Vzorem pro stavbu tohoto chrámu byl totiž kostel poblíž Moskvy.  Stavba je zasazena mezi převážně secesní vily v ulici Krále Jiřího. Bohatá výzdoba kostela byla částečně sponzorována zámožnými karlovarskými pacienty ruského původu. Její součástí je i reliéf ruského cara Petra Velikého.

Nepomíjivou součástí města, ale zůstávají třeba sluneční hodiny v chodníku u vřídla, opatřené latinskou sentencí Carpe diem. Abyste si však užili Karlovy Vary všemi smysly, nesmíte vynechat ochutnávku tradičního bylinného likéru, který je vyráběn pouze zde.

Muzeum Jan Becher nacházející se přímo ve výrobně, najdete na třídě T. G. M č. 57.  Becherovku začal v roce 1807 vyrábět Jan Becher ve své lékárně. Nejprve ji prodával v lékovkách jako žaludeční kapky. Výroba likéru je již 200 let obestřena tajemstvím. Přesný poměr ingrediencí byl předáván jako rodinné tajemství z otce na syna. Dnes znají recept na Becherovku jen dva lidé, kteří jednou týdně připravují směs koření a bylin. Po prohlídce sklepení, vystavených předmětů a zhlédnutí krátkého filmu se můžete vydat dál.

Unikátní pohled do historie proslulé sklárny poskytuje návštěvnické centrum Moser. Nově řešená expozice v moderním interiéru nabízí poutavou prohlídku mapující více než 150 let historie sklárny. Představuje slavné majitele luxusního skla Moser a nejstarší sklářskou tvorbu až po současné kolekce s více než 2 tisíci exponáty.

Expozice krajského muzea karlovarského kraje – Muzeum Karlovy Vary je rozmístěna do několika obcí v kraji a v Karlových Varech sídlí ve 3 budovách. Dům Zlatý klíč na ulici Lázeňská 21/3 byl původně barokní dům, který byl v 19. a 20. století přestavěn. Dnes jsou v přízemí domu pořádány výstavy a v 1. patře je možné si prohlédnout stálou expozici obrazů vídeňského malíře Wilhelma Gauseho.

V bývalé budově okr. Hejtmanství na Nové louce č. 23 je k vidění stálá expozice muzea, která prezentuje dějiny kraje a zaměřuje se na historii lázeňství. Součástí expozice je také několik vzácných knih z jáchymovské Knihovny latinské školy.

Muzejní knihovna na Zámeckém vrchu je třetí budovou Krajského muzea v K. Varech. Jsou zde uchovány kromě knih o dějinách umění také historické balneologické spisy o karlovarské léčbě. Knihovna uchovává například spisy Dr. Davida Bechera.

V Galerii umění na Goethově stezce č. 6 si během prohlídky stálé expozice můžete prohlédnout nejvýznamnější a nejcennější umělecká díla, která zde byla od roku 1953 nashromážděna. K vidění jsou obrazy a sochy českých autorů. Kromě stálé expozice pořádá galerie krátkodobé výstavy, koncerty a divadelní představení.

Kromě procházek po kolonádách a korzech byste se mohli vydat i do příjemného prostředí lázeňských lesů. Pro pěší túry, ale i výlety na kole můžete využít 180 kilometrů cest, stezek a pěšin, které většinou nesou jména slavných karlovarských hostů. Ať jste příznivcem aktivního nebo pasivního sportu, určitě mají Karlovy Vary co nabídnout. Kromě běžných sportovišť tu můžete navštívit golfová hřiště, tenisové kurty, extraligový hokejový zápas nebo dostihové závody.

- ar -
foto: www.karlovyvary.cz

Přechozí články z České republiky:
Uherské Hradiště hýří vínem a folklórem
V Pardubicích to žije nejen perníkem
Zlín je město spojené se jménem Baťa a filmovou tradicí
Plzeň – kulturní metropole západních Čech
Olomouc má poutní místo evropského významu

Článek byl zobrazen 9 783 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA