Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Negrelliho viadukt v pražském Karlíně

Negrelliho viadukt, nazývaný také jako Karlínský viadukt, je prvním pražským železničním mostem přes Vltavu. Vlaky přes něj jezdí z Masarykova nádraží přes Štvanický ostrov na nádraží Praha – Bubny. Negrelliho viadukt je zapsán ve Státním seznamu nemovitých kulturních památek. Tato Karlínská dominanta má ještě mnohá další NEJ.

Karlínský viadukt nese své jméno po inženýru Aloisi Negrellim, který řízení jeho stavby převzal po Janu Pernerovi, původním stavbyvedoucím, již tragicky zahynul. Stavba mostu trvala 3 roky, od roku 1846 do roku 1849. V té době šlo unikátní stavbu, při které byly využívány i parní zvedací stroje. A zatímco v Evropě se běžně stavěly ještě obdobné mosty ze dřeva, Praha měla most s 87 kamennými oblouky. Se svou délkou 1100 metrů je most stále nejdelším železničním mostem v České republice a do roku 1910 byl i nejdelším mostem v Evropě.

Royal Prague hotel
Podoba Karlínského viaduktu v 19.století

Za dobu své existence prošel most řadou úprav, změn a rekonstrukcí. Ještě v 70. letech 19. století byl k mostu přistavěn Karlínský spojovací viadukt, aby při cestě z Libně do Buben nebylo nutné zajíždět na Masarykovo nádraží. Svou podobu viadukt výrazně měnil až ve 20. století. Nejprve došlo na přelomu 19. a 20. století k rozsáhlým úpravám toku Vltavy, kdy byla zasypána 3 ramena řeky pod Negrelliho viaduktem, a zanikly 4 pražské ostrovy. Poté byly vybourány i některé mostní oblouky, aby umožnily vznik jiných dopravních staveb.

Booking.com

Samostatnou kapitolou jsou prostory pod mostními oblouky, zejména v oblasti Karlína. Ty byly postupně zabedněny, přepaženy, vznikala vestavná patra, a prostory byly využívány k nejrůznějším účelům – jako skladové kóje, řemeslné dílny, provozovny všeho druhu, garáže apod. Výjimkou dnes nejsou ani hospůdky. Původně železniční most a dominanta části Prahy viditelná z dalekého okolí, dnes dělá vrásky mnohým obyvatelům Prahy, radním i Správě železniční a dopravní cesty, která již mnoho let plánuje nezbytnou rekonstrukci mostu, aby mohl dále sloužit svému účelu.

Royal Prague hotel

Za zmínku určitě stojí ještě odolnost viaduktu vůči velké vodě. Most byl stavěn po povodni v roce 1845. Tyto čerstvé zkušenosti zapracovali stavitelé do projektu a tak most bez větších problémů odolal i povodním v roce 2002 a byl schopen plného provozu.

Royal Prague hotel

Pokud je řeč o Praze a pražských mostech, možná je dobré připomenout, že v době svého vzniku a ještě dlouho poté byl Karlín samostatnou obcí, později městem a až roku 1922 se stal součástí Velké Prahy. Díky levným pozemkům po zbourání městských hradeb v 70. letech 19. století vznikaly v Karlíně především průmyslové závody a obytné domy. Karlín je také nerozlučně spjat s českým vynálezcem a průkopníkem elektrotechniky Františkem Křižíkem, kde zde uvedl do provozu první elektrickou tramvajovou dráhu.

Až tedy znovu zavítáte do Prahy nebo přímo do Karlína, věnujte pozornost i jiným objektům než je Karlínské hudební divadlo nebo kancelářské budovy na břehu Vltavy. Velmi zajímavou stavbou je také barokní karlínská Invalidovna, projektována po vzoru pařížské invalidovny, ovšem realizována nakonec jen asi z 10 % původního návrhu.

Další památky a zajímavosti v Praze

Jeruzalémská synagogaJosefovKlausová synagogaKostel Panny Marie VítěznéKostel sv. MikulášeLoretaMaiselova synagogaMalostranské mostecké věžeOlšanské hřbitovyPalác KinskýchPetřínská rozhlednaPrašná bránaStaronová synagogaStaroměstská mostecká v잊panělská synagogaVyšehradZlatá uličkaŽidovské hřbitovy

Článek byl zobrazen 10 577 krát.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA