Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jizerské hory

Jizerské hory jsou nejsevernějším českým pohořím plným skalnatých svahů, rašelinišť a nekonečných lesů. Jejich východní část zasahuje na polské území a dále navazuje na Krkonoše, na západě sousedí s Lužickými horami. Nejvyšším vrcholem je Smrk měřící 1124 metrů nad mořem. V roce 1968 byly prohlášeny chráněnou krajinnou oblastí, která je dnes nejstarší u nás. Rozkládají se na území o rozloze 368 km2 a z toho 274 km2 lesa. Vyvinula se zde unikátní rostlinná a živočišná společenstva s množstvím chráněných druhů. Na severním úbočí hor se nachází přirozený ekosystém bučin, který rozlohou nemá v Čechách konkurenci. Na mnoha místech se dnes již bohužel vyskytují holé pláně bez stromů, které zmizely buď v důsledku těžby, nebo padly za oběť emisím z německých, polských a našich zdrojů znečištění.

Jizerské hory jsou především vyhledávány pro svá lyžařská střediska a terény. Najdeme zde mnoho běžkařských tratí, z nichž nejznámější je Jizerská magistrála. Mezi nejatraktivnější místa Jizerských hor patří skalnaté hřebeny Ořešníku a Poledních kamenů, kaskády Malého a Velkého Sloupského potoka, rokle Hájeného a Černého potoka. V horách se nachází hluboká údolí, potoky, říčky, četné vodopády, kaskády a také zachovalé prvky lidové architektury.

Na území této chráněné krajinné oblasti jsou 4 naučné stezky, které vedou přes přírodní památky, národní přírodní rezervace, geologicky a biologicky výjimečnými oblastmi. Během zimních měsíců však stezky nejsou přístupné. Na území bylo vyhlášeno ještě 27 zvláště chráněných území, z toho devět v kategorii národní přírodní rezervace. Dnes jsou Jizerské hory oblíbenou turistickou, sportovní a rekreační oblastí.  Zdejší terén láká také cykloturisty a pěší turisty z celé České republiky.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA