Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Brumovice

Obec Brumovice leží asi 6 km jihovýchodně od Klobouk u Brna na pahorku ve výšce asi 199 m n. m. Brumovice jsou součástí vinařských stezek.

Historie

První zmínky o obci jsou z roku 1131. Brumovice patřily v minulosti několika majitelům: Kunovi z Kunštátu, olomouckému biskupu Brunovi, v době husitských válek náležela ves pánům z Bludova, ti roku 1460 prodali Brumovice pánům z Lipé. Stejně jako ostatní obce trpěly i Brumovice za česko-uherských válek, v době třicetileté války se obec ocitla na pokraji úpadku.

Zajímavým obdobím pro brumovské obyvatele byly napoleonské války. V blízkosti Brumovic se v minulosti nacházel rybník porostlý orobincem úzkolistým. Napoleonští vojáci používali rostlinu jako materiál pro výrobu pletených nádob a tašek. Vesničané se pletení nejrůznějších ošatek, misek, tašek, košíků a sotůrků od vojáků naučili a mnozí se touto prací živili až do konce první světové války. Poté se výroba z orobince utlumila, vzrostla zase v době okupace, po válce se pletením zabývalo stále menší množství žen.

Památky

Dominantou obce je kostel sv. Antonína Paduánského se sochami Panny Marie a Pána Ježíše v průčelí, který byl postaven v roce 1784 v místech původního kostela zničeného požárem. Kostel je obklopený hřbitovem s kovovou branou v ohradní zdi (datovaná rokem 1893). Celý areál je zapsán ve státním seznamu památkové péče stejně jako boží muka na kraji vsi.

Kulturní tradice

Brumovice žijí čilým kulturně-společenským ruchem. Každý rok se slaví slavnost Božího těla, první neděli v červenci začínají krojované hody se zavádkou, jako uctěním návštěvy hostů.

Snad nejvýznamnější rodák z Brumovic je novinář a prozaik Jan Herben. Narodil se v Brumovicích 7. 5. 1857, na jeho rodném domě je umístěna pamětní deska. V obci působí Klub přátel Jana Herbena a historie obce. Mezi významné rodáky je třeba uvést i profesora kosmické fyziky na Karlově univerzitě v Praze Josefa Líznara (1852 - 1932).

Trasy a programy
- Moravská vinná stezka

Čerpáno z oficiálních stránek regionu obce http://www.slovacko.cz/obec/obec.py?idobce=OBC27, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA