Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jizerské hory

Jizerské hory jsou nejsevernějším českým pohořím plným skalnatých svahů, rašelinišť a nekonečných lesů. Jejich východní část zasahuje na polské území a dále navazuje na Krkonoše, na západě sousedí s Lužickými horami. Nejvyšším vrcholem je Smrk měřící 1124 metrů nad mořem. V roce 1968 byly prohlášeny chráněnou krajinnou oblastí, která je dnes nejstarší u nás. Rozkládají se na území o rozloze 368 km2 a z toho 274 km2 lesa. Vyvinula se zde unikátní rostlinná a živočišná společenstva s množstvím chráněných druhů. Na severním úbočí hor se nachází přirozený ekosystém bučin, který rozlohou nemá v Čechách konkurenci. Na mnoha místech se dnes již bohužel vyskytují holé pláně bez stromů, které zmizely buď v důsledku těžby, nebo padly za oběť emisím z německých, polských a našich zdrojů znečištění.

Jizerské hory jsou především vyhledávány pro svá lyžařská střediska a terény. Najdeme zde mnoho běžkařských tratí, z nichž nejznámější je Jizerská magistrála. Mezi nejatraktivnější místa Jizerských hor patří skalnaté hřebeny Ořešníku a Poledních kamenů, kaskády Malého a Velkého Sloupského potoka, rokle Hájeného a Černého potoka. V horách se nachází hluboká údolí, potoky, říčky, četné vodopády, kaskády a také zachovalé prvky lidové architektury.

Na území této chráněné krajinné oblasti jsou 4 naučné stezky, které vedou přes přírodní památky, národní přírodní rezervace, geologicky a biologicky výjimečnými oblastmi. Během zimních měsíců však stezky nejsou přístupné. Na území bylo vyhlášeno ještě 27 zvláště chráněných území, z toho devět v kategorii národní přírodní rezervace. Dnes jsou Jizerské hory oblíbenou turistickou, sportovní a rekreační oblastí.  Zdejší terén láká také cykloturisty a pěší turisty z celé České republiky.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA