Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Telč okouzlí svou krásou

Telč je úžasnou směsí stavebních stylů a na mnoha domech je vidět postupný vývoj od gotiky přes renesanci až po baroko, v některých případech i po styly pozdější. Nejlepším příkladem jsou původně gotické domy na náměstí, některé s dochovanými typickými lomenými oblouky.

Území dnešní Telče je dle archeologických nálezů osídleno již od pradávna. Kdy přesně tu byla založena osada však není jasné. Pověst říká, že se tak stalo po vítězství moravského knížete Otty II. nad českým Břetislavem v roce 1099. Pod dojmem této události založil prý vítězný panovník kapli a později i kostel a novou osadu, dnešní Staré Město.

První písemné zprávy o Telči však pocházejí až z roku 1315. V roce 1334 vyplatil obec ze zástavy Karel IV., tehdy ještě jako moravský markrabě, a o pár let později (1339) ji vyměnil s Jindřichem z Hradce za pohraniční hrad Bánov.

Rod nového majitele pak zakládá novou Telč. Zakladatelská listina města se bohužel nezachovala, z roku 1353 však pochází první písemná zpráva o telčských měšťanech.

Telč

Předpokládá se, že to byl Menhart z Hradce, který po roce 1354 postavil hrad, kostel, vodní opevnění a gotické domy (původně dřevěné) po obvodu rozsáhlého tržiště. Postupně byly budovány další stavby a také byl založen rybník. Městu se však nevyhnulo několik požárů, např. v roce 1386 vyhořela celá západní polovina náměstí s 27 domy, kostel sv. Jakuba a radnice.

Další pohromu přinesli husité pod velením Jana Hvězdy z Vícemilic, kteří Telč (kromě hradu) dobyli roku 1423. Město se poté přes dílčí úspěchy a nová privilegia poměrně dlouho vzpamatovávalo.

Od roku 1550 se vlády nad panstvím ujal Zachariáš z Hradce. Ač byla Telč o rok později postižena velkým morem,  nový osvícený majitel způsobil velké změny a rozvoj města. Byl vybudován městský vodovod, nový špitál, založeny nové rybníky a nové cechy. Italští stavebníci, štukatéři a řemeslníci začali upravovat hrad a náměstí, kde se domům dostalo renesanční přestavby a mnohé byly pokryty malovaným fresko-sgrafitem s figurálními motivy, sgrafitovými psaníčky nebo rustikou.

V 17. století ovšem přichází třicetiletá válka a Telč je postupně několikrát vypleněna císařskými vojsky, vojsky Albrechta z Valdštejna a Švédy.

Přes další peripetie město žije dál a naštěstí přežívá i mnoho staveb, které dnes tvoří památkově chráněné historické jádro, od konce roku 1992 zapsané na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Telč

A není divu. Telč je úžasnou směsí stavebních stylů a na mnoha domech je vidět postupný vývoj od gotiky přes renesanci až po baroko, v některých případech i po styly pozdější. Nejlepším příkladem jsou původně gotické domy na náměstí, některé s dochovanými typickými lomenými oblouky, s později přistavěnými podloubími a renesančními průčelími s krásnými štíty, s fasádami zdobenými freskami, kresbami na stěnách nebo barokními a rokokovými skulpturami. Náměstí dále zdobí dvě kašny a Mariánský sloup.

Do současnosti se dochovaly i zbytky středověkých hradeb a městských bran, zámek (původně hrad) a další památky, např. bývalá jezuitská kolej z roku 1655 (nyní střední odborná škola).

zámek Telč

Městská památková rezervace v Telči je příkladem umu a dovednosti našich předků, které máme někdy sklon označovat jako hrubé a primitivní. Přitom asi jen málokdo nebude souhlasit s tvrzením, že dnešní architektura ani zdaleka nedosahuje kouzla a půvabu jejich výtvorů.

- mih -, foto Pixabay

Přechozí články z České republiky:
Mramorový hrad Pernštejn nebyl nikdy dobyt
Hrad Loket
Státní zámek Náchod
Vyšehrad je kultovním místem českého národa
Sychrov je zámek ze Zlatovlásky

Článek byl zobrazen 37 228 krát.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA