Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lahošť

Jméno obce Lahošť vzniklo přivlastňovací příponou z osob. Jména Lahošek a znamenalo Lhoškův, tj. dvůr, mlýn aj. Základem jména Lahošť byla staročeská slova lahoda, lahodný, lahodník a lichotník. Záznamy obci Lahošť jsou ze státního archivu v Litoměřicích.

Obec přísluší kraji Ústí nad Labem a bývalému okresu Teplice, nyní jako obec s rozšířenou pravomocí. Město Duchcov je od nás nejblíže, pouhé 2 km a spádově pro nás zastává činnost obce s pověřenou působností.¨V bližším okolí jsou tyto obce: Jeníkov - 1 km, Hudcov - 1 km, Všechlapy a Zabrušany - 2 km, Želénky - 2,5 km.

Železniční stanice je od nás vzdálena asi necelý kilometr. Naší obcí prochází okrajově státní silnice Duchcov - Teplice, po které jezdí v pravidelných časových intervalech autobusová doprava ČSAD oběma směry. Na tyto spoje je závislá většina obyvatelstva, neboť dojíždí za prací do nedalekých měst. Pošta je v obci od r. 1959.

Obec leží v rovině pod Krušnými horami v nadmořské výšce 225 až 230 m n. m. Rozloha katastru obce je asi 300 ha, pole, louky, zastavěné plochy, i neúrodná půda. Obcí protéká Bouřlivý potok, vody čisté, pramenící pod Bouřňákem v Krušných horách k nám přitéká od Jeníkova a dále do Všechlapské přehrady. Západně od obce se nachází potok Klášterecký, který se za obcí vlévá do potoka Bouřlivý.

Jižní cíp území tvoří část výsypky Václav, kde v 60. letech probíhala rekultivační činnost výsadbou topolů, dubů, javorů a bříz. Obec je obklopena zemědělskou půdou - asi 180 ha orné půdy, v severní části se nachází bývalý kamenolom, kde se těžil křemenec. V obci je několik nevelkých vodních ploch vzniklých zatopením bývalých povrchových těžeb vápenců. Jedna z nich - Velká Vápenka slouží k rekreaci, koupání a rybolovu.

V prostoru obce se nacházejí tyto památkově chráněné objekty:
- Výklenková kaple s plastikou sv. Jana Nepomuckého v jižní části obce
- Věž Obřího pramene na soukr. pozemku rodinného domu v prostoru na Vypichu
- Dva mostní objekty v prostoru návsi

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.lahost.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA