Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bžany

Obec Bžany leží na úpatí Českého Středohoří, 8 km od lázeňského města Teplice, směrem na Prahu. 

Obec Bžany má 8 částí:
Bžany , Bukovice, Hradiště , Mošnov, Lhenice, Lbín , Lysec, Pytlíkov.

Katastrální území obce:
Bžany, Lhenice u Bžan, Lysec

Počet obyvatel celkem: 805

Celková rozloha obce: 1100 ha

Nadmořská výška jednotlivých částí:
Nejvýše leží Lhenice – 310, následuje Mošnov – 275, Bukovice – 262, Bžany a Hradiště - 230, Pytlíkov – 230, Lysec – 187 a nejníže je Lbín – 180 m n. m.

Historie
K současné podobě obce, došlo postupně.
Nejdříve v r. 1960 se ke Bžanům a Hradišti připojily obce: Bukovice, Mošnov, Lhenice.
V roce 1980 na základě integrace byly připojeny obce: Lysec,Lbín, Pytlíkov.

První zmínky o naší obci:
Bžany  (1303), Lbín (1401), Hradiště (1352), Pytlíkov (1403), Bukovice (1398), Mošnov (1413), Lhenice (1485).

Archeologické nálezy dokladují, že osídlení Bžan je již v době mladší doby kamenné (neolit + 4 500 – 3 000 př. n. l.), kultury keramické vypíchnuté, kultury zvonových pohárů (+ 2 200 – 2 000 př. n. l.), kultura mohylová (+ 1 500 – 1 300 př. n. l.).

V této době se na území dnešního okresu Teplice, osídlil lid středodunajské mohylové kultury, především polohy podél řeky Bíliny – oblast kolem Hradiště. Což svědčí o tom, že byla objevena keramika v poloze Na náklu u Hradiště. Zároveň důležité doklady o pronikání nositelů druhé větve mohylové kultury česko-falcké.

Unikátní archeologický nález na území naší obce byl učiněn v Lysci.Našly se tam totiž dvě bronzové nádoby dovezené z Říma.Podle kolku se jmény výrobců vyraženém ma rukojeti pánvičky víme,že byla vyrobena v první polovině 1.století našeho letopočtu Tiberiem Robiliem Sitem a C.Atiliou Hannonem v římském městě Capua. Je to důkaz obchodních styků místního ( tehdy většinou germánského ) obyvatelstva s římskou říší.

Bžany jsou nejstarší částí obce. Z historického pohledu představují staré sídlo,které je prvně připomínáno v roce 1303. Jméno Bžany vzniklo ze jména obyvatel,stč. bžěné,den.bžan,akk bžany,t.j.lidé bydlící ve (u)bzí ( = bezoví). Tvar Bsas = Bžas, je prastarý tvar lokálu.

Bžany byly v minulosti spjaty se zemědělstvím a jsou dosud. Na začátku 19. století patřily do teplického fideikomisního panství, které patřilo Edmundu Mořici, knížeti Clary-Aldringenu.

Ze starých majetkový knih tohoto rodu je možné vyčíst , že v Bžanech se na začátku 19. století, pěstuje velice dobrý chmel. Pro území Bžan a okolních sídel, hrála v minulosti významnou roli také těžba hnědého uhlí. Kolem roku 1830 je v knihách panství zaznamenána těžba. V prostoru těžily doly Arnold u Hradiště a Bžan. Těžba byla ukončena v povrchovém lomu Karolína II a dolem Přemysl v r. 1953.

Kulturní památky

Špýchar (č. p. 3)
- je hospodářskou stavbou z přelomu 18 a 19. století. Objekt je v soukromém vlastnictví.

Kaple P. Marie
Kapli nechal postavit r. 1834 Anton Frank, hospodář v Bžanech č. p. 1. Kaple je ve vlastnictví Obce Bžany.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.bzany.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA