Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kotulova dřevěnka v Havířově

Kotulova chalupa je zajímavou ukázkou původní zástavby na území města Havířova. Byla postavena v roce 1781 a patří k nejstarším lidovým roubeným dřevěnicím na Těšínsku. Přes mohutný rozvoj hornictví v regionu, zůstávali někteří starousedlíci věrni hospodářství a věnovali se pěstování obilí a zeleniny, a také chovu domácích zvířat.

Výstavní expozice Kotulovy dřevěnice dokumentuje způsob života místních obyvatel a vybavení jejich domácností na přelomu 19. a 20. století ve střední části Těšínského Slezska. K vidění je v interiéru dřevěnice dobový nábytek a keramické výrobky pocházející ze zdejších bludovických hrnčířských dílen. Tento typ keramiky je známý ze své poslední vývojové fáze, kdy řemeslníci začali vyrábět džbány a jiné nádoby s bílou polevou a barevným květinovým vzorem. Obydlí je vybaveno také nářadím sloužícím ke zpracování mléka a včelařskými potřebami.

Zděná stodola s chlévem je mnohem mladšího data než samotná dřevěnice. Dříve tu stávala celodřevěná stodola mnohem větších rozměrů. Ve zděné stodole je možné si prohlédnout původní zemědělské nářadí a jeho skladovací prostory včetně místa, v němž majitelé chovali krávu a prase.

Pozoruhodnou atrakcí je dosud funkční větrný mlýnek „viatrak“, který sloužil zejména ke šrotování obilí. Některé podobné typy mlýnků byly později ve 30. letech minulého století připojeny k elektrickému nebo benzinovému motoru. Mlecí zařízení je možné vidět přímo v provozu.

U starého stavení je možné si prohlédnout také obnovenou tradiční zeleninovou zahrádku s plodinami, které se dříve na Těšínsku pěstovaly. U dřevěnice je také obnovená studnu, z níž se nabírá voda pomocí dlouhého bidla s hákem. Rumpál u studny není nutný, neboť hladina vody ve studni je dostatečně vysoká.

V současnosti je to jedna z posledních dochovaných chalup. Chalupu postavil zřejmě v roce 1781 Andreas Folwarčný. Později stavení koupila rodina Kotulova. I dneska se jí říká Kotulova dřevěnka, protože ti tu bydleli až do r. 1975, kdy se chalupa vykupovala. Manželé Kotulovi se z roubenky přestěhovali do bytu v sousedním paneláku.

Chalupa naštěstí neustoupila městské zástavbě, ale prošla rekonstrukcí a v roce 1979 byla jako expozice lidové kultury zpřístupněna veřejnosti. Pro návštěvníky tu mají otevřeno celoročně od úterý do pátku v době od 8 do 12 a od 12.30 do 16 hodin. O sobotách a nedělích je otevřeno od 13 do 17 hodin.

Historický objekt Kotulovy dřevěnice najdou návštěvníci na adrese Hálkova 4 v Havířově-Bludovicích. Na místo je možné dojet autobusem, protože autobusové nádraží je vzdáleno jen asi 7 minut pěší chůze. Nejbližší vlaková stanice je Havířov hl. nádraží.

Bližší a aktuální informace najdete na www.muzeumct.cz.

Článek byl zobrazen 1 031 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA