Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bečov nad Teplou ukrývá výjimečnou zlatnickou památku

Rozsáhlý komplex hradu a zámku je nejcennější historickou a uměleckou památkou Bečova nad Teplou. Před 25 lety byla na hradě Bečov nalezena jedna z nejvýznamnějších českých památek románského umění – relikviář sv. Maura a Národní památkový ústav vyhlásil rok 2010 rokem sv. Maura.

Památka evropského významu
Relikviář sv. Maura zakoupil od církve Alfred Beaufort-Spontin (syn Friedricha Augusta) v roce 1838. Právě Alfred nechal bečovské sídlo opravit a zároveň měl v plánech rozsáhlou romantickou úpravu tohoto středověkého hradu. Podle plánů architekta Zítka měl být propojen s barokním zámkem. Protože velkolepé plány byly finančně náročné, došlo na základě těchto plánů pouze k úpravě zámecké kaple sv. Petra.

Objevení relikviáře sv. Maura v roce 1985 je považováno za jeden z největších nálezů 20. století v tehdejším Československu. Relikviář měl velice pohnutý osud, jehož hodnota je srovnatelná s korunovačními klenoty. Jako jediný stojí v typologické skupině domečkových relikviářů mimo působnost církve, neboť zbývající jsou využívány k liturgickým účelům.

Restaurování relikviáře sv. Maura nemá ve světě obdoby, záchrana probíhala od roku 1991 do roku 2002. V průběhu 11 let byl relikviář kompletně rozebrán, jednotlivé vzácné kameny očištěny, poškozené sošky a reliéfy pracně opraveny. Bylo také nutné vyrobit nové jádro, protože původní už bylo nepoužitelné. Restaurátorských prací a dávno zapomenutých zlatnických technik se ujal Státní úřad památkové péče ve spolupráci s restaurátory z německých Cách.

Křížem krážem historií
Prvními prokazatelnými majiteli bečovského panství byl rod pánů z Oseka, který byl později psán z Rýzmburka a první věrohodná zmínka o hradu pochází z roku 1349. Tehdy byla Rýzmburky vydána písemnost, která jednoznačně dokládá existenci hradního sídla.

Hrad byl zakládán zhruba v první polovině 14. století. Na místě dnešního horního zámku vznikla v první vývojové fázi hradního objektu obranná věž a obytný palác. Později asi po roce 1352 byla započata stavba další věže, která měla mít původně obytnou funkci. Hned zpočátku stavby byl ale plán změněn a uvnitř rozestavěné věže vznikla kaple, která zaujala prostor v ještě nehotové stavbě.

V kapli je umístěn unikátní soubor nástěnných maleb technikou „al secco“, což je malba do suché omítky pocházejících z doby kolem roku 1360. Někdy po roce 1356 byla přistavěna další obytná věž reprezentativního vzhledu tzv. donjon. Obytná věž a kaplová věž byly vzájemně propojeny hradbou. Zdi soukromé komnaty hradního pána jsou vyzdobeny výmalbou z období pozdní gotiky.

Do stavebního vývoje hradu se výrazně zapsali další majitelé hradu – Pluhové z Rabštejna. Hrad získali v roce 1495 díky jejich bohatství, kterého nabyli z těžby cínu ve Slavkovském lese. Postarali se o úpravu interiéru donjonu a nejstarší obytnou část za obrannou věží – bergfritem, upravili do renesanční podoby. Donjon a kapli dali propojit tzv. tabulnicí, která sloužila ke společenským hostinám a reprezentativním slavnostem. Dodnes nesou tyto budovy označení Pluhovské domy.

Od roku 1624, později během třicetileté války, a v dalších letech se majitelé hradu dále střídali. Hrad byl využíván k hospodářským účelům a se změnou využití hradních budov souvisely rozsáhlé utilitární opravy z roku 1641. Po zkušenostech z 30leté války vystavěli v roce 1656 Questenberkové pro zvýšení obranyschopnosti nad hradním příkopem dělovou baštu. Ta byla někdy v 18. století stavebně zakomponována do osmiboké zámecké věže, jež se stala součástí barokního zámku založeného počátkem 18. století.

Bečovský hrad je ve srovnání s ostatními hradními stavbami v České republice výjimečný mírou zachovalosti středověkého vzhledu a řadou autentických prvků. Zajímavostí této jedinečné památky je také rozsáhlý krajinářský park, který byl ve své době nazýván druhými Průhonicemi. O jeho vybudování se zasloužila především žena Alfredova vnuka – Friedricha Georga.

V poválečných letech měl zámek sloužit jako škola a z Pluhovského paláce a hradu mělo být muzeum. Celý hradní a zámecký areál získal v roce 1969 plzeňský památkový ústav, který historické objekty začal postupně rekonstruovat. Ke slavnostnímu zpřístupnění barokního zámku veřejnosti došlo v roce 1996. Nejprve zde byla prezentována výstava západočeské gotiky a následně zde byla instalována zámecká expozice z navrácených mobiliářů, která je nyní umístěna ve druhém patře. Celé první patro je totiž nyní věnováno unikátnímu nálezu století – románskému relikviáři sv. Maura. V rámci oslav nálezu tohoto unikátního díla připravila správa státního hradu a zámku Bečov řadu mimořádných kulturních akcí.

Areál hradu a zámku Bečov byl vyhlášen národní kulturní památkou roku 1995. Je to velmi cenný soubor historických budov reprezentující jednotlivé stavební slohy. V současnosti je z celého hradního areálu zpřístupněna veřejnosti jen asi 1/3 rozsáhlého komplexu. Jde o tzv. Dolní barokní zámek se dvěma prohlídkovými okruhy. Prvním je standardní okruh s klasickými zámeckými interiéry a druhý okruh prezentuje druhou nejcennější zlatnickou památku v ČR – relikviář sv. Maura. Z exteriéru je přístupné zatím jen I. nádvoří a zámecké zahrady s terasami upravené v minimalistickém duchu.

O hradu Bečov vyšla v závěru minulého roku zcela výjimečná publikace. Je to kniha s bohatou obrazovou dokumentací, která je jedinečná hned z několika důvodů. Knižní publikace o významné hradní architektuře shrnuje dosavadní poznání o středověkém hradu. Graficky dobře sestavená reprezentativní knížka se zabývá fenoménem unikátní památky z neobvyklého úhlu pohledu. Navíc se jedná po 77 letech o novou knižní publikaci, která je věnována bečovskému hradu.

Do Bečova nad Teplou se návštěvníci dostanou snadno autem, vlakem, autobusem, na kole i pěšky. Městem prochází zelená turistická značka z Pramenů do Rybničné. Cyklistům poslouží cyklotrasa č. 362 případně 2139.0

-ar-
Fotky: www.zamek-becov.cz 

Předchozí články z České republiky:
Zámek Veltrusy je barokním skvostem české architektury
Žleby jsou zámkem rytířských zbraní a brnění
Středověký gotický hrad Sovinec je mohutně opevněná pevnost
Český Krumlov - město Rožmberků
Kutná Hora - město stříbra

Článek byl zobrazen 6 868 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA