Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bernartice

Bernartice leží v blízkosti města Javorník, v úrodném kraji Vidnavské nížiny a táhnou se podél silnice a potoka od jihu k severu až ke státní hranici s Polskem s nadmořskou výškou 254 m.

Pamětihodnosti

Farní kostel sv. Petra a Pavla
Patří k nejstarším na Javornicku; tento soud se vztahuje bohužel jen na původní jádro z období přechodu od románského k raně gotickému slohu, protože celkově byl kostel změněn v posledních stoletích dost podstatnými přístavbami, zejména věže v roce 1712 a boční lodě v roce 1896.

Barokní zámeček
Podstatně poznamenán přestavbami v 19. století.

Josef Jiittner (narozen 1775) - významný rodák a kartograf, autor známého plánu Prahy.

Historie
Název obce je zřejmě odvozen od osobního jména zakladatele Bernarda nebo Bertolda, čemuž odpovídalo i dřívější německé označení, ustálené teprve od 19. století v podobě Barzdorf. Roku 1850 byly k Bernarticím připojeny dříve samostatné obce Buková (Buchsdorf) a Horní Heřmanice (Ober Hermsdorf), které si i nadále podržely vlastní katastr, zatímco přímo na katastru původních Bernartic vznikly osady Gotartovice (Gottharsdorf) a Pavlinka (Paulinsburg).

Areál těchto pěti v podstatě zemědělských sídlišť je rozmístěn v úrodném kraji Vidnavské nížiny (nadmořská výška kolem 250 m) při státní hranici s Polskem (do roku 1945 s Německem). Všechny tři katastry měly značnou výměru 2 902 hektary, z toho připadalo na Bukovou 575 a na Horní Heřmanice 386 hektarů.

V roce 1959 došlo na území obce k relativně velmi malé korektuře hranic ve prospěch Polska (katastr 2851 ha). Vlastní ves Bernartice se táhne podél silnice a potoka od jihu k severu až ke státní hranici a její nadmořská výška je 254 m. Buková leží v nadmořské výšce 288 m a stavebně navazuje na jižní okraj Bernartic. Uprostřed Bernartic je pravoúhlá křižovatka, kde odbočuje silnice jednak na západ do Javorníku, jednak na východ k Horním Heřmanicím a dále podél státních hranic k Vidnavě. Pavlinka je umístěna v severozápadní, Gotartovice v severovýchodní části bernartického katastru.

Ve všech pěti lokalitách sídlilo v polovině 19. století kolem 3000 lidí, ale jejich počet se v následujících desetiletích pomalu snižoval, v roce 1900 zde bylo 2951 obyvatel a 43l domů, z toho v Bernarticích 263 domů a 1928 osob, v Pavlince jenom 19 domů a 70 osob a v Gotartovicích dokonce jen 10 domů a 48 osob; v Bukové to bylo 86 domů a 597 osob a v Horních Heřmanicích 53 domů a 308 osob.

Ve všech případech bylo obyvatelstvo výhradně německé, teprve po roce 1918 se zde objevila skupina Čechů, většinou státních zaměstnanců (v roce 1930 se hlásilo k české národnosti 71 osob). Vzhledem k odsunu Němců a novému osídlení klesl počet zdejších osadníků v roce 1950 na 1188 ve 242 domech. Při posledním sčítání v roce 1991 bylo v Bernarticích zjištěno celkem 884 obyvatel a 214 domů, z toho v Bukové 73 osob a 29 domů a v Horních Heřmanicích 60 osob a 19 domů.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://bernartice.rychleby.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA