Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dolní Dunajovice

Historie obce
Obec patří k nejstarším sídlům na Moravě. Dolní Dunajovice, německy Unter Tannowitz, odvozené od osobního jména Dunaj, leží severovýchodně od Mikulova v nadmořské výšce 189 m, v rovině úvalu (z části na údolní nivě) a na okraji pahorkatiny. Půdorys obce návesní (protáhlá náves SZ-JV), orientovaný tokem potoka, kolmo k návsi probíhá na jihovýchodě silnicovka.

První písemné zmínky o obci pochází z roku 1183. Podle falza ze 14. století Vilém z Kounic daroval roku 1173 patronát kostela v Dunajovicích klášteru dolnokounickému. Ves sama náležela ve 13. století zmíněnému klášteru. Počátkem 15. století byly Dunajovice povýšeny na městečko s právem dvou jarmarků.

Název obce se v historii několikrát změnil:
1245 De Donawitz, 1276 Dunayowice, poč. 14.stol. Dunayowicz, 1330 Thanowicz, 1414 Danawicz, 1538 Dunajovice, 1850 Dolní Dunajovice (Unter Tanowitz).

Archeologické nálezy:
Kostrové pohřebiště s kovovými součástkami jezdecké výstroje dokládající vliv avarského prostředí do Velké Moravy, se nachází va sklepní ulici východně od mlýna. Slovanské hroby byly odkryty také mezi domy č. 181 - 184, 186 - 189. Na jiném místě přímo uvnitř obce byl zachráněn kostrový hrob časné únětické kultury.

Dunajovice byly proslulé již v dávné minulosti svými vinohrady a náležely k jedné z nejproduktivnějších oblastí. Řídily se horenským řádem z r.1685. Jednou z největších pohrom byly požáry v r. 1791 a 1808, kdy obec téměř úplně lehla popelem. Stejně velmi utrpěla průchody francouzských vojsk v r. 1805 a 1809 a cholerou v r. 1831 (179 osob), v r. 1850 (402 osob) a v r. 1866 (67 osob).

Za prvé republiky byla v činnosti obecní cihelna, výrobna vápna, mlýn, elektrotechnické závody, výrobny vlasových sítěk, výrobna výšivek a konzervárna. Vedle vinařství proslulo městečko zelinářstvím, produkcí nakládání okurek se věnovalo 7 drobných závodů a družstvo Hadega. Po roce 1945 vznikla v obci filiálka okresního vinařského družstva okresu Mikulov, potom vinařské závody Mikulov.

Řemeslníci byli po socializaci sdruženi v Komunálním podniku městečka, po r. 1949 ve Službách města Mikulova. Občanská vybavenost byla zastoupena obchody, pohostinstvím, restauracemi, spořitelnou, pobočkou banky, poštou, lékárnou a lékařským místem.

Památky

Dunajovická škola se připomíná již v 17. století a na vstupním portálu je zachován reliéfní štít signován r. 1884. Socha sv. Floriána zde stojí od r. 1775, u mostu pak sv. Jan Nepomucký je z doby kolem r. 1800.

Farní kostel sv. Jiljí stojí na vyvýšeném místě uprostřed obce od počátku 16. století. Boční oltář sv. Jana Nepomuckého, Matky boží, sv. Kříže a sv. Rocha - přenesen z někdejší zrušené viniční kaple. Obrazy významného malíře olejových pláten a fresek Jana Sterna (1716 - 1775) dodnes zdobí oltáře farního v Dolních Dunajovicích a Pouzdřanech.

Kostel byl důkladně renovován v r.1845 - 49 a v r. 1897. Jednopatrová fara v blízkosti kostela vyhořela v r. 1762, 1791 a 1794 a byla znovu postavena. Dochovanou vzácností v blízkosti kostela je pranýř z počátku 18. století, mlčenlivý svědek spravedlnosti, trestu a lidského utrpení.

Známí rodáci

V Dolních Dunajovicích se narodil r. 1870 Karel Renner, spolkový kancléř Rakouska v letech 1918 - 20 a v období 1945 - 50 první rakouský prezident. Na místě jeho rodného domku byl vybudován v letech 1999 - 2000 polyfunkční dům, který nese název "Dům Dr. Karla Rennera - Fórum pro Česko-rakouský dialog".

Popis obecního znaku:
V patě stříbrného štítu je zelený pahorek, na němž vyrůstá jedle v přirozených barvách. Pod stromem stojí doprava obrácený ocelový kosíř s hnědou rukojetí. Po každé straně stromu je červená okrouhlá nevysoká věž s širším soklem, brankou a nad ní dvěma malými okny. Každá vrcholí rozšířeným cimbuřím o pěti stínkách.

Sportovní areál

V červenci 2005 byl zprovozněn u příležitosti 60. výročí vzniku TJ Sokol Dolní Dunajovice zrekonstruovaný sportovní areál. Součástí areálu jsou dvě travnatá fotbalová hřiště, dva antukové kurty na tenis a jeden antukový kurt na volejbal. K dispozici jsou také nově vybudované kabiny se sociálním zařízením.

Tenisové kurty a kurt na volejbal jsou k pronajmutí denně v době od 8 do 20 hodin. Cena za 1 kurt je 100,- Kč za hodinu hry. Objednávky přijímá správce sportovního areálu pan Ryšánek, tel. +420 720 329 104. Pokud nejsou kurty obsazeny, může je mládež do 15 let využívat zdarma.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.dolni-dunajovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA