Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Šenov u Nového Jičína

Šenov u Nového Jičína, samostatná obec od r. 1994, se od svého založení koncem 13. století rozkládá na obou březích řeky Jičínky. Obec s téměř 2 tisíci obyvateli ztrácí svůj průmyslový charakter, získává novou tvář rozvojem drobných podnikatelských aktivit a služeb a výstavbou rodinných domků.

Dobré zázemí má ve školských zařízeních - mateřské školy, základní škola, obchodní akademie, odborné učiliště. Má vlastní sportovní zařízení (tenisové kurty, fotbalové a volejbalové hřiště, hřiště na plážový volejbal) a široké spektrum služeb. Nejstarší kulturní památkou je kostel sv. Martina z přelomu 13. a 14. století. K přednostem obce patří krásné přírodní okolí a bezprostřední blízkost historického města Nový Jičín.

Turistické zajímavosti

Farní kostel sv. Martina
Jednolodní orientovaný podélný v jádru gotický kostel s pravoúhlým závěrem presbyteria a hranolovou věží v ose průčelí, vybudovaný patrně na přelomu 13. a 14. století a v interiéru upravený kolem poloviny 18. století (presbyterium) a v roce 1811 (loď). Svou původní gotickou podobu si zachovala především čtyřpodlažní hranolová věž a sakristie. Hmotu věže člení kordonové římsy a pravoúhlá štěrbinová okna s kamenným ostěním, prostor zvonice osvětlují okna s půlkruhovými záklenky. Tříosá loď má hladkou fasádu, ve střední ose na epištolní straně je boční vchod s pravoúhlým kamenným portálem.

Presbyterium je šířkově i výškově odstupněné, při jeho evangelijní straně stojí podélná sakristie s pultovou střechou, při severní zdi sakristie je jednou odstupněný opěrný pilíř. Kostel má valbové střechy s pálenou krytinou, v hřebeni nad vítězným obloukem je sanktusník, věž je završena cibulovou bání s lucernou. Interiér: Loď je zaklenutá třemi poli placek na pasech podepřených přízedními pilíři s římsovými hlavicemi.

V západní části lodi je zděná kruchta s balustrovou poprsní. V kněžišti je valená klenba s výsečemi, prostor presbyteria je od lodi oddělen půlkruhovým vítězným obloukem. V podkroví nad presbyteriem se dochoval zbytek gotického lomeného vítězného oblouku a horní část rovného závěrového zdiva. Na evangelijní straně presbyteria je nízký lomený portálek ústící do sakristie zaklenuté lomenou valenou klenbou.

V presbyteriu jsou barokní fresky, jejichž autorem je s největší pravděpodobností olomoucký malíř Ignác Sadler, činný v 50. letech 18. století v nedalekém Fulneku. (Fresky byly podle literatury signované "Alois Sattler" a datované "1758", signatura byla po roce 1945 zničena. Již dříve však zřejmě při neodborném restaurátorském zásahu došlo ke zkomolení křestního jména autora.)

V podvěží kostela se dochoval gotický portál s vegetabilním dekorem. Ostění portálu je tvořeno třemi pruty, vybíhajícími z talířovitých patek nad sešikmenými sokly. V zóně hlavic jsou pruty přerušeny souvislým pásem se schematizovaným rostlinným dekorem s motivy vinných listů a dubových ratolestí a nad nimi dále pokračují do široké, mírně založené archivolty. Portál je rustikálním dílem místní provenience, tvarově odvozeným z naturalistické výzdoby kostelů z druhé poloviny 13. století.

Kaplička
V roce 1989 se v obci jednalo o záchranu kapličky na ulici Malostranská. Kaplička byla ve velmi špatném stavu. O její záchranu se vlastními silami i finančními prostředky postaral pan Vladimír Demeter se svojí rodinou.

Opravy byly dokončeny a kaplička byla slavnostně vysvěcena a zasvěcena Panně Marii v květnu roku 1991. V té době byly udělány i menší opravy kostela i hřbitova. Uskutečnila se i sbírka na nový věžní zvon a byla úspěšná.

Kříž ve směru na Bernartice nad Odrou

Památník obětem I. a II. světové války

Bylinná parní lázeň Bylinka

Finská sauna v Relaxačním centru Lazebník
Infrasauna, parní sauna.

Čerpáno z oficiálních stránek obce  http://www.senovunovehojicina.cz/encyklopedie/objekty1.phtml?id=8800, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA