Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Cerhenice

Historie
Původní jméno obce bylo Crhynici, t. j. ves lidí Crhyňových. Během vývoje se z původního jména stala vesnice Crhynice a později Cerhenice. Původní archeologické vykopávky jsou z období osídlení kmeny Keltů.

První písemná zmínka v kronikách se o Cerhenicích objevuje v r. 1295. Kolem roku 1340 byly v Cerhenicích 3 vladycké statky. Později tu byla zbudována tvrz, stávala na místě pivovaru, který byl postaven jako první v Čechách a možná i v Evropě, v roce 1118. Začátkem 16. století byly Cerhenice, zásluhou Elišky ze Střížkova povýšeny na městečko.

Do poloviny 16. století zde měla sídlo Jednota českých bratří. Ve třicetileté válce t.j. 1618 - 1648 byly Cerhenice úplně vylidněny. Vesnice byla vypálena, obyvatelé rozptýleni do okolí a pobiti. Po skončení této války se obec pomalu zalidňovala. Kolem r. 1690 se staly Cerhenice majetkem Šternberků a v r. 1718 zde bylo 32 usedlostí. V r. 1758 prodal František ze Šternberka obec Marii Terezii. V r. 1778 byl vydán pod vlivem selských bouří rozkaz, aby všechna pole a luka ve vlastnictví státu a měst byla rozdělena na menší usedlosti. Robota byla nahrazena peněžitými dávkami a v r. 1781 bylo zrušeno nevolnictví. Neméně důležitou složkou života obce byla i místní škola. Vyučovalo se zde už v 16. st. a zřejmě i v době Pobělohorské, kdy veškeré školství v Čechách bylo v úpadku.

O obci
Obec Cerhenice se nachází na okraji kolínského okresu, na hlavní trati ČD Praha - Kolín, mezi obcemi Velim a Pečky ve směru z Kolína na Prahu. Trať dělí obec na dvě části a spojení je zajištěno přejezdem a to směrem na Pečky. V roce 1998 byl dokončen nadjezd místo přejezdu na Pečky a místo přejezdu na Poděbrady byl vybudován bezbariérový podchod. To vše v souvislosti s rekonstrukcí traťového koridoru Praha - Česká Třebová. Pod Cerhenice spadají ještě dvě další menší obce: Cerhýnky, ve kterých je již málo původních obyvatel. Většinu objektů zde vlastní chalupáři. Druhou obcí, resp. osadou, je Radimek. Tato osada se skládá pouze ze zemědělských usedlostí bývalých místních statkářů a několika domků pro bývalé podomky, kteří na těchto statcích pracovali. Objekty rovněž vlastní převážně chalupáři.

Památka
- kaple

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.cerhenice.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA