Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lemberk

Zámek Lemberk vznikl přestavbou středověkého hradu, na němž žila svatořečená Zdislava z Lemberka – ochránkyně nemocných a trpících. Malebný, původně gotický, hrad Markvarticů, byl přestavěný na renesanční zámek a později barokně upravený.

Zámek Lemberk stojí na návrší nad údolím Panenského potoka u vsi Lvová, nedaleko Jablonného v Podještědí. Zámek najdete téměř při samých severních hranicích našeho státu, v podhorské krajině Lužických hor. Byl vybudován na strmém ostrohu jednoho z krajních výběžků ještědského hřbetu – hoře Krutina.

Zámek Lemberk je v současné době výsledkem činnosti několika stavebně historických epoch od raně gotické, přes pozdně renesanční a raně barokní až k úpravám z období klasicismu. Předchůdcem dnešního zámku Lemberk byl středověký hrad Löwenberg, založený ve 40. letech 13. století Havlem z rodu Markvarticů. Z této doby se dochovaly jen spodní části zdiva a některé prvky v hlavní věži.

Zakladatelem hradu byl nejspíše Havel z Lemberka, který patřil k předním osobnostem na královském dvoře Václava I. i Přemysla Otakara II. a byl významnou oporou církve v Čechách. První písemné zprávy o hradu se jménem Löwenberg pocházejí z poloviny 13. století, kdy byl hrad v majetku Havla Markvartice, manžela svaté Zdislavy. Název hradu, jehož existence je poprvé doložena v roce 1244, byl odvozen z rodového znaku Markvarticů, kterým byla lvice.

Paní Zdislava pocházela z velmi významné a kultivované šlechtické rodiny. Po sňatku s Havlem opouští Zdislava královský dvůr a následuje svého muže do nehostinných krajů v Podještědí, aby se natrvalo zapsala do jeho dějin. Po svém příchodu na hrad Lemberk proslula paní Zdislava zejména svou pomocí chudým a uzdravováním nemocných.

Svou dnešní raně barokní podobu s uzavřeným štukově zdobeným nádvořím získal zámek za držení pánů z Bredy ve druhé polovině 17. století. V tomto období má svůj původ i kaple bohatě zdobená štukem, Rytířský sál, Zdislavina světnička a další místnosti k ní přiléhající. Na renesanční zámek byl hrad přestavěn v polovině 16. století za Bérků z Dubé nebo pánů z Trachenberka. Ústředním prostorem se v té době stal tzv. bajkový sál s malovaným kazetovým stropem a s náměty zvířecích bajek. Poslední šlechtickou majitelkou zámku byla princezna Gabriella Ausperková rozená Clam-Gallasová. Clam-Gallasové se od poloviny 18. století věnovali převážně základní údržbě a opravě zámku.

Návštěvníky překvapí zámek již při příchodu krásnou výzdobou nádvoří. Uvnitř zámku se největší pozornosti těší kaple, sál s vzácným kazetovým stropem s malovanými výjevy z Ezopových bajek, Vrchnostenská kancelář s trezorem z počátku 19. století a černá kuchyně. V blízkosti zámku se nachází barokní zahrada či tzv. Zdislavina studánka.

Stálou expozici zde má výstava moderního uměleckého sklářství. V zámecké konírně se konají občasné výstavy. Od roku 2009 jsou nově zpřístupněny další místnosti v přízemí zámku včetně tzv. Zdislaviny světničky. Příležitostně jsou zde pořádány koncerty a mše svaté v kapli, divadelní představení a historický šerm na nádvoří.

V předhradí, mimo areál zámku stojí vedle sebe tři patrové hrázděné domky ze 17. století. Dům č. p. 5 je původní hospoda s prostorným klenutým sklepem z roku 1680. Dále směrem k jihozápadu stojí patrový ranně barokní zámeček Bredovských s kamenným portálem, postavený po roce 1674. Za ním je rozlehlá zahrada, do níž se vchází portálem se znakem Bredů. Na okraji zahradní terasy jsou torza mytologických soch různého původu a barokní plastiky připisované Matyáši B. Braunovi. V parku jsou též dvě fontány ze 17. a 18. století.

Návštěvní doba
Leden – březen: zavřeno
Duben: soboty, neděle a svátky od 9 – 15 hodin
Květe - červen: úterý až neděle od 9 do 16 hodin
Červenec - srpen: úterý až neděle od 9 do 16.30 hodin
Září: úterý až neděle od 9 do 16 hodin
Říjen: soboty, neděle a svátky do 9 do 15 hodin
Listopad – prosinec: zavřeno

Informace o vstupném najdete zde: http://www.zamek-lemberk.cz/vstupne/ 

Další zajímavé informace najdete na http://www.zamek-lemberk.cz/

Článek byl zobrazen 549 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA