Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zámek Uherčice je učebnice slohů

Koncepce uherčického zámku zahrnující šlechtické obydlí s reprezentačními prostory, hospodářskými budovami a okrasnou zahradou představuje významný krajinotvorný soubor jižní Moravy. Zámecký areál vznikl na místě dřívější gotické tvrze pocházející ze sklonku 15. století. Přibližně v polovině 16. století proběhla přestavba původní tvrze na renesanční zámek.

Zdejší území bylo osídleno už na přelomu 9. a 10. století. Ves Uherčice patřící k hradnímu obvodu Bítova je v písemných pramenech poprvé zmíněna v roce 1312. Držbu poněkud zpustlých Uherčic legalizoval Král Vladislav II. panu Leopoldu Krajířovi z Krajku. Noví vlastník ves nově osídlil, a vybudoval tam své sídlo. Do přelomu 15. a 16. století tak vzniklo stavební jádro dnešního zámeckého souboru, které tvořila trojkřídlá jednopodlažní gotická tvrz. Ta byla na čtvrté straně uzavřena zdí se vstupní branou.

zámek Uherčice
Foto: Hlavní nádvoří - arkáda západního křídla a severní křídlo -  historická fotografie z 20 - 30. let

K přestavbě dřívější tvrze v renesanční zámek došlo za Krajířů z Krajku přibližně v 2. polovině 16. století. Do roku 1554 byla hotova nejstarší renesanční část zámku s nádvořím. V další stavební fázi byla uskutečněna stavba lichoběžníkového dvora s dvoupatrovými renesančními arkádami. V též době byl postaven i východní arkádový dvůr, který byl přístupný branou s věží. Zahájenou přestavbu Krajířů posléze dokončovali Strejnové ze Švarcenavy.

Od roku 1628 byl zámek společně s panstvím v držení Jakuba z Berchtoldu, který se od té doby nazýval z Uherčic. Barokní úpravy zámku probíhaly za Berchtoldů někdy kolem roku 1670, kdy došlo k výzdobě interiérů kaple, spojovacích chodeb a více než dvanácti sálů bohatými štuky. Jejich autorem byl Baldassare Fontana. Exteriér zámku před rokem 1696 upravoval proslulý stavební mistr Francesco Martinelli z Vídně.

Po krátkém držení zámku ve vlastnictví Hartigů a Nimptschů (1731 – 1768) získal zámek držitel brtnického pantství Tomáš Vinciguerra Collalto. Uherčice pak zůstaly v majetku rodu Collaltů až do roku 1945. V úvodu 19. století se tak zámek dočkal klasicistních interiérových úprav. Změny se dotkly zejména banketního sálu, přilehlých místností a průhledů do volné krajiny.

zámek Uherčice
Foto: historické vyobrazení zámku Uherčice z roku 1892

K zámeckému areálu přiléhá bývalá barokní zahrada a rozsáhlý lesopark. Okrasná zahrada, založená již v 16. století měla nejprve ráz francouzského parku s lipovými alejemi, protínající i samotné Uherčice. Severně od okrasné zahrady byl kolem roku 1800 založen přírodně krajinářský park. V něm byly na návrších vybudovány romantické stavby. Dodnes se nám dochovaly jen dvě - obelisk a umělá hradní zřícenina.

Renesanční zámek s barokními úpravami situovaný ve východní části rozlehlého zámeckého areálu byl veřejnosti zpřístupněn teprve v létě 1996. Od roku 2002 je zámek Uherčice národní kulturní památkou.

zámek Uherčice

V poměrně rozlehlém areálu je během dlouhodobé památkové obnovy otevřen veřejnosti jen menší prohlídkový okruh. Ke zpřístupněným interiérům patří zámecká kaple, klasicistní banketní sál a pět komnat reprezentačního západního křídla včetně komorního barokního divadla. 

Vnitřní prostory zámku jsou sice v současné době v nejrůznějších fázích rekonstrukčních a restaurátorských zásahů, ale mají obdivuhodnou velmi vzácnou štukovou a malířskou výzdobu. Návštěvníci tak mají ojedinělou možnost na zámku Uherčice posoudit míru devastace této památky a nahlédnout do procesu rozsáhlé obnovy památkového objektu.

Dopravní dostupnost
Renesanční zámek Uherčice najdou návštěvníci ve stejnojmenné obci asi 40 km západně od Znojma, nedaleko hraničního přechodu Vratěnín – Drosendorf. Neplacené parkoviště je vzdáleno asi 200 od vstupu do zámku okrajovou částí parku. Parky jsou volně přístupné bez časového omezení, v návštěvních hodinách také vstupní arkádové nádvoří. Nejbližší vlakové stanice se nacházejí ve Znojmě, Šumné, Moravských Budějovicích a Jemnici. 

Fotografie: www.zamek-uhercice.cz

Přechozí články z České republiky:
Kokořín - prokletý hrad 
Za medvědem na Smrk
Kašperské Hory - památky, příroda a houbaření na Šumavě
Zbrašovské aragonitové jeskyně a Hranická propast
Mikulovský zámek
Lysá hora s novou tváří 

Článek byl zobrazen 5 795 krát.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA