Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Modlany

Modlany se nachází na staré kulturní půdě, jak naznačuje samotný název obce (patrně obětiště nějaké modly) a jak dosvědčují četné archeologické nálezy. Vesnice typu okrouhlice patřila k hradu Kyšperku vybudovanému pány z Bergova v roce 1315, potomka panství Soběchleby, šejnovských jezuitů. Lesníkem panství v obci usazeným 1549 Hanuš Holesser z Holesseru, 1616 uváděl Zikmund Velvetský z Nepečova a v Modlanech 1654 tu bylo 15 domů.

Kostel byl prvně uváděn v roce 1352 a od 1384 měl vlastního faráře. V roce 1699 znovu vystaven na náklad teplického pozemkového pána Jana Jiřího Marka Cláry - Aldringena a dal jej šejnovským jezuitům. V roce 1899 byla vybudována škola. Pokusy o dolování uhlí sahají do roku 1839. Posléze byly vybudovány četné šachty na katastru Modlan. Z tzv. Schneiderovské kolonie vznikly Nové Modlany, které byly odloučeny od Modlan teprve v roce 1924. Z trmického panství byly přifařeny obce Zalužany, Věšťany, Drahkov, Srbice, Kvítkov a z teplického panství Suché.

Dnes pod obec Modlany spadají tyto obce: Věšťany, Suché, Drahkov a Kvítkov. Kostel v dnešní podobě je z roku 1850. V současné době žije v těchto obcích asi 900 obyvatel.

Historie
První zpráva o existenci obce je dokládána z roku 1328. Obec měla původní charakter zemědělský. Zemědělské usedlosti byly volně rozptýleny podél potoka a hlavních silnic. Náves byla v nejnižší části obce, obdélníkového půdorysu a také podél tohoto prostoru byly vybudovány usedlosti. Při severovýchodní části návsi, nad potokem obci dominuje kostel sv. Apolináře ze 14. století. S kostelem sousedí fara, která sehrála v dějinách obce a okolí významnou kulturní a náboženskou úlohu. V 19. století došlo v okolí obce k výraznému rozmachu hlubinné těžby hnědého uhlí. Modlansko se od této doby stalo významným producentem této suroviny. Hornictví pak významnou obživou zdejšího obyvatelstva v l. polovině 20. století.

Z tohoto vývoje je patrné, že vrcholné období nastalo v prvé třetině 20. století. Po odsunu německého obyvatelstva k dosídlení a k dlouhodobější stabilizaci obyvatelstva v poválečných letech nikdy nedošlo. Emigrační proces nadále pokračuje. K tomuto jevu přispívá i dlouhodobá existenční nejistota. V 70. letech - po vypracování tzv. "velké varianty" těžby jsou obci předkládány projekty na vytěžení uhelné substance povrchovým lomem Chabařovice. V báňských postupech se datum likvidace obce odvíjelo od roku 2000 až k roku 2005. Tyto záměry vedly ke značné degradaci stavebních fondů v obci, přispěly značnou měrou k emigraci obyvatelstva a ke snížení obytného významu sídla. Tento proces se v současné době zastavuje.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.modlany.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA