Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Malá Prašivá - chata s rozhlednou a dřevěný kostel

V severovýchodní části Moravskoslezských Beskyd se do výšky 707 metrů nad mořem zvedá vrchol s názvem Malá Prašivá. Přestože se jedná o spíše nenápadný kopec, výlet na Prašivou se určitě vyplatí. Na vrcholu se nachází Chata Prašivá s rozhlednou a nádherný dřevěný kostel svatého Antonína Paduánského ze 17. století.

Prašivá spadá do katastru obce Vyšní Lhoty a leží při severním okraji Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Existují vlastně dva samostatné vrcholy podobného jména – Malá Prašivá (707 m. n. m.) a Prašivá (843 m. n. m.), které jsou od sebe vzdáleny asi kilometr a půl. My se zaměříme na vrchol Malé Prašivé, který je z turistického hlediska zajímavější. Název Prašivá pochází z předkřesťanských dob, kdy lesy na svazích hory sloužily jako místo, kam se vyváželi lidé nemocní prašivinou.

Malá Prašivá

První turistickou zajímavostí na vrcholu Malé Prašivé je architektonicky jedinečná horská turistická chata s rozhlednou z roku 1921. O výstavbě turistické chaty na Prašivé se uvažovalo již na konci 19. století. Dne 1. září roku 1910 se konala schůze spolku s názvem Beskydská jednota slezská a jedním z hlavních cílů bylo dohodnout podrobnosti výstavby chaty na Prašivé. Snahou bylo podpořit český turistický ruch v Beskydech tím, že vznikne nová česká horská chata. V té době byla totiž převážná většina beskydských chat německých. Beskydská jednota slezská tak nakonec v roce 1912 odkoupila pozemek na vrcholu Prašivé od manželů Velčovských a začalo se s plánováním výstavby. 

Malá Prašivá

Kvůli první světové válce však byla stavba chaty pozdržena a znovu se o chatě začalo mluvit až v roce 1918. Nakonec byl základní kámen stavby položen 11. dubna roku 1921 podle projektu architekta Jana Čermáka. Ještě v říjnu téhož roku byla chata slavnostně otevřena. Během druhé světové války ji vlastnil německý turistický spolek Beskidenverein, po únoru v roce 1948 byla znárodněna. V roce 1989 připadla Klubu českých turistů. Chata má tři poschodí – v prvním je jídelna s výčepem, kuchyní a verandou, ve druhém patře se nachází obytná část a třetí patro představuje rozhledna, která je však z technických důvodů veřejnosti nepřístupná. Chata má skvělou pozici, leží totiž na začátku horského hřebene a stala se proto ideálním výchozím místem pro pěší turistiku i cyklistiku. 

Malá Prašivá

Dalším objektem, za kterým turisté na Prašivou přicházejí, je dřevěný renesanční kostel sv. Antonína Paduánského z roku 1640. Nechal jej postavit hrabě Jiří z Oppersdorfu jako výraz díku za svůj život. Hrabě totiž na lovu postřelil mohutného jelena, který však při boji o život vrazil své vzrostlé parohy do stromu, u kterého hrabě zrovna stál. Hrabě tak zůstal zaklenutý mezi jeho parohy a nemohl ven. Tři dny jej jeho družina hledala a musel přežít bez jídla a vody. Nakonec byl z tohoto zajetí vysvobozen a z vděčnosti nechal postavit dřevěný kostel zasvěcený sv. Antonínu. Kostelík byl původně velmi jednoduchý, v roce 1799 byla přistavěna sakristie, v 19. století pak přibyla věžička se zvonem. V interiéru je k vidění oltář s obrazem sv. Antonína od malíře Vankeho z Těšína. Součástí výzdoby kostela je i obraz Panny Marie Pomocnice a varhany. 

Malá Prašivá

Ke kostelu se váže pověst, že dívka, která se v den sv. Antonína, tedy 13. června, vydá bosky až ke kostelu, tak se do roka provdá. Zvon, který se v kostele nachází, je také údajně velmi účinný při tzv. zvonění na mraky, kdy je účelem odehnat nepříznivé počasí. Kostel a vlastně celá Prašivá se stala významným poutním místem nejen pro Slezsko, ale i Moravu a Slovensko. Poutě na Prašivou se konají dodnes. Kostel v nedávné době prošel celkovou rekonstrukcí a dnes je pod ochranou státního památkového úřadu.

- jap -

Přechozí články z České republiky: 
Zámek Uherčice je učebnice slohů 
Kokořín - prokletý hrad
Za medvědem na Smrk
Kašperské Hory - památky, příroda a houbaření na Šumavě
Zbrašovské aragonitové jeskyně a Hranická propast 

Článek byl zobrazen 5 698 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA