Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Benešov nad Ploučnicí

Turistické zajímavosti

Zámek Benešov nad Ploučnicí
Benešovský dvojzámek právem náleží k nejpozoruhodnějším příkladům renesanční zámecké architektury u nás. Oba původně jednotné zámecké komplexy byly zbudovány příslušníky míšeňského protestantského rodu pánů ze Salhausenu v průběhu 16. století. S nimi je spojován největší rozkvět Benešova, který se na celé století stal panskou rezidencí a střediskem nebývalé stavební aktivity.

Už tehdy byl ale původně jednotný majetek rozdělen a ani později se už nikdy nepodařilo obě části panství znovu sjednotit. Po Bílé Hoře se totiž vlastníky oddělených částí staly rody, které měly svá honosnější sídla jinde: Thunové v Děčíně a Klášterci nad Ohří a Claryové v Teplicích.

Oba benešovské zámky sloužily nejdříve za občasné letní sídlo a později už jen jako byty vrchnostenských, hlavně lesních úředníků a zaměstnanců. Tak se mohlo stát, že se komplex všech zámeckých budov vyhnul pozdějším přestavbám a uchoval si svou renesanční, v této podobě ojedinělou a z památkového hlediska nesmírně cennou podstatu drobného šlechtického sídla dodnes.

Za zmínku jistě stojí, že v městském kostele byla Salhauseny zbudována pohřební kaple s pozoruhodnými renesančními náhrobky.

Interiéry
V architektonicky hodnotném Dolním zámku je zpřístupněna interiérová zámecká instalace představující život drobné šlechty na panském sídle.

Ve starším, léta nepřístupném tzv. Horním zámku, bude v letošním roce zpřístupněno druhé patro s původními, náročně restaurovanými malovanými stropy a dekorativní malířskou výzdobou interiérů a pro příští sezónu se zde připravuje expozice uměleckých a uměleckořemeslných děl z doby 16. a 17. století ze sbírek Památkového ústavu v Ústí n. Labem.

Prostory Wolfova domu jsou věnovány výstavám zajímavých technik uměleckého řemesla Dálného východu: po čínském a japonském emailérství se tu loni představilo umění dálněvýchodních laků, které zde bude ještě v letošním roce. Pro zájemce o tato řemesla lze na zámku získat i brožury věnované těmto technikám.

Benešovská vyhlídka
I Benešov nad Ploučnicí má svou vyhlídku, která byla dlouhá léta ukryta ve stráni nad Benešovským nádražím, ale po rekonstrukci v roce 1994 je opět plně přístupná. Vystavěna byla roku 1902 Spolkem pro pozdvižení cizineckého ruchu, který vybral místo v obecním lese s výhledem na město i údolí řeky Ploučnice.

Nejedná se o klasickou rozhlednu. Stavba má zajímavou konstrukci s prvky vyhlídkového altánu a klasické rozhledny. Teprve až když vystoupáte k této stavbičce zjistíte, že na střechu s červenou bání vede schodiště se zábradlím. Inspirací pro její stavbu pravděpodobně byly podobné říční vyhlídky u Děčína (Labská) či u Chebu (Stráž Ohře).

Na rozhlednu se dostanete od železničního přejezdu po modré turistické značce 500 metrů ulicí Pod Vyhlídkou. Vyhlídka je volně přístupná.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.benesovnpl.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA