Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tvrdonice

Obec lemovaná úrodnými poli a vinohrady leží v nejjižnějším cípu Jižní Moravy, v samém srdci malebného Podluží.

Historie

První písemná zmínka pochází z roku 1264. V prosinci 1538 byly Tvrdonice povýšeny na městečko. Od nepaměti byly zemědělskou osadou. V minulosti pokrývaly oblast zaplavované louky a lužní lesy, protkané vodními kanály a tůněmi. Mozaiku zachovalých luk, mokřadů a lužního lesa chrání přírodní rezervace Stibůrkovská jezera, v níž se vyskytuje řada vzácných a chráněných druhů rostlin a živočichů.

Současnost

Obec je dnes centrem národopisného dění na Podluží. Vždy první červnový víkend se zde ve zvláště upraveném areálu na konci vesnice konají Tvrdonské národopisné slavnosti Podluží v písni a tanci, na něž se spolu s lidovými muzikami sjíždí mládež i dospělí v tradičních lidových krojích, aby návštěvníkům slavností předvedli lidové písně, zvyky a obřady, ale i své umění ve zpěvu, tanci a hudbě. Vedle strážnických slavností je to dnes druhý nejznámější folklorní festival na Moravě.

O tom, že je zde folklorní tradice velmi živá, svědčí více než 70letá tradice Slováckého podlužáckého krůžku, dětského národopisného souboru, dvou dechových hudeb a krojované hody, konané vždy první neděli po 8. září. Z Tvrdonic pocházel i významný lidový zpěvák Josef Severin, jehož písně rozdávaly radost posluchačům až do 12. března 1991, kdy zemřel a byl pochován na tvrdonském hřbitově.

O tom, že víno zde opravdu léčí tělo i ducha, se lze na vlastní kůži přesvědčit ve stylových sklípcích tvrdonských vinařů. Znak obce nese na děleném štítě v horní půli hrozen, radlici a kolo, v dolní půli dvě dvojice rybářských háčků. Všechna znamení naznačují způsob obživy zdejšího lidu. Zejména háčky v dolní polovině ukazují, že významným zdrojem obživy v Tvrdonicích byl rybolov.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.podluzi.org/main_cz.php?A=vesnice&Idk=8, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA