Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zámek Žirovnice

Zámek, původně ovšem gotický hrad, se tyčí na skalnatém ostrohu nad Hutním rybníkem ve stejnojmenném městečku, známém jako město perleti, které leží při říčce Žirovnici asi 11 km jihovýchodně od Kamenice nad Lipou.

Gotický hrad byl vybudován ve 2. polovině 13. století na trojúhelníkovém půdorysu. Později byl přestavěn na pozdně gotický zámek. Zakladatelem původního hradu je rod pánů z Hradce.

První zmínka je z r. 1345, kdy byl majitelem Oldřich z Hradce. Roku 1485 hrad koupil i s městečkem Žirovnicí Václav Vencelík z Vrchovišť. V letech 1485 - 1494 byl hrad přestavěn a rozšířen přibližně do dnešního rozsahu a podoby. V roce 1490 hrad nechal vymalovat freskami. Vencelíkům patřil hrad až do roku 1544, kdy hrad i panství získal Albrecht z Gutštejna.

V roce 1564 panství koupil Jáchym z Hradce. V letech 1576 - 77 a 1583 - 84 došlo k menším stavebním úpravám, jež znamenaly počátek přeměny hradní pevnosti na pohodlnější renesanční zámek. Za třicetileté války r. 1645 byl hrad obsazen Švédy. Při dobývání byl hrad značně poškozen. K obnově došlo až po r. 1693.

Žirovnický hrad pozbýval stále více na významu. V roce 1910 koupilo město Žirovnice od hraběte Leopolda Šternberka žirovnický velkostatek s hradem. V roce 1964 zámek vyhořel a v r. 1974 začala celková obnova zámku, která skončila v r. 1992.

Nyní je zámek přístupný a slouží kulturním účelům. V současné době je na zámku umístěna regionální expozice, historie výroby knoflíků a výrobků z perletě, expozice šicích strojů a galerie obrazů. Z období pozdní gotiky se zachovaly mimo jiné zajímavé nástěnné malby.

Expozice perléťářství umístěná v zámeckých prostorech představuje výrobu perleťových knoflíků, kterou v Žirovnici zavedl již v roce 1864 Josef Žampach. Expozice historických šicích strojů představuje více než 70 exponátů. V hradní kapli se dochovaly fresky z konce 15. století a v sále malby ze století šestnáctého.

V interiérech zámku je instalován nábytek z 2. poloviny 19. století. V Galerii Eva si můžete prohlédnout i zakoupit obrazy od různých malířů. Zámek také poskytuje možnost pronájmu prostor na oslavy, výstavy, konference a kulturní akce. Ze zámecké věže se otvírá výhled na město a okolí.

Návštěvní doba:
V. - X. denně mimo pondělí od 9.00 – 16.00 hod.

 

 

 

Článek byl zobrazen 888 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA