Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rokycany

Rokycany jsou půvabné živé město ležící v Plzeňském kraji zhruba 20 km východně od Plzně. V současnosti zde žije téměř 15 tisíc obyvatel.. Rokycany disponují i malým letištěm, využívaným však jako sportovní.

Město je zasazeno jako perla do klenotu překrásné nevelké kotliny obepínané z jihu pohořím Brd a ze severu Džbánskou vrchovinou s pohořím Křivoklátsko-rokycanského pásma. Místní dominanty tvoří tři vysoké vrchy – nejmohutnější Žďár následovaný Kotlem a Čilinou. Celé pásmo vrchů obklopujících kotlinu protékanou řekou Klabavou je pokryto hlubokými smíšenými a jehličnatými lesy, převážně volně přístupnými, které skýtají možnost nádherných procházek, pěších túr i cyklistických výletů.

Historie
Rokycany se pyšní bohatou historií, která zasahuje nejen hluboko do dějin lidského rodu, ale i celé Země jako planety. Jsou totiž středem klasických paleontologických nalezišť, která podávají svědectví o životě v dobách těm dnešním vzdáleným tak, že čas můžeme vnímat jenom abstraktně. Samotné město se připomíná poprvé jako biskupský dvorec v roce 1110. Osada při něm stojící byla povýšená na město zřejmě ve 14 století.

Památky

Chrám Matky Boží Sněžné
Z církevních staveb je to především městská dominanta, kterou tvoří budova děkanského chrámu Matky Boží Sněžné na náměstí T. G. Masaryka. Existence kostela je zmiňována současně s prvními doloženými zprávami o městě z roku 1110.

Kostel Nejsvětější Trojice
Další velmi zajímavou církevní stavbou je kostel Nejsvětější Trojice, vystavěnou v r. 1609 rokycanskými protestanty. Sloužila pak, od r. 1629 bohoslužbám katolíků a jako hřbitovní kostel. Naleznete ji, jak posledně uvedené určení napovídá, na zrušeném, parkově upraveném městském hřbitově, jihozápadně od starých městských hradeb. Budova kostela se honosí dvěma nádhernými renesančními štíty s nízkou jehlancovitou věží. V současné době slouží jako farní chrám pravoslavné církve.

Mariánský sloup a poutní kaple Panny Marie
Na náměstí T. G. Masaryka na první pohled zaujme Mariánský sloup z roku 1770 vystavěný jako dík města za odvrácení moru. S odvrácením morové rány souvisí i poutní kaple Navštívení Panny Marie na Vršíčku, buližníkovém suku čnícím nad krajinou asi 1,5 km severozápadně od města, z r. 1744, dílo stavitele Mourka. Příchod pod vrch je vrouben nádherným stromořadím staletých stromů a přístup ke kostelíku vede po schodišti ze stupňů, z nichž každý nese jméno svého dárce, rokycanského měšťana, děkujícího tímto za záchranu města před morovou epidemií.

Barokní sloup sv. Jana Nepomuckého
Na Malém náměstí pak můžete vidět velmi pěkný barokní sloup sv. Jana Nepomuckého se světcovou sochou s hlavou zarámovanou typickou svatozáří s hvězdami.

Radnice
Ze světských staveb je bezesporu nejvýznamnější městská radnice. Stojí na náměstí T. G. Masaryka, vystavěná v barokním slohu, dvoupatrová, dvoukřídlá, s vystupujícím rizalitem a opatřená  čtyřbokou věží zakončenou bání.

Zajímavé stavby

Nárožní dům
Na náměstí stojí i krásný  nárožní dům s bohatou štukovanou rokokovou fasádou proti děkanskému kostelu, za nímž, průchodem ve staré brance mezi domy, je půvabné rozlehlé nádvoří nazývané Spilka.

Masné krámy
Velmi zajímavou stavbou jsou Masné krámy při západním okraji náměstí J. Urbana, původně řeznická tržnice z konce 18. století , dnes velmi pěkně upravená a sloužící obchodním účelům.

Muzeum Dr. Bohuslava Horáka
Naproti přes náměstí s klasicistní budovou fary stojí objekt Muzea Dr. Bohuslava Horáka. V muzeu je uchovávána světově významná paleontologická sbírka více než 100 tisíc kusů fosilií, z nichž část je vystavena ve stálé exposici „Otisky času“. Naleznete zde též velmi pěknou historickou expozici přibližující dějiny Rokycan a okolí a též vysoce zajímavou stálou etnografickou výstavu. Unikátní je expozice věnovaná železářskému průmyslu, který donedávna byl spolu s železnorudnými a černouhelnými doly hlavním zdrojem obživy celého Rokycanska. K železářské expozici patří rovněž unikátní technická památka plně funkčního vodního hamru v nedalekém Dobřívě.

Moderní architektura
Z moderní architektury vyniká stavba nového železničního nádraží z r. 1931, dílo Dr. Pštrosa  z Prahy a Š. Wolfa z Rokycan, s výraznými funkcionalistickými prvky. Velmi zajímavá je i obdobně pojatá budova záložny, dnes Komerční banky naproti nádraží. Nezapomeňme ani na historii nedávnou. Rokycany, resp. jejich současné předměstí Borek leželo na konci 2. Světové války na tzv. demarkační čáře, která od sebe oddělovala armády vítězných mocností. Na západ od této linie stály armády západních mocností v čele s oddíly US Army, na východ od ní pak sovětská Rudá armáda. Rozdělení připomíná soukromé Vojenské muzeum na Šťáhlavské ulici, uchovávající dobové zbraně.

Současnost
Dnešní Rokycany jsou moderní živé průmyslové město. Skýtají však řadu možností relaxace, spojené ať již s návštěvou památek, z nichž část byla zmíněna výše, tak s návštěvou různých sportovních a kulturních akcí. Město disponuje řadou sportovišť, veřejnosti přístupným plaveckým areálem s krytým bazénem, zimním stadionem a dalšími. Zájemcům je k disposici i velmi pěkná hvězdárna nad městem. Na místním letišti je možné si dojednat i vyhlídkové lety na malých sportovních letadlech. Turistům poslouží místní hotely a penziony, bohatý je výběr restaurací, kaváren, pizzerií a hospůdek. V případě potřeby poslouží Okresní nemocnice a řada privátních lékařských a stomatologických pracovišť.

Přestože jsou Rokycany průmyslovým centrem,  životní prostředí města i jeho okolí je v podstatě nenarušené, o čemž svědčí i frekventované sanatorium respiračních chorob v nedalekém Mirošově. Samo město nabízí k procházkám řadu městských parků, z nichž nejkrásnější je bezesporu Rokycanská stráň na břehu Klabavy.

Rokycany jsou zkrátka městem, jehož návštěvu by si nikdo neměl nechat ujít. K návštěvníkům vlídné a pozorné, s bohatou infrastrukturou a s přátelskou otevřeností.

Čerpáno z oficiálních stránek obce: http://www.rokycany.cz, na kterých naleznete další i formace o obci.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA