Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Volevčice

Kolem poloviny 13. století, v procesu kolonizace, vznikla v katastru Volevčic jihozápadně od dnešní obce středověká osada, k níž chybějí prameny písemné povahy. Sídliště, doložené archeologicky, leželo na břehu potoka, vytékajícího z blízkého bažinatého údolí, které bylo součástí srpinských močálů. Slabý spád potoka, malé relativní převýšení osídlené plochy a vzestupy vodní hladiny v bažinách vedly k zániku osady, jíž překryla asi 70 cm silná vrstva bahna.

Historie
První písemná zmínka o Volevčicích pochází až z roku 1333. Tehdy vlastnili ves jako dědictví po otci tři bratři: Luthold, Ratzko a Ahna. Z uvedeného vyplývá, že obec byla založena již před tímto datem, ale dosud chybějí důkazy, že by navazovala bezprostředně na zaniklou bezejmennou osadu z poloviny 13. století.

Na jaře 1333 koupil Volevčice se všemi majetky, poli, loukami a pastvinami, jakož i právy Konrád, opat¨kláštera v Oseku. V držení oseckého kláštera byly Volevčice i na konci první čtvrtiny 15. století, jak je patrné z konceptu listiny uložené v drážďanském archívu. V roce 1425 platila obec prostřednictvím správce Heinricha von Maltitz saskému vévodovi ročně čtyři kopy míšeňských grošů jako dávku za ochranu.

V druhé polovině 15. století došlo k rozsáhlejšímu zastavování a prodeji klášterních statků. Dělo se tak zejména za opata Balthasara (1563-1579), kdy změnily majitele Volevčice a některé další državy kláštera na Mostecku. V roce 1613 již patřily Volevčice spolu s Bečovem a Zaječicemi k panství Viléma z Lobkovic. V letech 1628 - 1634, za téhož majitele, jsou zmiňovány v dobových pramenech "při statku Bilinském."

Krátce po třicetileté válce, někdy v letech 1650-1656, náležely k panství Bečov, jež vlastnila Anna Marie ze Šternberka, vdova po Oldřichovi Adamovi z Lobkovic a poručnice svého brzy zemřelého syna Františka Ferdinanda. Anna Marie se vdala roku 1652 podruhé a to za Jana hraběte z Rottalu. Statky po Oldřichovi Adamovi byly značně zadlužené, a proto je byl nucen Rottal nedlouho po smrti své manželky v roce 1656 postoupit Kryštofovi Ferdinandovi z Lobkovic. Tak byly znovu připojeny i Volevčice k bílinskému panství. Třicetiletá válka, jež zapříčinila zpustošení řady obcí a rozsáhlé vylidnění Čech, se Volevčic, zdá se, tolik nedotkla. V roce 1654, nedlouho po jejím skončení, zde byly neobydleny jen dvě ze sedmnácti usedlostí.

V polovině 17. století osívali místní sedláci a chalupníci ročně 249 strychů (tj. asi 70,4 ha) polí, především pšenicí a žitem a obhospodařovali také 8,2 strychů vinic, což činilo asi 2,3 ha. V roce 1706 postihl Volevčice požár, při němž vyhořelo dvanáct statků. Ze živelné pohromy se obec vzpamatovala, neboť v polovině 18. století zde již opět hospodařilo na rustikálních pozemcích sedmnáct sedláků. Na panském robotovalo osm robotníků s dvouspřežním koňským potahem dva dny v týdnu, devět vykonávalo ruční robotu devadesát dní v roce. V obci byl šenkýř, tří nádeníci a pět podruhů. Volevčice příslušely k bečovské farnosti.

Již ve 14. století zde byl vybudován gotický kostel sv. Havla, který stál na malém návrší uprostřed hřbitova. Na jeho místě byl v roce 1840 postaven jednolodní plochostropý kostel sv. Prokopa, jenž vévodí obci dodnes.

V první polovine 19. století se na jihu Motecka začala rozvíjet těžba hnědého uhlí. Nevelké doly v okolí Třískolup, Polerad či Koporeče ale větší měrou neovlivnily život ve Volevčicích, které zůstaly i nadále zemědělskou obcí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.volevcice.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA