Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Žleby jsou zámkem rytířských zbraní a brnění

O zámku ve Žlebech na Kutnohorsku by se s trochou nadsázky dalo říct, že je to zámek pohádkový. V minulosti už se totiž stal kulisou řady příběhů vyprávějících o boji dobra se zlem. Romantické komnaty a park žlebského sídla učarovaly filmovým tvůrcům natolik, že se tu už budila Šípková Růženka, hledala se Nejkrásnější hádanka a plnil se zde Královský slib.

Původ jména Žleby pramení od slova žlaby, což je koryto nebo údolí řeky. Zámek totiž stojí na mírném vršku a pod ním teče řeka Doubrava se splavem a vodopádem. Žleby jsou pověstné rytířem na koni, který návštěvníky vítá hned ve vstupní hale. Zdejší sbírka zbraní patří k jedněm z nejkvalitnějších v Evropě. Další hradní zajímavostí je pískovcová hlava zubra, která je umístěná nad branou do nádvoří. Pozoruhodná je také kašna, vedle níž jsou dva mramorové sloupy, údajně dovezené z Pompejí.


Autor: Martin Hapl

Už v roce 1052 stávala na tomto místě strážní věž, kterou změnil Jindřich z Lichtenburku na gotický hrad. První písemné zmínky o strážním hradu Žleby se objevují už v roce 1289. Dalším známým majitelem středověkého hradu byla Anežka ze Žleb, od níž hrad odkoupil roku 1356 Karel IV. Tehdy se stal žlebský hrad královským majetkem a byl zastavován různým držitelům. Původně gotický hrad vlastnil jednu dobu i kutnohorský mincmistr Petr Zmrzlík ze Svojšína, takže zámek vlastně slouží jako rozšířená prohlídka života kutnohorských patricijů.

Husité se postarali o jeho zboření v roce 1427, ale ještě v 15. století už zde byl postaven nový hrad. V 16. století došlo k proměně hradu renesanční přestavbou na čtyřkřídlý zámek s arkádovým nádvořím. Pozdně renesanční úpravy pokračovaly také za Jana Rudolfa Trčka z Lípy, který panství koupil roku 1629. Od roku 1754, kdy Žleby získal Jan Adam z Auerspergu, prošel zámek pozdně barokní přestavbou.

Až Vincenc Karel Auersperg v letech 1849 – 1868 vtiskl zámku dnešní romantickou podobu ve stylu anglické neogotiky, na které se podíleli architekti Fr. Schmoranz a B. Škvor podle anglických předloh. V rámci přestavby vznikla také kaple Zvěstování panně Marii. Interiéry zámku inspirované anglickými předlohami byly řešeny v duchu neogotického romantismu. V té době byly na zámku shromážděny bohaté rodové sbírky a rovněž kolekce Colloredo-Mansfeldů.


Autor: Martin Hapl

Posledním mužským potomkem rodu Auerspergů byl kníže Ferdinand, který zemřel roku 1942. Panství poté převzala Marie z Trauttmansdorfu a držela ho do roku 1945, kdy byl zámek zestátněn. Od roku 2001 je zámek Žleby národní kulturní památkou.

Dominantou zámku Žleby je mohutná válcová věž s kuželovitou střechou. Součástí zámeckého areálu jsou přilehlé bývalé hospodářské budovy, byty pro úřednictvo a zámecké divadlo. Na zámku Žleby jsou k vidění dvě prohlídkové trasy. První zahrnuje romantické interiéry, gotickou zámeckou kapli a kuchyni s původním vybavením. V interiérech se mísí původní historické památky s dobovými prvky a starožitnostmi dovezenými z celé Evropy. Na okruhu druhém je možné si prohlédnout pokoje a ložnice pro hosty a rozsáhlé sklepní prostory.

V současné době láká romantický zámek návštěvníky originální sbírkou nábytku, zbraní a brnění z 16. až 19. století. K vidění je tu spousta starožitností, skla a nábytku včetně kachlových kamen různého stáří. Jsou zde také vzácné šperkovnice s intarziemi, sekretáře, skříně, truhly a sedací nábytek. Některé komnaty jsou zdobeny koženými tapetami či dřevěným obložením.

K nejreprezentativnějším místnostem patří Rytířský sál a součástí zámku je také historický divadelní sál s dochovanými kostýmy, kulisami a dekoracemi. Pozornost si zaslouží také zachovalá zámecká kuchyně. Je to malý technický zázrak v podobě plně vybavené zámecké kuchyně s přilehlými historickými kuchyňskými provozy a důmyslně řešeným hygienickým zázemím.

Výstup na zámeckou věž nabízí pěknou vyhlídku do okolí, k němuž patří i rozsáhlý krajinářský zámecký park anglického stylu. Věží návštěvníci sestoupí do sklepení původního středověkého hradu a mohou pokračovat do divadelního křídla v předzámčí, kde si mohou prohlédnout nově zrestaurované zámecké divadlo se zázemím.

Romantický park s řekou Doubravou láká k příjemné procházce, odpočinku či pikniku v přírodní scenérii s neopakovatelnými průhledy na pohádkový žlebský zámek. Nedaleko zámku je situován ZOO park s bílými jeleny, dravými ptáky, černou i domácí zvířenou. V oboře probíhá 2x denně jejich krmení. Přehlídka dravců v letu a ukázka jejich výcviku v letních měsících je velmi pozoruhodná.

Informace pro návštěvníky
Návštěvníci mohou k zámku Žleby dojet vlakem nebo autobusem, ale také po vlastní ose – autem. Vlakem se dostanou do stanice Čáslav, kde přestoupí do motoráčku a asi po 15 minutách dojedou do stanice Žleby. Zámek je vidět hned po vystoupení z vlaku. Z autobusu se vystupuje na zastávce Žleby (náměstí) a odtud už cestu k zámku lehce najdete.

V průběhu opravy havarované opěrné zdi při cestě „Na valech“ je vstup do parku a obory ve směru od zámku omezen uzávěrou této přístupové cesty. Dočasně je zapotřebí zvolit přístup do parku a obory spodní cestou od parkoviště pod zámkem nebo vstoupit do parku zadní bránou ve směru od náměstí za mostem přes Doubravu doprava.

-ar-

Předchozí články z České republiky:
Středověký gotický hrad Sovinec je mohutně opevněná pevnost
Český Krumlov - město Rožmberků
Kutná Hora - město stříbra
Raně barokní zámek Libochovice
Zámek Opočno je stavba severoitalského typu

Článek byl zobrazen 6 725 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA