Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jakubčovice nad Odrou

Obec má 698 obyvatel, rozlohu 338 ha, 314 m n. m., obcí protéká řeka Odra.

Historie

Její území pokrývaly v dávných dobách husté pralesy, plné hnijivých polomů, v nichž se ukrýval dravý rys, medvěd, vlk. Zlověstný pohled na nepřemožitelného divokého zubra, odradil každého osamělého osadníka. V nížinách, vysokým rákosím obrostlé nezdravé močály, lákaly hejna vodního ptactva.

Zde v místech vojensky nejdůležitějších, na odvěké "Jantarové" cestě z jihu na sever Evropy založili válečníci avarští, kteří vpadli již v 6. století do tohoto kraje, své horské hnízdo, vojenský opevněný tábor. Po čase se odstěhovali jejich nedobrovolní slovanští pomocníci a zakládali se svými ženami a dětmi svá sídla v okolí tohoto "hrynku" avarského, tábořiště, které se nacházelo na kopci "Chrastavec" (562 m), označeného na mapách speciálkách názvem "Hirnik".

V údolí na řece Odře vzniká takto na území od dnešních Heřmánek až po Odry - město Vyhnanov. Již v 12. století je o něm zmínka. Dále v roce 1234 Přemysl, markrabě moravský, syn královny Konstancie, vdovy po Přemyslu Otakarovi I., potvrzují založení kláštera v Tišnově a darování města Vyhnanova se vším příslušenstvím. Tak v potvrzení krále Václava z roku 1238 je uvedeno město Vyhnanov. Avšak toto město bylo již v létech 1241 (Avary) a v roce 1253 (Kumány) vypáleno a zničeno.

Nové město Odry ze zámkem pánů ze Šternberka bylo pak postaveno na pravém břehu řeky Odry. Město i kraj bylo původně české.

Prvními německými přistěhovaleckými osadníky (kolonisty) byli němečtí kovkopové, kteří byli panstvem přivoláni, aby dobývali a hledali vzácné nerosty. Pak přicházeli řemeslníci a obchodníci. Hlavní kolonizace nastává ve 12. až 14. století. Přistěhovalci byli pány podporováni, udělováním různých výsad. Český živel byl postupně vytlačován.

V té době již existovala obec Jakubčovice. Patřila k panstí Oderskému. O jejím vzniku nebyly zjištěny žádné zápisy. V roce 1371 osvobodil Alfréd ze Šterberka na Odrách zdejší kraj od roboty. Ovšem s ustálením poměrů nastavá upevňování moci pánů, kteří opět začali zavádět robotu. Od povinných prací byl osvobozen pouze fojt, který byl současně místním starostou a soudcem. V 15 století se až sem rozšířily války husitské. Celé město Odry a okolí byly v držení husitských vojsk, v létech 1428-36 pod velením vojevůdce Puchaly.

V pověstech podle německých pramenů se o něm dovídáme,ž e byl řízný, že dobyl každou vesnici a že německé obyvatelstvo před ním prchalo do okolních lesů.

Obec Jogsdorf byla nově zřízena podle německého práva a založena nějakým Jakobem. První soudce v obci byl Nickel Tulendorfer (1550). V roce 1563 se setkáváme se "svobodným pánem" Mathesem Futschikem. "Gangen", zřejmě nějaké statky nebo majetek), patřily v roce 1650 Jakobu Schindlerovi, které prodala vdova v roce 1687 za 300 Tl. schl. svému synovi Stephanu Schindlerovi.

Turistické zajímavosti


Kaple
Postavená v roce 1854 patřila k usedlosti Schorsch (Schorschova kaple), kde se konaly a doposud konají pobožnosti a růžencové modlitby. Okolo konce 19. století se jakubčovičští velkosedláci nemohli dohodnout, ohledně stavby kostela, a tak obec zůstala bez kostela.

Jen k posouzení s minulostí - tato kaple ani doposud není vedena jako Sakrální stavba (kaple), nýbrž vedena v k. ú. Nový Jičín v zápisech jako hospodářská budova.

Zvonice
Dřevěná, postavená v 17. století, (v r. 1993 renovována) již v minulosti si zachovalala svůj význam pro polední a večerní zvonění a zůstala tak pro potomstvo zachována, jako jedinečné stavební dílo.

Pískovcový kříž - umístěný v areálu kamenolomu u bývalého Mizerového statku.

Pískovcový kříž - druhý je umístěn na návsi u kapličky.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.jakubcovice.zde.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA