Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Muzeum papíru – ruční papírna

Ruční papírna ve Velkých Losinách, která stále funguje, je evropským unikátem. Prohlídkový okruh přiblíží návštěvníkům pozoruhodné prostory a způsoby výroby papíru.  V areálu muzea se nachází prodejna výrobků a upomínkových předmětů.

Manufakturu na výroby papíru založil ve Velkých Losinách tehdejší majitel panství – Jan mladší ze Žerotína. Současný klasicistní vzhled s charakteristickou šindelovou mansardovou střechou získala ruční papírna na přelomu 18. a 19. století.

Jedna z nejstarších a dosud pracujících manufaktur vyrábí papír tradičním postupem z bavlny a lnu. Staletá trvanlivost a vysoká kvalita takto vyrobeného ručního papíru ho předurčuje k použití zejména ve výtvarném umění, pro významnou osobní korespondenci, a také v knižní umělecké a restaurátorské praxi. Dnešní ručně vyráběný papír patří do sortimentu exkluzivních výrobků, které si získaly trvalou oblibu u vyznavačů tradičních českých rukodělných výrobků.

Muzeum ruční papírenské výroby je od roku 2001 Národní kulturní památkou. Jediné muzeum papírenské výroby bylo uvedeno do provozu v roce 1987. Po rozsáhlých rekonstrukcích byl od roku 2006 zpřístupněn celkově obnovený objekt muzejní galerie. Popularit a stále rostoucí zájem o prohlídku si vyžádal rozšíření prohlídkové trasy v muzejní a výrobní části objektu.

Prohlídkový okruh zavede návštěvníky k expozicím manufakturní papírenské výroby, k historii ruční papírny ve Velkých Losinách včetně nechvalně známých čarodějnických procesů. Muzejní výstava nabízí také k prohlídce expozici věnovanou počátkům průmyslové výroby papíru, kde zvláštní pozornosti zasluhuje model prvního papírenského troje z roku 1799.

Doplňková trasa je zaměřena na poznání části technického zázemí, které náleží k tradiční papírenské výrobě, jako jsou zdroje energie a pohon výrobních zařízení manufaktury.

Areál doplňuje obchod s ručním papírem, který nabízí úplný sortiment pravých ručně vyráběných papírů včetně výrobků z ručního papíru, jako jsou dárkové dopisní kazety nebo ruční papíry pro výtvarníky. Celoročně otevřená reprezentační firemní prodejna mimo to nabízí také široký výběr kreslířských potřeb, publikací a suvenýrů.

Článek byl zobrazen 712 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA