Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Český Krumlov - město Rožmberků

Asi jen málokdo u nás nikdy neslyšel o Českém Krumlově, jednom z významných historických měst České republiky. Když nyní pomineme pravěké a prehistorické osídlení, doložené mnoha archeologickými nálezy, první písemná zmínka o Krumlově (tehdy ovšem o „Chrumbenowe“) je v listině z roku 1253.

Město vzniklo v návaznosti na gotický hrad, který byl vybudován někdy v 1. polovině 13. století na skalnatém návrší nad korytem Vltavy v místech, obývaných již od doby bronzové. Této části se říkalo Latrán a šlo o typické usedlosti, sloužící k zajišťování hradního hospodářství. Pozdější část města byla ovšem vystavěna zcela nově jako obchodní osada a jejím centrem bylo čtvercové náměstí. V dokumentech se poprvé objevuje roku 1274.

Doporučujeme: Ubytování a stravování v okrese Český Krumlov

Později, v roce 1302, získali celé krumlovské panství Rožmberkové, kteří z Českého Krumlova udělali na dlouhých 300 let své sídelní město a zasloužili se o jeho velký rozvoj. Krumlovu byla udělena mnohá práva a došlo k vybudování řady světských i církevních staveb, institucí i měšťanských domů. Tehdy také vznikla jedna z dominant města, kostel sv. Víta, jehož stavba započala roku 1340. K vysvěcení kostela došlo roku 1439 a budova se do současnosti zachovala prakticky ve své původní podobě, kromě věže přestavěné v roce 1894. Jinou významnou památkou na časy Rožmberků je špitál s (dnes již bývalým) kostelem sv. Jošta na Latránu.

Město hodně těžilo z kontaktů s Rakouskem, Bavorskem a zejména Itálií, což se projevilo i na architektuře s vlivem italské renesance.

Neklidné století 17. přineslo nejen změnu majitelů, kterými se stali nejdříve Habsburkové a poté Eggenberkové, ale také vpád vojsk – nejprve císařských a následně švédských. Přesto pokračovala další výstavba, která nám tentokrát zanechala barokní památky. Rozvoj se nezastavil ani za Schwarzenberků ve století osmnáctém.

Český Krumlov měl velké štěstí, že se jej příliš nedotkla průmyslová revoluce se svým bouráním starého a budováním nového ve formě nevzhledných výrobních hal. Ač byly v 19. století zbořeny hradby a většina městských bran, město se do značné míry dochovalo ve své historické podobě, což z něj v současnosti učinilo jednu z nejnavštěvovanějších a nejobdivovanějších turistických lokalit v České republice. Lidé z celého světa sem přijíždějí vychutnat atmosféru města mezi zákruty Vltavy a navštívit nejen jeho památky, ale i půvabné hospůdky a kavárny ve starých domech a sklepeních.

Městská památková rezervace byla v Krumlově vyhlášena roku 1963, zápis do seznamu UNESCO pak proběhl roku 1992. V historickém centru se nachází přes 300 památkově chráněných objektů a město se může pochlubit i druhým největším hradním a zámeckým komplexem v České republice. Kromě památek je zajímavým místem k návštěvě i městský park se zajímavou historií, nabízející na rozloze asi 2,5 ha odpočinek mezi stromy a keři mnoha různých druhů.

Snad jediným negativem Českého Krumlova tak mohou být davy turistů a ceny, přizpůsobené spíše zahraničním návštěvníkům.

Tipy na výlet v okrese Český Krumlov:

Hrad Zvíkov
Zvíkov je nejvýznamnější raně gotický královský hrad v českých zemích. Nachází se na vysokém skalnatém ostrohu nad soutokem Otavy a Vltavy. Ostroh lákal svou polohou k osídlení již v prehistorické době.

Státní hrad a zámek Český Krumlov
Státní hrad a zámek Český Krumlov patří svou architektonickou úrovní, kulturní tradicí i svou rozlohou mezi nejvýznamnější památky středoevropské oblasti. V původní půdorysné dispozici, hmotové skladbě, interiérové instalaci i architektonickém detailu je dochován stavební vývoj od 14. do 19. století.

Hrad Velešín
Velešínský hrad patřil k nejstarším feudálním sídlům v jižních Čechách. Byl vybudován již na konci první třetiny 13. století jako královský hrad. Od Přemysla Otakara II. získal hrad Čéč z Budějovic, pak jej vlastnili páni z Michalovic a nakonec Rožmberkové.

Autor: Michal Hamšík

Předchozí články z České republiky:
Kutná Hora - město stříbra
Raně barokní zámek Libochovice
Zámek Opočno je stavba severoitalského typu
Vsetínský zámek byl kdysi gotickou tvrzí
Na zámku v Chropyni žil selský král Ječmínek

Článek byl zobrazen 6 904 krát.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA