Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lochenice

Lochenice leží 8 km od krajského města Hradce Králové, v rovině na pravém břehu řeky Labe. Horní částí obce protéká potok Olšovka, pramenící na lukách pod Chlumem a vlévající se v katastru obce do Labe.

Historie
První známky osídlení byly nalezeny při stavbě dráhy v roce 1857 a později při jejím rozšiřování v roce 1893 a 1897. Jsou to památky na osadu z doby neolitické a stopy po římských výpravách. Tam, kde se nyní rozkládají úrodná pole a louky, tu se podle vykopaných mohutných dubových kmenů (vykopaných při regulaci řeky Labe), rozkládaly dubové lesy.

Podle lidového podání neměli původní obyvatelé obce roubená a pěkně upravená stavení, ale zůstávali prý jen v jednoduchých přístěncích, jímž se říkalo LOCHY odtud Lochynice, též Lochenice.
Že je obec velmi stará, dosvědčuje zakládací listina kláštera strahovského z roku 1143.

Památky
Starobylý kostel Narození Panny Marie, se uvádí mezi farními již v roce 1350. Ten byl v husitských válkách zpustošen a na konci 15. sroletí znovu opraven a opatřen zvony. Byl zbudován v gotickém slohu a v letech 1784 - 1786 přestavěn do baroka. Do roku 1623 byl pod správou kněží podobojí. Věž se zachovala v původní podobě. Vnitřek kostel je plochostropý, kruchta je podepřena dvěma sloupy. Zařízení a kamená kropenka je z druhé poloviny 18. století.

Na místním hřbitově (postaveném v roce 1883) je pochován bratr básníka Karla Hynka Máchy Michal. Žil ve vedlejších Předměřicích a zemřel v roce 1871. Jeho pamětní deska je na kostele.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obec-lochenice.cz/, na kterých naleznete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA