Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Česká Lípa

Historie
Počátky města České Lípy spadají asi do třetí čtvrtiny 13. století. Tehdy se začala rychle se rozvíjející starší slovanská osada v podhradí vodního hradu Lipý měnit v město. První výslovný doklad o existenci města však pochází až z roku 1337.

Z roku 1388 pochází nejstarší doklad velké městské pečeti, která kromě symbolů hrazeného města nese i erb svých zakladatelů a držitelů Ronovců - dvě zkřížené ostrve. Tento jejich znak, vytesaný do kamene, je možno vidět např. i na berkovském portálu, umístěném dnes na vnější zdi klášterního ambitu.

Poloha města na významné obchodní stezce byla stálou pobídkou k rozvoji řemeslné výroby (hrnčířství, tkalcovství, soukenictví, později cínařství a jiné), a tak kromě vnitřního města, svázaného dosud patrným věncem hradeb, vznikla též mimořádně rozvinutá předměstí, která měla i své kostely.

Dodnes zachovaný je kostel Povýšení sv. Kříže na východě historického města, a na jihu, na hrnčířském předměstí, kostel sv. Maří Magdalény. Kostel Narození P. Marie, který stával od 14. století na severním - Mariánském předměstí, byl přestavěn barokně. Město Česká Lípa patřilo až do novověku k největším poddanským městům v Čechách a již od 14. století bylo nadáno výsadami, kterými byla obdařena královská města (právo samosprávy, právo mílové, právo várečné, právo tržní, právo volného průjezdu a právo na zbudování hradeb).

Při získávání a rozšiřování městských práv a výsad těžilo město z významného postavení své vrchnosti - nejprve pánů z Lipé, pak Berků z Dubé a z Lipé. Husitská revoluce však rychlý rozvoj města přerušila. Pán lipského zboží, Hynek Hlaváč, jako většina severočeské šlechty, stál na straně protihusitské, a tak bylo město vojsky Jana Roháče z Dubé v roce 1426 dobyto. Česká Lípa se pak stala nejsevernějším členem táborskosirotčího městského svazu. Škody způsobené za husitských válek, ale především za následujících tzv. lužických válek, byly v druhé polovině 15. století postupně zahlazovány. Byly obnoveny městské domy, jejichž gotické části, zvláště sklepní, se dochovaly dodnes. Také hrad začal být přestavován v pohodlný zámek, nejprve pozdně gotický, později již renesanční. V jeho sousedství byl v roce 1583 postaven renesanční letohrádek zvaný Červený dům. To už se však Berkové dělili o vládu nad městem i o zámek s Vartemberky.

S nástupem fašismu se Česká Lípa stala jedním z míst s největší aktivitou Henleinovy Sudetendeutsche Partei. Do České Lípy byla v říjnu 1934 svolána první henleinovská manifestace, obeslaná asi 24 000 nacisty z celého severního pohraničí. Po mnichovském diktátu bylo město jako součást Sudet obsazeno německou armádou. Rokem 1938 skončil slibný rozvoj města a zdejší továrny byly v dalších letech přeorientovány na válečnou výrobu.

Po osvobození 9. května 1945 se do České Lípy vrátila většina obyvatel, kteří město na podzim 1938 opustili. Byly odstraněny následky bombardování a továrny opět vráceny mírové výrobě. Následující čtyři desetiletí přinesla prudký nárůst počtu obyvatel a zvětšení města v souvislosti s uranovou těžbou. Počet obyvatel v roce 1992 dosáhl 40 tisíc. Věnec stereotypních panelákových sídlišť vyrostlých kolem města v 70. a 80. letech definitivně změnil jeho tvář.

Turistické zajímavosti

Augustiniánský klášter
Byl v roce 1627 zřízen Albrechtem z Valdštejna na místě berkovského malého zámečku v souvislosti se založením gymnázia. Uprostřed klášterního ambitu se nachází loretánská kaple z roku 1698. V ose západního křídla ambitu je bývalá kaple nejsvětější Trojice s oltářním obrazem Ign. Raaba. V jižním křídle byly vybudovány Svaté schody. V budově je dnes umístěno Vlastivědné muzeum a galerie.

Historické centrum
Náměstí s dochovanou historickou zástavbou, kašnou a sloupem Nejsvětější Trojice.

Městský park
Založený v roce 1875, jeden z největších v Čechách (7 ha) v předchozích letech chlouba města, prochází nyní postupnou revitalizací.

Kostel Povýšení sv. Kříže
Gotická jednolodní stavba s pětibokou předsíní a stanovou střechou z roku 1385. Hlavní oltář z roku 1697. Na jižní straně gotický portál se znaky Berků z Dubé a Lipé. Dvě barokní chórové lavice ze zrušeného kostela sv. Mikuláše v Praze a osmi obrazy na opěradlech od českolipské malířky Hauptmannové – Sommerové.

Kostel sv. Máří Magdalény
Pozdně gotický, původně z 13. stol. Dnešní podobu má z roku 1872 opraven v roce 1958. Na severní straně barokní budova probošství.
Morový sloup
Se sochami od žitavského sochaře. J. Ch. Ulricha je z roku 1681. Opraven byl v letech 1996 - 1997.

Renesanční letohrádek, Červený dům
Původně lovecký zámek postavený v roce 1583 Dětřichem Jiřím Berkou z Dubé. V roce 1883 byl stylově restaurován profesorem Steffenem. Vnitřní nástěnné malby většinou zničeny, na průčelí pás s loveckými výjevy a nad sloupy galerie s hlavami mužů a žen, prostřední z nich snad představuje básníka Danteho. Restaurační práce i v letech 1931-33 a 1983.

Hrad Lipý
Původně vodní hrad ze 13. stol., dochovala se z něho pouze část hradního zdi a dvě gotické brány. V 15. a 17. stol. byl hrad přestavěn v renesanční zámek, později byl využíván jako cukrovar. Hrad byl, až na zbytky kleneb přízemí, zničen odstřelením v 50. letech.

Poklopový pohyblivý jez
Na řece Ploučnici, uvnitř města Česká Lípa, postaven v roce 1910 dle konstrukce ing. J. Záhorského.

Židovský hřbitov
Zrušen v roce 1905, údajně zřízený v roce 1479. Nejstarší pomník byl umístěn na východním čele hřbitova. Z mnohých cenných náhrobků z novější doby je zvlášť pamětihodný jehlancový sloup z černé žuly označující místo posledního odpočinku 32 obětí českolipských židů včetně rabína, barbarským způsobem umučených pandury při přepadení roku 1745.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mucl.cz/mesto-ceska-lipa/mesto-ceska-lipa.html, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA