Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Starovičky

Historie obce
Starovičky byly pravděpodobně založeny českými obyvateli z nedalekých Starovic, na což ukazuje jejich jméno.

V písemných pramenech se zmínka o vsi vyskytuje poprvé v roce 1239, kdy z Nových Starovic dostává desátek brněnský konšel. Stejně jako Hustopeče a Starovice, získali Starovičky v roce 1599 Lichtenštejnové a připojili je k lednickému panství. Později byly Starovičky začleněny do soudního okresu Hustopeče.

Po osvobození 15. dubna 1945 se následujícího dne za vsí na přístupu k Hustopečím strhla tanková bitva, během níž byly zničeny tři německé tanky a jedno samohybné dělo. Tuto událost připomíná tank stojící na soklu po pravé straně silnice směrem do Hustopečí.

Historické památky

Nejzajímavější z kulturně historických památek je ve Starovičkách jednolodní kostelík zasvěcený sv. Kateřině s věží krytou stanovou střechou. Jeho tvar připomíná románské jednolodní kostelíky. Před kostelem stojí památkově chráněná socha sv. Jana Nepomuckého.

Škola se v obci připomíná již v 16. století. První školní budova byla roku 1813 postavena za kostelem, avšak pro malou kapacitu byla v osmdesátých letech 19. století zbourána a postavena nová jednopatrová budova.

V budově, která byla postavena v letech 1954 - 1964 na jiném místě u hřiště, je dnes umístěna Mateřská školka a školní jídelna, vyšší ročníky navštěvují děti v Hustopečích.

O kostele sv. Kateřiny
Kostel sv. Kateřiny stojí na malé vyvýšenině na pomyslném středu obce. Je to zajímavý jednolodní kostelík s věží krytou stanovou střechou. Jeho tvar připomíná románské jednolodní kostelíky a vzhledem k tomu, že se zde kostel připomíná již ve 13. století, nemůžeme jeho románské jádro vyloučit.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.starovicky.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA